Česká republika - Turistické zajímavosti
celá ČRHrad Boskovice
- Rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu z konce 14. století, v 16. století pak renesančně přestavěného, tvoří dominantu v místní krajině. Trůní na vyvýšenině nad stejnojmenným městem, ležícím na západním okraji Drahanské vrchoviny v Jihomoravském kraji, vzdušnou čarou asi 15 km severně od Blanska. Bývalé sídlo významných rodů - pánů z Boskovic či pánů z Kunštátu - se dnes prezentuje i zajímavým technickým unikátem - studnou poháněnou dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v republice. V letní sezóně probíhá v hradním areálu bohatý kulturní program.
Zámek Kunštát na Moravě
- Nejstarší dochované kamenné šlechtické sídlo na Moravě a svým architektonickým vývojem i svou historií (zejména v 15. století) velmi významný zámek. Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Poděbrad, úzce spjaté s osobou krále Jiřího z Poděbrad, se tyčí na ploché výšině nad stejnojmenným městečkem na východním okraji Českomoravské vrchoviny, asi 20 km severozápadně od Blanska (Jihomoravský kraj). Renesanční, později barokně a klasicistně upravený zámek s pozůstatky hradu ze 13. století tak podává svědectví o stavebním vývoji šlechtického sídla od doby pozdně románského slohu až po klasicismus. Součástí anglického parku s romantickými objekty je též unikátní psí hřbitov.
Hrad Střekov
- Jedna z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v ČR se spektakulárně tyčí na cca 100 m vysoké skále nad pravým břehem Labe a představuje výraznou dominantu i symbol města Ústí nad Labem (Ústecký kraj). Střekov, založený ve 14. století k ochraně důležité labské vodní cesty, patří k našim nejromantičtějším hradům; zejména v 19. století přitahoval a inspiroval řadu významných umělců jako byli K. H. Mácha, A. L. Richter, E. G. Doerell, J. W. von Goethe či R. Wagner.
Zámek Kynžvart
- Původně barokní zámek z konce 17. století, v l. 1821-1839 přestavěný na honosné letní sídlo známého rakouského kancléře Metternicha, se nachází cca 1 km jižně od města Lázně Kynžvart a 7 km severozápadně od Mariánských Lázní na Chebsku. Zámek, překračující svým významem hranice ČR, je ojedinělou ukázkou venkovské reprezentativní rezidence ve stylu vídeňského klasicismu, resp. empíru, citlivě zakomponované do rozlehlého přírodně - krajinářského parku. R. 2000 byla po 24 letech dokončena rozsáhlá a nákladná rekonstrukce zejména interiérů; ty se mj. prezentují cennými sbírkami a proslulou metternichovskou knihovnou.
Hrad Kámen
- Původně gotický hrad ze 13. století, později upravený barokně a romanticky, získal své jméno podle rozsáhlého žulového skaliska, na němž stojí. Nachází se ve stejnojmenné obci, asi 15 km západně od Pelhřimova v kraji Vysočina. Dnešní podobu získal hrad po celkové rekonstrukci ze 70. let 20. století. K objektu přiléhá romantický park s rozsáhlým alpiniem. Kámen představuje pojem pro příznivce motocyklového sportu – pod hradem vedla první závodní motocyklová trať v Čechách a v nedalekém Pacově se r. 1904 zrodila myšlenka založení Mezinárodní motocyklové federace (FIM). Na hradě je od r. 1974 deponována známá expozice jednostopých motorových vozidel s unikátními exponáty.
Zámek Lemberk
- Původně jeden z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, přestavěný v 16. století na renesanční zámek a posléze v 17. století upravený barokně, nejvíce proslul jako sídlo svatořečené Zdislavy z Lemberka. Dnešní malebný zámek s dochovanými architektonickými památkami čtyř stavebních slohů se tyčí na strmém ostrohu nad údolím Panenského potoka u obce Lvová, asi 3 km severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí. Na Lemberku se pořádají také výstavy, koncerty a divadelní představení, v kapli probíhají svatby a mše. V blízkosti zámku, opředeném řadou pověstí a záhad, najdeme mj. i barokní zahradu a tzv. Zdislavinu studánku.
Hrad Krakovec
- Krakovec (Červený zámek, Červený hrádek) patří k vrcholným dílům české hradní architektury 14. století a je dokladem mistrovského umění stavební huti Václava IV. Dnešní mohutná zřícenina gotického renesančně přestavěného hradu se rozkládá na široké ostrožně nad soutokem Šípského a Krakovského potoka na okraji stejnojmenné obce, asi 15 km jihozápadně od Rakovníka. Krakovec náležel k nejluxusnějším hradům své doby a je jedním z mála přechodových typů mezi hradem a zámkem. R. 1414 zde nalezl poslední útočiště Mistr Jan Hus před svým odjezdem na kostnický koncil. K unikátům Krakovce patří dřevěný most z l. 2000-2005, zhotovený ve středověkém stylu bez jediného kovového spoje.
