Česká republika - Památky
celá ČRZámek Lysice
- Pozoruhodný lysický zámek, nacházející se ve stejnojmenném městyse na Blanensku v Jihomoravském kraji, má velmi bohatou stavební historii; původně vodní tvrz byla přestavěna na renesanční a později barokní sídlo, jehož vzhled v 19. století ovlivnily zejména empírové úpravy. Zámek vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Půvab rezidence podtrhuje unikátní zahrada a v ní pro Lysice tak charakteristická kolonáda s krytým ochozem.
Zámek Červená Lhota
- Známý jihočeský renesanční zámek se nachází ve stejnojmenné obci ca 20 km severozápadně od Jindřichova Hradce. U veřejnosti je mimořádně oblíbený zejména pro svůj pohádkově kouzelný půvab, který mu dodává jeho romantická poloha na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a taktéž malebná architektura s charakteristickou červení odrážející se v klidné vodní hladině. I díky tomu zámek – jeden z nejnavštěvovanějších v ČR - ještě více zpopularizovala řada pohádek a filmů zde natočených.
Zámek Rájec nad Svitavou
- Jeden z nejhodnotnějších moravských zámků se nachází v souměstí Rájec-Jestřebí, na okraji Moravského krasu, asi 5 km severně od Blanska. Rokokově klasicistní rezidence francouzského typu vyniká především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela unikátní, dále přepychově vybavenými interiéry knížecího rodu Salmů, cennými uměleckými sbírkami a proslulou obrazárnou. Zámek s anglickým parkem je výjimečnou ukázkou reprezentačního venkovského sídla ve stylu doby druhé poloviny 18. století.
Zámek Telč
- Velkolepá telčská rezidence pánů z Hradce patří k nejkrásnějším ukázkám italské renesance na našem území. Rozsáhlý zámecký komplex s přilehlým parkem se nachází ve stejnojmenném městě (jednom z nejpůvabnějších v ČR) na Jihlavsku v kraji Vysočina; má mimořádnou architektonickou hodnotu a jeho velmi dobře zachovalé interiéry okouzlí jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Zámek je součástí historického jádra Telče, v r. 1992 prohlášeného za památku UNESCO.
Zámek Hrádek u Nechanic
- Jeden z našich nejpozoruhodnějších a nejpohádkovějších zámků, letní sídlo rodu Harrachů, stojí na mírné vyvýšenině asi 12 km západně od Hradce Králové v Královéhradeckém kraji a spolu s Hlubokou patří k nejvýznamnějším ukázkám tudorovské novogotiky v ČR. Zámek je unikátní tím, že byl postaven doslova „na zelené louce“ teprve v 19. století a představuje tudíž nejmladší novogotickou stavbu tohoto typu u nás. I v rámci střední Evropy jde o architektonicky výjimečnou památku s nádhernými interiéry a malebným anglickým parkem s golfovým hřištěm.
Zámek Kratochvíle
- Jedna z našich nejkrásnějších renesančních staveb, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Půvabný lovecký letohrádek posledních Rožmberků se nachází v malebné krajině mezi lesy, loukami a rybníky ca 3 km od města Netolice na Prachaticku v Jihočeském kraji. Zámecká budova, představující vilu typu italského kasina, je obklopena vodním příkopem a uzavřená zahradou. Tento klenot stavitelského a dekoračního umění doby renesance má výjimečnou štukovou a malířskou výzdobu interiérů.
Zámek Konopiště
- Romantický zámek Konopiště, jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek v ČR, se nachází asi 2 km západně od centra Benešova ve Středočeském kraji, ca 40 km jihovýchodně od Prahy. Rezidence následníka rakousko-uherského trůnu, arcivévody Františka Ferdinanda d ´Este, patří k nejkrásnějším českým zámkům. Konopiště s kouzelným parkem, Růžovou zahradou, oranžerií a unikátní střelnicí schraňuje největší sbírky mobiliáře, loveckých trofejí a uměleckých předmětů v ČR; rozsah a hodnota sbírek řadí tuto rezidenci mezi nejpozoruhodnější zámky střední Evropy.
Zámek Sychrov
- Rozlehlý zámek známý svým romanticky pohádkovým vzhledem patří k nejvýznamnějším ukázkám novogotiky v ČR. Svou architektonickou malebností, nádhernými a honosnými interiéry i rozlehlým anglickým parkem se právem řadí mezi elitu našich zámků. Bývalá rezidence původem francouzského rodu Rohanů se nachází ve stejnojmenné obci, mezi městy Libercem a Turnovem v Libereckém kraji, a uchovává mj. největší sbírku francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Areál celoročně přístupného zámku je využíván k pořádání konferencí, svateb a mnoha kulturních akcí.
