Hrad Vildštejn ve Skalné

Jeden z našich nejstarších a nejzachovalejších kamenných vodních hradů. Vildštejn (německy Wildstein) se tyčí na nevelkém žulovém ostrohu nad potokem Sázek ve městě Skalná, cca 10 km severně od Chebu (Karlovarský kraj). Hrad, vybudovaný patrně již ve 12. století v románském slohu, byl později několikrát přestavěn (goticky, částečně renesančně), románské prvky však zůstaly zachovány. Vildštejn patří k ojedinělým ukázkám štaufské hradní architektury u nás. V 18. století vznikla v předhradí samostatná zámecká budova v barokně klasicistním slohu. Od r. 1999 se objekt nachází v soukromých rukou; po dvou letech intenzivní obnovy, v r. 2001, byl hrad zpřístupněn veřejnosti. V 80 letech měl velkou zásluhu o záchranu Vildštejna Zdeněk Buchtele. Bez něj by zřícenina, jímž Vildtejn byl, spadla, díky liknavosti úřadů.

Hrad založený Nothafty již ve 12. stol.

První písemná zpráva o hradu pochází z r. 1224; tehdy se objevuje zmínka o Geroldovi z Vildštejna, který zřejmě pocházel z rodu Nothaftů. V r. 1225 je pak na listině o urovnání sporů o panství v Elsterberku uváděn jako svědek Albert Nothaft (německy Notthafft) z Vildštejna. V té době hrad ale již stál; přesné datum jeho vzniku není známo, na základě stanoveného rozboru dochovaných původních částí Vildštejna se však předpokládá, že to bylo kolem r. 1166. Nothaftové patřili k nejvýznamnějším šlechtickým (ministeriálním a postministeriálním) rodům Chebska; hrad vlastnili do r. 1298, kdy dali Vildštejn do zástavy Janu Rabovi z Mechelsgrünu.

14. – 16. stol.: pestrá přehlídka majitelů - od Rüdigera k Viršperkům

Od Nothaftů získává hrad jejich příbuzný Rüdiger ze Sparnecku, který jej r. 1349 přijal od Karla IV. jako léno Koruny české. Majitelé Vildštejna se pak střídají v rychlém sledu – opět Rabové z Mechelsgrünu, Rudolf z Ramberka a Fridrich, purkrabí z Donína. V l. 1412-1439 patří hrad chebské měšťanské rodině Frankengrünerů. Další držitel Vildštejna, Albert Šlik, obratem prodává toto feudální sídlo chebským Gummerauerům; za nich je Vildštejn r. 1452 vypálen vojskem Jiřího z Poděbrad. Rod Gummerauerů však nechává hrad obnovit a přestavět v pozdně gotickém slohu. R. 1521 Vildštejn přechází sňatkem znovu na Šliky. V r. 1531 Albrecht Šlik hrad prodává Volfovi z Viršperku (Wirspergu). Viršperkové prosluli prchlivostí a surovostí; období jejich vlády se vyznačovalo řadou velkých a často krvavých sporů s městem Cheb i ostatními sousedy, dokonce nezřídka i s vlastními příbuznými. Za Viršperků se proto Vildštejn stává cílem několika odvetných trestných výprav.

L. 1596-1799: éra Trautenberků – ztracená dcera, hrůzný nález, zrod zámku v předhradí

R. 1596 hrad kupují (za 18 000 chebských zlatých) Trautenberkové; ti vedli četné rozepře s poddanými, jimž ukládali nadměrné roboty, a rovněž s městem Cheb, které nechtělo trpět vaření piva ve Vildštejně. Spory nakonec dospějí k značně dramatickému vyhrocení – jedna z dcer z rodu Trautenberků je označena za čarodějnici; tímto jí hrozí upálení a Trautenberkům následné zabrání rodového majetku. Vzhledem k tomu, že dcera nebyla nikdy nalezena, zůstalo jen u hrozby. Pro uvedený příběh se však nabízí zajímavá pointa: právě z tohoto období pocházejí ostatky, jež byly objeveny zazděné na hradě…

Trautenberkové nechali kolem r. 1783 postavit ze starších budov v předhradí nový jednopatrový dvoukřídlý zámek. Hrad přestal plnit funkci šlechtického sídla a od r. 1843 sloužil zdejším měšťanům jako pivovarská sladovna.

19. – 20. stol.: držitelé Vildštejna - mj. rytíř, továrník, stát; postupný úpadek; soukromý majitel = spása hradu

R. 1799 Vildštejn od Trautenberků kupuje (za 160 000 zlatých) rytíř Jan Jiří Wilhelm von Helmsfeld. Jeho rod na panství hospodaří do r. 1884, kdy jej střídají Wolkenstein-Trostburgové; ti pak koncem první světové války hrad prodávají rodině továrníka Fridricha Adama Geipela, jíž patří Vildštejn do r. 1945. Poté přechází hrad do rukou státu, v jehož vlastnictví začíná chátrat. Zámek (od poloviny 19. století sloužící zdejším měšťanům jednak jako obytná budova a jednak k hospodářským účelům) byl mj. osídlen rumunskými reemigranty, kteří spálili všechny dřevěné části a oba objekty zcela zdevastovali. R. 1951 hrad i zámek připadly do majetku státních statků a posléze města Skalná. Neutěšené chátrání Vildštejna pokračovalo – mj. také vinou zcela chybějící údržby této památky. V osmdesátých letech bylo dokonce na zámeckou budovu vydáno demoliční rozhodnutí a došlo k vymazání tohoto objektu z katastru nemovitostí. Tristní stav hradu i zámku však vyburcoval k činu skupinu dobrovolníků, která v r. 1985 začne Vildštejn obnovovat; s finanční pomocí státu se jí nakonec daří devastaci hradu zastavit. V r. 1999 kupuje památku ve Skalné pan Miroslav Pumr a po dvou letech intenzivní obnovy dochází k zpřístupnění hradu pro veřejnost.

