Česká republika - Turistické zajímavosti

celá ČR

UNESCO: Kroměříž

- Kroměříž je krásné město s bohatou historií, které se nachází asi 32 km jihovýchodně od Olomouce ve Zlínském kraji. Ve městě najdeme nádherný arcibiskupský zámek s rozsáhlými zahradami, který od roku 1998 patří na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Kroměříž

Hrad Velhartice

- "Král Karel s Buškem z Velhartic teď zasedli k dubovému stolu - ti dva už pili mnohou číši spolu a zapěli si z plných plic." Báseň Jana Nerudy nás zavede do hradu Velhartice. Zaujme nás neobvyklým obranným systémem a romantickou atmosférou. Pod hradem trávil mnoho času na své známé chatě Jan Werich.
Velhartice

Vodní zámek Blatná

- Vodní zámek Blatná se nachází asi 95 kilometrů směrem na jih od Prahy. Uprostřed bažin byl postaven blatný hrad, o němž první písemná zmínka pochází z roku 1235.
Vodní zámek Blatná

UNESCO: Lednicko - Valtický areál

- Památková zóna Lednicko – Valtický areál (LVA) leží v jižní části okresu Břeclav v Jihomoravském kraji, asi 50 km jižně od Brna. Díky výskytu mnoha krásných a významných přírodních i kulturních památek byla oblast zapsána 7. prosince na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Lednicko - Valtický areál

UNESCO: Litomyšl

- Litomyšl je malebné město v Pardubickém kraji. V jádru města se nachází překrásný zámek s bohatou sgrafitovou výzdobou a rozsáhlými zahradami. Od roku 1999 patří zámecký areál na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Litomyšl

UNESCO: Olomouc

- Olomouc je jedno z největších měst v České republice. Leží v centrální části Moravy, asi 65 km severovýchodně od Brna. Jednou z významných památek, které zde nalezneme, je Sloup nejsvětější trojice, od roku 2000 zapsaný se Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Olomouc

UNESCO: Praha

- Nejvýznamnější položkou na Seznamu památek UNESCO v České republice je Praha. Historické jádro zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky.
UNESCO: Praha

UNESCO: Telč

- Telč je malebné historické město v kraji Vysočina, asi 30 km jihozápadně od Jihlavy. Ve městě najdeme mnoho krásných kulturních a historických památek, které vytváří městskou památkovou rezervaci. Spolu s telečským zámkem bylo centrum města zapsáno roku 1992 na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Telč

UNESCO: Třebíč

- Třebíč se dostala na Seznam památek UNESCO díky židovské čtvrti a bazilice sv. Prokopa v roce 2003. Paradoxní je, že tyto památky se dochovaly díky rozhodnutí z minulého režimu o demolici židovského ghetta, díky čemuž zůstalo zakonzervovány a bez neodborných stavebních zásahů. Jedná se zatím o poslední české památky, které byly zapsány na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Třebíč

UNESCO: Žďár nad Sázavou

- Žďár nad Sázavou je významným městem na Vysočině. Nedaleko města se nachází poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který od roku 1994 patří na Seznam světového dědictví UNESCO.
UNESCO: Žďár nad Sázavou

Hrad Radyně

- Výrazná zřícenina královského gotického hradu založeného v polovině 14. století Karlem IV. Radyně (původně Karlskrone) plnila správní a ochrannou funkci sídla Stará Plzeň. Poté, co hrad nedobyli ani husité, ztrácel po požáru kolem r. 1530 na významu a opuštěn pomalu chátral. Radyně představuje typickou ukázku staveb doby vlády Karla IV., vyznačujících se mohutnou srostlicí obdélného paláce a dvou věží. Jedinečnost tohoto středověkého sídla spočívá v čisté architektuře lucemburské gotiky, kterou nenarušily žádné pozdější stavební úpravy. Radyně stojí na stejnojmenném vrchu (569 m n. m.) nad obcí Starý Plzenec poblíž krajského města (Plzeňský kraj). K hradu, který tvoří charakteristickou dominantu Plzeňska, se váže řada pověstí a legend. Zřícenina prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, hranolová věž nabízí jedinečné výhledy do okolí.
Hrad Radyně

Hrad Vildštejn ve Skalné

- Jeden z našich nejstarších a nejzachovalejších kamenných vodních hradů. Vildštejn (německy Wildstein) se tyčí na nevelkém žulovém ostrohu nad potokem Sázek ve městě Skalná, cca 10 km severně od Chebu (Karlovarský kraj). Hrad, vybudovaný patrně již ve 12. století v románském slohu, byl později několikrát přestavěn (goticky, částečně renesančně), románské prvky však zůstaly zachovány. Vildštejn patří k ojedinělým ukázkám štaufské hradní architektury u nás. V 18. století vznikla v předhradí samostatná zámecká budova v barokně klasicistním slohu. Od r. 1999 se objekt nachází v soukromých rukou; po dvou letech intenzivní obnovy, v r. 2001, byl hrad zpřístupněn veřejnosti. V 80 letech měl velkou zásluhu o záchranu Vildštejna Zdeněk Buchtele. Bez něj by zřícenina, jímž Vildtejn byl, spadla, díky liknavosti úřadů.
Hrad Vildštejn ve Skalné

