Turistické zajímavosti
zobrazit v mapěKostomlaty (Sukoslav)
- Jedna z nejatraktivnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás se zdaleka viditelnou hlavní válcovou věží. Rozsáhlé torzo hradu, zvaného též někdy Sukoslav, se tyčí na výrazném kopci nad stejnojmennou obcí na Teplicku, poblíž nejvyššího vrchu Českého středohoří Milešovky.
Zámek Hustopeče nad Bečvou
- Zámek Hustopeče nad Bečvou je renesanční zámek stojící asi deset kilometrů směrem na východ od Hranic na Moravě. Sídlí ve stejnojmenném městě – Hustopeče nad Bečvou.
Zámek Jemniště
- Barokní zámek Jemniště se nachází asi šest kilometrů směrem na východ od okresního města Benešov. Nedaleko zámku se nachází stejnojmenná vesnice.
Zámek Vlašim
- Zámek Vlašim je ve vlastnictví města Vlašim, sídlí zde Střední odborná škola a část objektu je využívána jako koncertní a obřadní síň. Přilehlý anglický park z konce 18. století je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků ve střední Evropě.
Akvárium Malawi
- Akvárium Malawi bylo v provozu na zámku Lednice na Moravě. Po řadě úspěšných návštěvnických sezon však končí. Barokní jízdárny a konírny lednického zámku totiž čeká nákladná přestavba. Po jejím dokončení z nich vznikne multifunkční centrum za tři čtvrtě miliardy korun.
Zámek Krásný Dvůr
- Zámek Krásný Dvůr je barokní zámek nedaleko Podbořan v Ústeckém kraji, v okrese Louny. Součástí areálu je i rozsáhlý park o rozloze 96 hektarů z konce 18. století. Od roku 1958 je zámek i park chráněn jako kulturní památka ČSSR a v roce 2001 byl celý areál dokonce vyhlášen Národní kulturní památkou.
Hrad Kyšperk
- Zřícenina pohraničního hradu z počátku 14. století se nachází na vysokém ostrohu nad obcí Unčín, asi 1 km severovýchodně od města Krupky na Teplicku. Později patřil Kyšperk pražskému arcibiskupství; r. 1526 vyhořel a už nebyl obnoven. Dochovaly se zbytky jádra s věží, obvodové hradby, sklepení a část obytné věže na předhradí. Lokalita zříceniny, pokrytá bukovým porostem, představuje pro výletníky velmi oblíbený romantický cíl (populární je zejména mezi trampy).
Zámek Zvolen
- Zvolenský zámek (hrad) v centru města Zvolena je Národní kulturní památkou Slovenské republiky. Jeho historie sahá až do 14. století.
Zámek Nižbor
- Překrásný zámek Nižbor provází zajímavá historie, na jeho místě stával kdysi gotický hrad založený Přemyslem Otakarem II. a byl významným královským sídlem i za vlády Karla IV. Dnes je zámek Nižbor po rozsáhlé a nákladné rekonstrukci opět přístupný veřejnosti.
Kaštel Strážky
- Kaštel Strážky na východním Slovensku je renesanční skvost, vyhlášený za Národní kulturní památku Slovenské republiky.
Zámek Loučeň
- Zámek Loučeň dnes vlastní soukromá společnost Loučeň a.s. Tento barokní skvost v okrese Nymburk je chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Rozhledna Klínovec
- Rozhledna na Klínovci stála již v 19. století. Od 80. let minulého století však byla ve velmi špatném technickém stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu tato nádherná kamenná stavba opět přístupná veřejnosti.
Sklabinský hrad
- Zřícenina Sklabinského hradu se nachází v pohoří Velká Fatra, v Kantorské dolině, nad obcí Sklabinský Podzámok.
Park exotických zvířat (ZOO Dvorec)
- Park exotických zvířat leží v obci Dvorec. I přes svou malou rozlohu nabízí zajímavý výlet.
Zámek Veltrusy
- Státní zámek Veltrusy je v současné době ve správě Národního památkového ústavu. Zámek prošel v nedávné době generální rekonstrukcí a veškeré zámecké prostory jsou opět přístupné veřejnosti včetně hlavní budovy a rozsáhlého parku.
Hrad Buben
- Hrad Buben je poprvé zmiňován písemnou formou v roce 1349. Patrně však vznikl o něco dříve, na počátku 14. století. Jeho prvními vlastníky byli Bubnové z Hrádku, hradu se totiž tehdy říkalo Hrádek a název Buben převzal až později.
Zámek Lipník nad Bečvou
- Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.
Sirotčí hrádek
- Sirotčí hrádek patří mezi naše sceneristicky nejkrásnější a nejromantičtější hradní zříceniny. Nachází se v severovýchodním výběžku Stolové hory v Pavlovských vrších, v CHKO Pálava, nad obcí Klentnice asi 4 km od Mikulova v okrese Břeclav.
Děvičky (Dívčí hrady)
- Výrazná a zdaleka viditelná zřícenina gotického hradu na severovýchodním okraji hlavního masivu Pavlovských vrchů, od jejichž nejvyššího vrcholu Děvína je vzdálená ca 1 km. Tyčí se na příkrém vápencovém bradle nad Novomlýnskou nádrží, asi 1,5 km západně od obce Pavlov a přibližně 8 km od města Mikulova v CHKO Pálava na Břeclavsku..jpg)
Zámek Bruntál
- Zámek Bruntál se nachází přímo v centru okresního města, je jednou z nejvýznamnějších památek zdejšího kraje. Tento zajímavý historický objekt je dnes přístupný veřejnosti, jeho součástí je i zámecký park, vnitřní prostory zámku tvoří řada zajímavých expozic a exponátů (zbrojnice, knihovna, obrazy). Zámecký areál slouží rovněž jako regionální muzeum a pořádají se zde výstavy a další kulturní a společenské akce.