Vildštejn dnes – řada atrakcí: rytířské menu, ostatky Bílé paní, zvířátka aj.

Dnes nabízí Vildštejn návštěvníkům bohatý program. V kompletně zrekonstruované hradní budově se nachází královský sál, středověká hodovna v historickém gotickém stylu (jedná se o příjemnou restauraci v malém a velkém rytířském sále, kde mohou hosté hodovat, neboť hrad má svou bohatou kuchyni s rytířským menu), dále obřadní síň a muzeum hasičské techniky; sklepení skýtá archeologickou expozici - mj. s ostatky zazděné Bílé paní - o dějinách hradu. V zámecké budově si lze prohlédnout středověkou kovárnu, vězení i muzeum vězeňství na Vildštejně; rekonstrukce zámečku dále pokračují. Zejména dětští návštěvníci pak uvítají malou podívanou na zvířátka – domácí i divoká.

Románský hrad s gotickými a renesančními úpravami

Hrad, vystavěný z čedičových kvádrů, měl dvojdílnou dispozici. Podoba předhradí - vzhledem k jeho přestavbě na zámek – není známa. Dominantu Vildštejna představovala štíhlá čtverhranná věž chránící bránu. Na boční (západní) straně vznikla nevelká tribunová kaple s obdélnou lodí. Nejlépe chráněné místo pak zaujal palác. V rámci gotických a renesančních přestaveb, zaměřených především na zmíněný palác, zaniklo velmi stísněné nádvoří; objekt dnes proto působí dojmem jednolité, kompaktní budovy. Její suterén tvoří poměrně rozlehlé prostory s románským a gotickým zdivem, v kryptě se nacházejí zbytky oltáře. Z románského období se nejlépe dochovala hranolová věž při bráně a kaple. Opevnění hradu, postaveného ve stylu štaufské architektury, zesiloval důmyslný systém využití toku potoka; ten bylo možno přehradit a tím zatopit prostor až na severní straně Vildštejna.

Mystéria Vildštejna: Bílá paní, podzemní chodby, hliněné kuličky

I Vildštejn má své záhady a pověsti – občas se zde prý zjevuje Bílá paní vildštejnská; údajně ji místní lidé spatřili, kterak se u vstupu do hradu prochází po zřícené zdi nebo na ní sedí. Nejrůznějšími legendami jsou rovněž opředeny podzemní místnosti a chodby - jedna z nich prý vede až za hranice a vyúsťuje na území Německa. K mystériím Vildštejna patří též objev hliněných kuliček; při opravách hradu jich bylo nalezeno několik set. Vše nasvědčuje tomu, že tyto kuličky sloužily dětem nejen ke hraní, ale i pro jejich výcvik ve střelbě z praku na cíl.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Skalná 
Web: Hrad Vildštejn ve Skalné

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
apartmány Pod Hradem - Na romantickém místě, přímo pod středověkým hradem Vildštejn, v historickém centru obce Skalná u Františkových lázní, všechny apartmány s krásným výhledem na hrad. Uzavřený dvůr. Možnost snídaní, bebo polopenze.
Vzdálenost: 1km
Pod komínem - Příjemný penzion s velkou zahradou a zastřešeným bazenem, v krásném prostředí, dětské lanové hřiště, v sousedství středověkého hradu, v lázeńském trojúhelníku, v přírodě na hranicích s Německem. Pokoje s přímým výstupem do zahrady nebo balkony, s vlastním soc. zař. TV se sat. minibarem a online přípojkou.Bezbarierový pokoj s vlastní venkovní terasou.Pěkné dětské hřiště,lanové hřiště, restaurace, kulečník,venkovní ping pong, Ruské kuželky. uschování kol, nebo kočárků.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Národní přírodní rezervace Soos - Přírodní rezervace Soos leží přibližně 6 km severovýchodním směrem od Františkových Lázní. Tato oblast historického Sooského lesa („Soos silva“) o rozloze 221 ha byla za národní přírodní rezervaci prohlášena roku 1964. Veřejnosti je ovšem prostřednictvím 1,2 km dlouhé, podlážkové naučné stezky opatřené informačními tabulemi přístupná pouze dílčí část rezervace
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Lipové stromořadí v Krčíně - V Novém Městě nad Metují se nachází památné stromořadí.
Jílovická alej - Jílovická alej byla vysazena v roce 2018.
Vinterova alej - Vinterova alej navazuje na tradice sázení ovocných stromů podél silnic.
Lipová alej Mistra Jana Husa - Lipová alej Mistra Jana Husa je památné stromořadí chráněné státem.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.