Zámek Litomyšl
- Reprezentační zámek se sgrafitovou výzdobou, postavený ve druhé polovině 16. století pány z Pernštejna na místě staršího hradu a biskupství, patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v ČR. Město se zámkem najdeme v Pardubickém kraji, vzdušnou čarou asi 20 km severozápadně od Svitav, na hlavním silničním tahu Hradec Králové - Brno. Pro svou architektonickou jedinečnost a jako skvělá ukázka středoevropské šlechtické rezidence z období renesance figuruje litomyšlská pamětihodnost od r. 1999 na seznamu Světového dědictví UNESCO. 2. 3. 1824 se v zámeckém pivovaru narodil český národní skladatel Bedřich Smetana. Nejhodnotnějším interiérem je pozdně barokní zámecké divadlo z konce 18. století. Zámek bývá každoročně pořadatelem Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Zámek Zákupy
- Státní zámek Zákupy se nachází ve stejnojmenném městu Zákupy asi osm kilometrů od České Lípy. Renesanční zámek spravuje Národní památkový úřad.
Zámek Rychnov nad Kněžnou
- Raně barokní zámek postavený v l. 1676-1690, po r. 1713 velkolepě upravený a rozšířený - patrně podle návrhu slavného Jana Santiniho. Spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice představuje tato rezidence jeden z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Zámek, jehož zakladateli a historicky jedinými majiteli jsou Kolovratové, zaujímá část návrší nad řekou Kněžnou ve stejnojmenném městě, které leží asi 32 km východně od Hradce Králové. Rychnovská pamětihodnost se zejména prezentuje mimořádně hodnotnou kolovratskou rodovou sbírkou obrazů se skvosty českého a světového malířství, pozoruhodný je i třetí největší zvon v ČR zvaný Kryštof, zavěšený ve zvonici u kostela. Část zámku slouží expozicím Muzea Orlických hor a Orlické galerii, na zámku se také každoročně koná divadelní a hudební festival Poláčkovo léto.
Hrad Helfenburk u Úštěku
- Mohutná zřícenina původně skalního gotického hradu ze 14. století se rozprostírá na skalnatém pískovcovém hřebeni v malebném údolí obklopeném lesy, cca 3 km jihovýchodně od městečka Úštěk na Litoměřicku. Helfenburk býval jedním z největších severočeských hradů; původně sloužil jako šlechtické sídlo, jeho pestrá historie je však úzce spjata zejména s pražským arcibiskupstvím. V době husitské revoluce byly na hradě uloženy cenné předměty z chrámu sv. Víta. Zřícenina dnes upoutá svou výraznou a malebnou torzální architekturou, jíž dominuje mohutná třípatrová věž a unikátně dochovaná hradební zeď se vstupními branami, původním cimbuřím a ochozy. Pro svou jedinečnou atmosféru, tajemný ráz a romantické kouzlo představuje Hrádek oblíbený cíl turistů.
Zámek Lány
- Zámek Lány se nachází v okrese Kladno, na severním okraji rozsáhlé Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Součástí celého komplexu je zámek, anglický park, rybník Bahňák, Lánská obora a velký palmový skleník. Od roku 1921 je zámecký areál majetkem státu a od roku 1989 i oficiálním sídlem prezidentů České republiky. Je rovněž chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Zámek Líšno
- Zámek Líšno se nachází ve stejnojmenné části obce Bystřice. Je obklopen zámeckým parkem. V současné době má zámek nového majitele. Zámek je nyní již po rekonstrukci a je možné si jej pronajmout, například na svatební oslavu.
Arcibiskupský palác v Olomouci
- V současné době je veřejnosti zpřístupněn jeden prohlídkový okruh, který zahrnuje HISTORICKÉ REPREZENTAČNÍ SÁLY ARCIBISKUPSKÉHO PALÁCE situované v prvním patře západního křídla.
UNESCO: Kutná Hora
- Kutná Hora je malebné město ve středních Čechách. Od roku 1995 patří na Seznam světového dědictví UNESCO historické centrum jádro města, chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Pro svou celkovou krásu se městu říká „pokladnice“ nebo „klenot země“.
Hrad Rožmberk nad Vltavou
- Hrad Rožmberk nad Vltavou se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Český Krumlov. Představuje nejstarší sídlo Rožmberků. Jedná se o původně gotickou stavbu, která byla prvně zmiňována již v roce 1253.
Zřícenina Dívčí Kámen
- Zřícenina Dívčí Kámen byla impozantním rožmberským hradem, který stál na skalnatém ostrohu nad soutokem Kremžského potoka a Vltavy. V současné době z něj zbyla jen rozsáhlá zřícenina, která zaujímá nejjihovýchodnější výběžek městyse Křemže.
UNESCO: Holašovice
- Holašovice jsou vesnice ležící v jižních Čechách v Českobudějovickém okrese. Vesnice je součástí větší obce zvané Jankov. V Holašovicích se nachází unikátní soubor budov stavěných ve stylu tzv. selského baroka. Pochází ze 70. let 19. století a tvoří ojedinělý celek, jenž je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a v roce 1998 byl zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
UNESCO: Český Krumlov
- Český Krumlov je překrásné město v jižních Čechách. Díky velmi zachovalému historickému jádru a malebnému zámku bylo město roku 1992 jako jedna z prvních českých památek zařazeno na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Vila Tugendhat
- V městské části Brno – sever se adrese Černopolní 45 nachází vila Tugendhat, která od roku 2001 patří na Seznam památek UNESCO.