Zámek Jánský Vrch

- Rozlehlý barokní zámek Jánský Vrch, jediný zpřístupněný památkový objekt okresu Jeseník, se tyčí na skalnatém ostrohu nad městem Javorník, v nejsevernějším výběžku Olomouckého kraje při hranicích s Polskem. V minulosti majetek a letní sídlo vratislavských biskupů, původně gotický hrad patrně již ze 13. století, přestavěný během 16. - 18. století na zámek, v sobě zahrnuje různá slohová období dokumentující jeho postupný stavební vývoj od gotiky přes renesanci až k baroku. Velmi hodnotný památkový objekt z něj činí též bohatě vybavené historické interiéry s cennými sbírkami, z nichž vyniká jedinečná kolekce dýmek (největší svého druhu v ČR). Na zámku v minulosti působil významný hudební skladatel Karl Ditters z Dittersdorfu. Plynové osvětlení, instalované již r. 1906, představuje unikátní technicko-uměleckou památku evropského významu.
Zámek Jánský Vrch

Zámek Mikulov

- Jeden z nejmalebnějších moravských zámků trůní na výrazném vápencovém útesu zvaném Zámecký vrch v bezprostřední blízkosti centra města Mikulova, jež se nachází při hranicích s Rakouskem, v působivé vinařské krajině pod Pálavou na Břeclavsku. Původně románský, později gotický hrad ze 13., respektive 14. století byl v 16. a 17. století přestavěný na renesanční zámek; po požáru v r. 1719 následovala barokní úprava. Dějiště významných mírových jednání za účasti politických celebrit (mj. Napoleon, Vilém I., Bismarck). Na sklonku 2. světové války zámek vyhořel do základů, v l. 1947-1960 byl nákladně obnoven do dnešní podoby. Někdejší rezidence mocných rodů Lichtenštejnů a Ditrichštejnů představuje (spolu se Svatým kopečkem) hlavní dominantu Mikulova a významně tak dotváří jeho nezaměnitelný a typický kolorit. Raritou evropského významu je obří renesanční vinný sud o objemu 1014 hl, uložený v zámeckých sklepích.
Zámek Mikulov

Zámek Plumlov

- Monumentální zámek postavený v manýristickém stylu rodem Lichtenštejnů v l. 1680-1688 vedle původního plumlovského hradu. Ze čtyř zamýšlených velkolepých křídel bylo vybudováno pouze jedno, přesto i tento segment působí velmi impozantně a představuje v ČR naprostou raritu; palác, vysoký bez střechy 35 m, má šest nadzemních a dvě podzemní podlaží. Vedle neobvyklého vzhledu zámecké budovy, vypínající se na skále nad hladinou Podhradského rybníka, je mimořádně působivé zejména její severní průčelí, členěné mohutnými sloupy. Zámek se nachází poblíž Plumlovské přehrady ve stejnojmenném městě na rozhraní Drahanské vrchoviny a Hané, asi 8 km západně od Prostějova. V r. 1994 přešel zámek do vlastnictví města Plumlova, které dodnes provádí renovace této unikátní památky; její opravená část je od r. 2002 zpřístupněna pro veřejnost. Po celý rok se zde konají nejrůznější kulturní akce (výstavy, koncerty aj.).
Zámek Plumlov

Zámek Děčín

- Jeden z nejstarších zámků v Čechách se nachází v samém středu města Děčína, kde majestátně trůní na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice. Původně gotický hrad z 13. století byl několikrát přestavěn (renesančně, barokně); dnešní barokně-klasicistní podobu získal až v l. 1786-1803 a zasloužil se o ni významný hraběcí rod Thun-Hohenstein. Zámek, patřící mezi největší a historicky nejvýznamnější objekty svého druhu v Čechách, hostil řadu slavných osobností (Chopin, Dobrovský, Palacký, císařovna Sissi aj.). Děčínská pamětihodnost měla pohnuté osudy – citelně ji zasáhly nejen velké válečné konflikty v 15. – 18. století, ale též dlouhodobý pobyt sovětské armády po r. 1968. Od r. 1991, kdy zámek získalo do svého majetku město Děčín, proběhla postupná rekonstrukce této památky a dnes je přístupný veřejnosti.
Zámek Děčín

Zámek Mělník

- Zámek Mělník se vypíná nad soutokem Labe s Vltavou a tvoří zdaleka viditelnou dominantu stejnojmenného města ve Středočeském kraji. Původně raně středověký hrad obývaný manželkami či vdovami českých králů a knížat byl několikrát goticky přestavěn, v 16. století pak přebudován na renesanční zámek, upravený v 17. století barokně. Sídlily zde významné rody, mj. Berkové nebo Černínové, nejvíce je však Mělník spjat s rodem Lobkowiczů, jimž byl zámek r. 1992 vrácen v restituci zpět a následně po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Vedle své bohaté historie proslula mělnická pamětihodnost rozsáhlými vinnými sklepy (jejich hlavní část je dnes upravena jako samostatná expozice). Interiéry se též prezentují uměleckými sbírkami, zejména obrazárnou s díly českých barokních mistrů (K. Škréta, P. Brandl, V. V. Reiner aj.).
Zámek Mělník

