Děvičky (Dívčí hrady)

Výrazná a zdaleka viditelná zřícenina gotického hradu na severovýchodním okraji hlavního masivu Pavlovských vrchů, od jejichž nejvyššího vrcholu Děvína je vzdálená ca 1 km. Tyčí se na příkrém vápencovém bradle nad Novomlýnskou nádrží, asi 1,5 km západně od obce Pavlov a přibližně 8 km od města Mikulova v CHKO Pálava na Břeclavsku.

Postavení hradu

Hrad Děvičky byl vybudován ve 13. století na obtížně přístupné skále v nadmořské výšce 418 m. Původně zeměpanský pomezní hrad je poprvé připomínán již v r. 1222 pod slovanským jménem Dewiczky. Jako první známý purkrabí se uvádí Štěpán z Medlova, praotec slavného rodu pánů z Pernštejna. Jeho následovníky na hradě byli Rakušan Lipolt a Crh, předek pánů z Holštejna a Drahotuš. Nezaručená zpráva z Pulkavovy Kroniky české hovoří k r. 1246 o zajetí purkrabího Crha Rakušany; ti se jej mučením marně snažili přinutit k vydání hradu. Ve 13. století patrně došlo ke kolonizaci kraje německým obyvatelstvem a od té doby se Děvičky začínají v pramenech připomínat pod německým názvem „hauss Maydberch“. Absenci zpráv o hradu z doby mezi léty 1247 - 94 lze vysvětlit tím, že zanikl stejně jako převážná většina staveb tohoto druhu v Čechách a na Moravě již v polovině 13. století; zřejmě byl v r. 1253 zničen divokými Kumány, které uherští králové nedlouho předtím usadili mezi Dunajem a Tisou, a obnoven za panování Václava II. někdy po r. 1285.

Hrad od středověku do současnosti

Když král Jan Lucemburský r. 1334 udělil Děvičky v léno Hartneidovi z Lichtenštejna, jejich strategický význam už slábl. Lichtenštejnský urbář z r. 1414 se zmiňuje o kapli na hradě. V 16. století byly Děvičky pod vlivem nové válečné techniky upraveny. V 30. letech, kdy Turci začali ohrožovat blízkou Vídeň, vznikla předsunutá věž, postavená z hrubě přitesaného lomového kamene, která je dnes patrně nejzajímavějším prvkem zříceniny. Také ostatní části byly přestavěny, například horní segmenty obytných křídel i obvodové zdi. Přestavba se uskutečnila brzy po polovině 16. století, za časů marnotratného a esteticky založeného Kryštofa z Lichtenštejna; ten byl nucen kvůli zadlužení a hospodářským neúspěchům prodat v r. 1560 nejen Děvičky, ale i celé mikulovské panství uherskému šlechtici Ladislavu Kerecsenyimu, známému veliteli v tureckých válkách. V r. 1575 získali již značně zchátralý hrad Ditrichštejnové. Adam z Ditrichštejna jej pak přebudoval, zejména zastavěl dosud volné nádvoří a severovýchodní části vnitřního hradu. Zkázu Děviček způsobili Švédové po vítězné bitvě u Jankova v r. 1645; na hradě dlela švédská posádka, která jej i obec Pavlov před svým odchodem vyplenila a zapálila. Po třicetileté válce se na opravu Děviček nedostávalo pracovních sil, peněz, ale ani chuti a tak toto sídlo dále chátralo. V r. 1683 stály ve zpustlém hradě hlídky, postavené okolními vesnicemi, aby hlásily příchod Turků. Ještě r. 1784 měl v zadním traktu Děviček malé obydlí hlídač, který zvonem na hradní věži upozorňoval osady pod kopcem na požár nebo na blížící se bouři. U hradu byla také cisterna, která se plnila dešťovou vodou. Po smrti strážného ji zasypali, zvon prodali do Klentnice; hrad tak čekal osud, tolik podobný ostatním stavbám tohoto druhu - stal se zdrojem stavebního materiálu pro obyvatele okolních obcí a pomalu se rozpadal. K jeho konečnému opuštění došlo nejpozději na začátku 19. století.

Název hradu

O kus níž před hradem se nápadně bělají tři výrazné vápencové útesy. Podle pověsti jsou to zkamenělé dívky. Odtud pochází i název hradu Děvičky nebo také Dívčí hrady, Maidberk (Maidenburg). V jedné z legend šlo o tatarskou princeznu a její družky, v jiné o tři dcery pána hradu Arnulfa, které chtěl zneuctít ďábelský Trabaccio, v další opět o tři neposlušné zámecké dcery zakleté svou matkou. Za tichých nocí se od těchto kamenů ozývá tlumený nářek.

Pozůstatky hradu

Zajímavostí Děviček je fakt, že zde nikdy nebyla postavena strážní věž, která tvořila součást obranného systému většiny dobových hradů. To znamená, že hlavní tíhu obrany Děviček přejímaly nezvykle vysoké a silné obvodové zdi, které jsou patrné dodnes. Do vnitřního hradu se přicházelo nejspíš dvěma branami ze západu. Vlastní jádro Děviček má tvar nepravidelného obdélníku s rozměry 65x20 m, uzavřeného vysokou plášťovou zdí o síle 2 m. Její zříceniny se zachovaly až do dnešních dnů, rovněž tak část předhradí, torzo zdiva paláce a renesanční pětiboká dělostřelecká bašta se střílnami z dob tureckého nebezpečí.

Z hradu je úchvatný výhled; za příznivé viditelnosti lze obhlédnout velký kus jižní Moravy (zejména Dyjsko-svratecký a Dolnomoravský úval, Ždánický les, vodní dílo Nové Mlýny) a také část Rakouska.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 16.6.2021
Skoro jasno
26°C
20°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1017.9hPa
Vítr: 2.1m/s
z východu
Zítra
Čtvrtek 17.6.
Jasno
29°C
20°C
Pátek
18.6.2021
Jasno
31°C
20°C
Sobota
19.6.2021
Polojasno
32°C
22°C
Neděle
20.6.2021
Polojasno
32°C
21°C

Kontakt

Adresa:
Pavlov u Břeclavi 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Chalupa U studny - Naše nová /r. 2017/chalupa U studny se nachází přímo pod Pálavou, v malé obci Dolní Věstonice. Je to kompletně zařízený rodinný dům s uzavřenou zahradou, ležící na úpatí Pálavských vrchů s krásným výhledem na vinohrady a Pálavu .
Vzdálenost: 2km
Chalupa V Dolních - chalupa V Dolních se nachází pod Pálavou v malé obci Dolní Věstonice. Je to  kompletně zařízený rodinný dům s uzavřenou zahradou, ležící na úpatí Pálavských vrchů s krásným výhledem na vinohrady a Pálavu . Více zde: http://vdolnich.webnode.cz/
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Brandlín - Původní tvrz přestavěná na barokní zámek.
Rozhledna Třasák (Útvina) - Rozhledna Třasák patří k našim nejkrásnějším vyhlídkovým stavbám. Nachází se na soukromém pozemku, je však přístupná veřejnosti.
Rozhledna Karlova vyhlídka (Vyhlídka Karla IV.) - Rozhledna Karlova vyhlídka, známá i pod názvem Vyhlídka Karla IV., je 15 metrů vysoká kamenná stavba v novogotickém slohu z roku 1876. Je to současně nejstarší rozhledna v tomto městě. 
Rozhledna Doubská hora - Rozhledna Doubská hora je objekt z roku 1905.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.