Hlavní město Praha - Turistické zajímavosti
celá ČRZámek Troja

Jedna z nejvýznamnějších a nejkrásnějších ukázek barokní architektury v Čechách se nachází v rezidenční části Prahy – v Troji. Jedinečnou stavbu ze 17. století, inspirovanou typem římské předměstské vily, obklopuje unikátní zahrada ve francouzském stylu. Nejstarší zámek na území dnešní Prahy je citlivě zasazen do krajiny a zračí se v něm módní trendy tehdejší Evropy, které s oblibou používaly odkazů antiky nebo exotického Orientu. Na zámku se koná řada výstav (mj. stálá expozice České umění 19. století).
Hlavní město Praha, okres Okres Praha
Letohrádek Hvězda
- Dvoupatrový letohrádek na unikátním půdorysu šesticípé hvězdy, díky němuž získal své jméno, patří do skupiny tzv. filosofických staveb a uvnitř vyniká bohatou štukovou výzdobou.
UNESCO: Praha
- Nejvýznamnější položkou na Seznamu památek UNESCO v České republice je Praha. Historické jádro zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky.
Žižkovský vysílač (Televizní vysílač Praha-Žižkov)
- Žižkovský televizní vysílač je zároveň nejvyšší rozhlednou v České republice. Byl postaven v letech 1985 - 1992 a měří úctyhodných 216 metrů. Stavbu prováděly Inženýrské a průmyslové stavby Ostrava podle projektu architekta Václava Aulického a statiků Jiřího Kozáka a Alexe Béma. Nejvyšší stavba v Praze se může pochlubit mnoha novými technickými postupy a při stavbě bylo uplatněno i několik patentů.
Zámek Chvaly (Chvalský zámek)
- Zámek Chvaly je dnes ozdobou Horních Počernic. Podrobil se nákladné rekonstrukci a od roku 2008 slouží jako prostor pro galerie, výstavy a různé společenské akce.
Prokopské údolí
- Přírodní rezervace Prokopské údolí je součástí rozsáhlého neobydleného území na jihozápadě Prahy mezi pražskými částmi Jinonice, Radlice, Řeporyje, Nové Butovice, Hlubočepy, Slivenec a Barrandov. Patří sem i vrch Děvín a kopce Dívčí hrady. Přírodní rezervace Prokopské údolí byla vyhlášena na konci roku 1978, jeho rozloha činí přibližně 100 hektarů, přičemž je pouze částí Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí, vyhlášeného v roce 1993.
Divoká Šárka
- Přírodní rezervace Divoká Šárka je jednou z nejkrásnějších pražských přírodních scenérií a zároveň významným archeologickým nalezištěm. Rozkládá se podél Šáreckého potoka na skalnatých srázech, náhorních plošinách a v hlubokých údolích mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem. Většinu plochy Divoké Šárky tvoří step, která plynule přechází do rozsáhlého smíšeného lesa. Rezervace Divoká Šárka je jednou z největších v Praze.
Chodovská tvrz
- Chodovská tvrz kdysi bývala středověkou tvrzí, dnes na jejím místě stojí rekonstruovaný zámeček. Jedná se o nejvýznamnější památkový objekt v městské části Praha 11 - Jižní Město.
Baba
- Baba je přírodní památka na levém břehu Vltavy na území pražské čtvrti Dejvice. Jedná se o skalnatý ostroh nad řekou, který bezprostředně sousedí s přírodním parkem Divoká Šárka.
Palácové zahrady
- Praha nabízí mnoho krásných památek, mezi něž patří také Palácové zahrady pod Pražským hradem.
Barrandovské terasy
- V roce 1928, na vrcholu prvorepublikové slávy, vyrostl nad řekou Vltavou, na jihozápadním okraji Prahy luxusní objekt zvaný Barrandovské terasy. Barrandov již tehdy působil jako centrum filmového umění a jeho součástí byl např. Trilobit bar, kam rádi docházeli např. Oldřich Nový a Adina Mandlová.
Bílá Hora
- Bílá Hora je jednou z nejznámějších pražských čtvrtí. Její součástí je i návrší Bílá hora s vrcholovou kótou v nadmořské výšce 381 m. Tato část Prahy je nechvalně proslulá bitvou na Bílé hoře 8. listopadu 1620, po které následovala tří set letá nadvláda Habsburků v Českých zemích. S bitvou na Bílé hoře souvisí také jedna z nejrozsáhlejších exekucí v Praze – poprava 27 českých pánů a měšťanů 21.6.1621.
Praha Masarykovo nádraží
- Praha Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.
Praha - Hlavní nádraží
- Praha Hlavní nádraží je nejvýznamnější pražskou nádražní stavbou. Jeho současný název se datuje k 15. únoru 1940 a kromě období let 1945 - 1952 je užíván dodnes. Původní názvy byly Praha Wilsonovo nádraží v letech 1919 - 1940 a 1945 - 1952 a Nádraží císaře Františka Josefa v letech 1871 - 1919. Hala nad kolejištěm a Fantova budova jsou zařazeny mezi Kulturní památky České republiky.
Negrelliho viadukt (Karlínský viadukt)
- Negrelliho viadukt je také znám pod názvem Karlínský viadukt. Starší název je viadukt Společnosti státní dráhy. Tato unikátní technická památka propojila Masarykovo nádraží v centru Prahy s ostrovem Štvanice a městskou částí Holešovice - Bubny. Jedná se o první pražský železniční most přes Vltavu, z historického hlediska. Dnes je třináctým pražským mostem, počítáme-li je směrem po proudu Vltavy.
Celkem 101 položek
další strana »