Rybník Mrhal

Rybník Mrhal (dříve se jmenoval Mrdal) napájí Rudolfovský potok, který pod rybníkem tvoří několik metrů vysoký vodopád. Rybník kdysi sloužil jako zdrojnice vody pro těžební stroje.

Původně napájel vodou těžební stroje, dnes slouží k rekreaci a rybolovu

Rybník Mrhal na Rudolfovském potoce byl založen již v roce 1555. Sloužil jako zdroj vody pro pohon důlních strojů a zařízení v oblasti Rudolfovského rudného revíru. Rybník ve své době díky své výhodné poloze v nadmořské výšce 510 m n.m. napájel vodní náhony těžebních soustrojí nejen v okolí Rudolfova, nýbrž i v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Původně se jmenoval Mrdal, teprve po 300 letech na konci 19. století byl přejmenován na rybník Mrhal. (Krátce po svém vzniku byl přezdíván rybníkem Mörderteich podle vraždy sedláka na jeho 17 metrů vysoké hrázi.)

Od 17. století rybník přestal sloužit svému původnímu účelu, rudolfovské rudné doly postupně utlumovaly těžbu a poškozená hráz rybníka byla opravena až koncem 18. století.

3. května 1958 byl vyhlášen Kulturní památkou Československé socialistické republiky. V současné době rybník Mrhal slouží ke koupání a k rybolovu.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 20.10.2019
Jasno
17°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1012.4hPa
Vítr: 2.5m/s
z východo-jiho-východu
Zítra
Pondělí 21.10.
Polojasno
18°C
10°C
Úterý
22.10.2019
Polojasno
12°C
11°C
Středa
23.10.2019
Skoro jasno
16°C
11°C
Čtvrtek
24.10.2019
Polojasno
18°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Jivno 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Mgr. František Chrastina - K zapůjčení máte k dispozici jak lodě, tak i sportovní materiál. Můžete vyzkoušet vodácké kurzy a zájezdy.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.