Rybník Mrhal

Rybník Mrhal (dříve se jmenoval Mrdal) napájí Rudolfovský potok, který pod rybníkem tvoří několik metrů vysoký vodopád. Rybník kdysi sloužil jako zdrojnice vody pro těžební stroje.

Původně napájel vodou těžební stroje, dnes slouží k rekreaci a rybolovu

Rybník Mrhal na Rudolfovském potoce byl založen již v roce 1555. Sloužil jako zdroj vody pro pohon důlních strojů a zařízení v oblasti Rudolfovského rudného revíru. Rybník ve své době díky své výhodné poloze v nadmořské výšce 510 m n.m. napájel vodní náhony těžebních soustrojí nejen v okolí Rudolfova, nýbrž i v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Původně se jmenoval Mrdal, teprve po 300 letech na konci 19. století byl přejmenován na rybník Mrhal. (Krátce po svém vzniku byl přezdíván rybníkem Mörderteich podle vraždy sedláka na jeho 17 metrů vysoké hrázi.)

Od 17. století rybník přestal sloužit svému původnímu účelu, rudolfovské rudné doly postupně utlumovaly těžbu a poškozená hráz rybníka byla opravena až koncem 18. století.

3. května 1958 byl vyhlášen Kulturní památkou Československé socialistické republiky. V současné době rybník Mrhal slouží ke koupání a k rybolovu.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 18.7.2019
Skoro jasno
21°C
15°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1012.6hPa
Vítr: 0.9m/s
z západu
Zítra
Pátek 19.7.
Deštivo
23°C
17°C
Sobota
20.7.2019
Polojasno
25°C
19°C
Neděle
21.7.2019
Skoro jasno
27°C
18°C
Pondělí
22.7.2019
Jasno
27°C
17°C

Kontakt

Adresa:
Jivno 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Mgr. František Chrastina - K zapůjčení máte k dispozici jak lodě, tak i sportovní materiál. Můžete vyzkoušet vodácké kurzy a zájezdy.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Rozhledna Děd - Rozhledna Děd je významnou dominantou města Berouna ve Středočeském kraji. Jedná se o cihlovou stavbu v novogotickém stylu s vyhlídkovým ochozem a s cimbuřím. Nahoru vede 23 schodů z kamene a 33 schodů z oceli. 
Autokemp a chatová osada Lužany - Autokemp Lužany je ideálním místem pro prožití aktivní i poklidné rodinné dovolené nebo třeba jen pohodového víkendu. Do kempu si můžete přivést i svého psa, nebo kočku.
Rozhledna Vinice - Rozhledna Vinice byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2015.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.