Rybník Mrhal

Rybník Mrhal (dříve se jmenoval Mrdal) napájí Rudolfovský potok, který pod rybníkem tvoří několik metrů vysoký vodopád. Rybník kdysi sloužil jako zdrojnice vody pro těžební stroje.

Původně napájel vodou těžební stroje, dnes slouží k rekreaci a rybolovu

Rybník Mrhal na Rudolfovském potoce byl založen již v roce 1555. Sloužil jako zdroj vody pro pohon důlních strojů a zařízení v oblasti Rudolfovského rudného revíru. Rybník ve své době díky své výhodné poloze v nadmořské výšce 510 m n.m. napájel vodní náhony těžebních soustrojí nejen v okolí Rudolfova, nýbrž i v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Původně se jmenoval Mrdal, teprve po 300 letech na konci 19. století byl přejmenován na rybník Mrhal. (Krátce po svém vzniku byl přezdíván rybníkem Mörderteich podle vraždy sedláka na jeho 17 metrů vysoké hrázi.)

Od 17. století rybník přestal sloužit svému původnímu účelu, rudolfovské rudné doly postupně utlumovaly těžbu a poškozená hráz rybníka byla opravena až koncem 18. století.

3. května 1958 byl vyhlášen Kulturní památkou Československé socialistické republiky. V současné době rybník Mrhal slouží ke koupání a k rybolovu.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 5.12.2020
Skoro jasno
9°C
8°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1001.2hPa
Vítr: 3.7m/s
z jiho-východu
Zítra
Neděle 6.12.
Polojasno
6°C
6°C
Pondělí
7.12.2020
Polojasno
6°C
1°C
Úterý
8.12.2020
Zataženo
4°C
2°C
Středa
9.12.2020
Zataženo
3°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Jivno 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Mgr. František Chrastina - K zapůjčení máte k dispozici jak lodě, tak i sportovní materiál. Můžete vyzkoušet vodácké kurzy a zájezdy.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slovácký dvůr - Rozhledna Slovácký dvůr je celodřevěná stavba, vysoká 11 metrů. Byla vztyčena v roce 2014 uvnitř sportovního areálu Slovácký dvůr s ubytovacími objekty v Ostrožské Nové Vsi. 
Hlaváčky - Hlaváčky je hora mezi obcemi Valašská Bystřice a Vidče.
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.