Horní hrad (Hauenštejn)

- Hrad a zámek Horní hrad, též nazývaný Hauenštejn, se tyčí na výběžku skalnatého ostrohu nad soutokem dvou potoků nedaleko obcí Krásný Les a Stráž nad Ohří v Krušných horách (Karlovarský kraj). Původně gotický hrad ze 13. století byl několikrát přestavován (pozdně goticky, renesančně, barokně); za Bouquoyů se během 19. století proměnil v honosný novogotický zámek, velmi působivě zakomponovaný do zdejší horské přírody. Sídlo Buquoyů tak představovalo krajinně-architektonický skvost nemající u nás ani v celé střední Evropě obdoby. Tím více zarážející je osud památky po r. 1945, kdy došlo k zestátnění Horního hradu; zde sídlící instituce (Jáchymovské doly, dětský záchytný domov) objekt zanedbávaly a po jeho uzavření v r. 1960 dílo zkázy gradovalo – Hauenštejn byl opuštěn a zcela ponechán svému osudu. Zakrátko se proměnil v žalostnou ruinu, jíž dokonce hrozila demolice. Intenzivní práce na záchraně a obnově Horního hradu započaly až v r. 2000, kdy zámek koupil pan Pavel Palacký. Jemu a skupině nadšenců se zde daří budovat nadregionální kulturní centrum (pořádání festivalů, svateb, firemních akcí aj.). Obnovován je i zámecký park s arboretem.
Horní hrad (Hauenštejn)

Hrad a zámek Grabštejn

- Jeden z nejstarších severočeských hradů, nazývaný dříve Grafenstein, se tyčí na strmém ostrohu nedaleko údolí řeky Lužické Nisy poblíž hranic s Německem a Polskem; najdeme jej u obce Chotyně, asi 3 km od Hrádku nad Nisou a cca 18 km severozápadně od Liberce. Původně gotický hrad ze 13. století, přestavěný ve druhé polovině 16. století na honosný renesanční zámek, je spjat především s pány z Donína a s rodem Gallasů, později Clam-Gallasů (mj. klasicistní úpravy v 19. století). Poté, co byl Grabštejn r. 1945 zestátněn, sloužil jako sídlo armády, po jejímž odchodu devastace neudržovaného objektu vyvrcholila. Po r. 1989 začala náročná rekonstrukce hradu, vedoucí nejen k záchraně této citelně poškozené památky, ale i k jejímu zpřístupnění veřejnosti (od r. 1992). Klenotem Grabštejna je unikátní renesanční kaple sv. Barbory se vzácnými freskami z 16. století. Kolem zámku se rozprostírá anglický park se vzácnými dřevinami. Hrad bývá dějištěm řady kulturních a společenských akcí (koncerty, výstavy, festivaly aj.).
Hrad a zámek Grabštejn

Hrad Rokštejn

- Monumentální zřícenina rozlehlého, raně gotického hradu se tyčí na nevysokém skalním suku nad údolím říčky Brtnice mezi obcemi Panská Lhota a Přímělkov, asi 8 km od města Brtnice a 12 km jihovýchodně od Jihlavy. Rokštejn (původně Rutenštejn), založený ve druhé polovině 13. století, patří mezi nejstarší moravské hrady a svým složitým stavebním vývojem představuje významnou památku středověké architektury. Po r. 1359, za markraběte Jana Jindřicha, byl Rokštejn zásadně přebudován v reprezentativní a komfortní sídlo – jednalo se o tzv. dvojhrad, unikátní středověkou stavbu u nás. Koncem 14. století získali objekt Valdštejnové. R. 1468 hrad dobyla a pobořila vojska Matyáše Korvína; Rokštejn poté zůstal neopraven a opuštěn. Dodnes se z něj dochovaly impozantní zříceniny – mohutná hranolová věž, zbytky obou paláců a hradebních zdí. Díky intenzivnímu archeologickému výzkumu, prováděnému od r. 1981, patří Rokštejn k nejlépe prozkoumaným hradům v ČR. Váže se k němu i řada pověstí (zejména o ukrytých pokladech).
Hrad Rokštejn

Nová místa

+ přidat
Kaštanová alej Lukov - V Lukově nedaleko Zlína se nachází kaštanová alej.
Jírovcová alej Pohořelice - V Pohořelicích u Zlína je vysázena jírovcová alej, která směřuje k místnímu zámku.
Lipo-jírovcová alej podél silnice k Novému dvoru - Památné stromořadí v Kvasicích je chráněno státem.
Lipová alej na Světlé - Podél silnice u obce Světlá - Zdounky se nachází lipové stromořadí.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.