Zámek Kroměříž
- Mohutný raně barokní arcibiskupský zámek patří s oběma přiléhajícími, světově proslulými zahradami – Květnou a Podzámeckou – k nejvýznamnějším památkám Moravy i celé ČR. Kroměřížská rezidence, po staletí sloužící jako letní sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, tvoří dominantu stejnojmenného města (tzv. hanáckých Athén) ve Zlínském kraji. Jedny z nejhodnotnějších zámeckých interiérů střední Evropy se prezentují mj. světoznámou obrazárnou s Tizianovým klenotem „Apollon a Marsyas“ (nejcennější obraz ČR). Zámek s oběma zahradami je od r. 1998 památkou UNESCO.
Zámek Troja
- Jedna z nejvýznamnějších a nejkrásnějších ukázek barokní architektury v Čechách se nachází v rezidenční části Prahy – v Troji. Jedinečnou stavbu ze 17. století, inspirovanou typem římské předměstské vily, obklopuje unikátní zahrada ve francouzském stylu. Nejstarší zámek na území dnešní Prahy je citlivě zasazen do krajiny a zračí se v něm módní trendy tehdejší Evropy, které s oblibou používaly odkazů antiky nebo exotického Orientu. Na zámku se koná řada výstav (mj. stálá expozice České umění 19. století).
Zámek Opočno
- Jeden z našich nejmohutnějších a nejvýznamnějších renesančních zámků vznikl v 16. století přebudováním gotického hradu, o které se zasloužil bohatý rod Trčků z Lípy. Mimořádně hodnotné jsou též interiéry s řadou bohatých sbírek, z nichž nejcennější uchovává obrazárna, proslulá zbrojnice (2. největší v ČR) a knihovna. K zámeckému areálu patří rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami. Zámek, typický svými arkádovými ochozy, se nachází ve stejnojmenném městě, asi 15 km severozápadně od Rychnova nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji.
Hospital Kuks
- Jeden z nejimpozantnějších barokních areálů v ČR, založený na přelomu 17. a 18. století hrabětem F. A. Šporkem, se nalézá v malebném Podkrkonoší poblíž stejnojmenné obce v Královéhradeckém kraji, mezi městy Jaroměř a Dvůr Králové nad Labem. Do dnešní doby zachovaná rozlehlá budova hospitalu s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou je však jen zlomkem kdysi velkolepého architektonického komplexu. Světovou proslulost vydobyl Kuksu především sochařský opus M. B. Brauna - alegorie Ctností a Neřestí zdobící areál objektu a tzv. Betlém, přírodní galerie pískovcových plastik v nedalekém Novém lese u Žírče.
Zámek Hradec nad Moravicí
- Hradecká pamětihodnost, o níž se říká, že hrála po 700 let prim v našich zemích, bývala významným sídlem českých králů a později opavských knížat. V místech původního gotického hradu dnes najdeme rozsáhlý areál zahrnující empírový Bílý a novogotický Červený zámek či hradební zeď s tzv. Bílou věží. Hradecká rezidence, ležící ve stejnojmenném městě asi 10 km jižně od Opavy v Moravskoslezském kraji, hostila řadu významných osobností (mj. Beethoven, Paganini, Liszt). Zámek, oprávněně nazývaný Perla Slezska, je obklopen rozlehlým anglickým parkem, druhým největším na území Moravy a Slezska.
Zámek Dačice
- Dačický Nový zámek s přilehlým anglickým parkem je působivou ukázkou venkovského klasicistního sídla se stylovým empírovým vybavením. Původně renesanční rezidence, postavená koncem 16. století Krajíři z Krajku, později upravená barokně a počátkem 19. století empírově, se nachází ve stejnojmenném městě, asi 36 km východně od Jindřichova Hradce v Jihočeském kraji. Interiéry se prezentují velice hodnotným empírovým zařízením i ojedinělým sálem secesní knihovny. V jižním křídle budovy sídlí Městské muzeum a galerie.
Zámek Kozel
- Nevelký lovecký zámek Kozel, postavený koncem 18. století pro Jana Vojtěcha Černína a obklopený rozlehlým anglickým parkem, představuje jednu z mála klasicistních zámeckých architektur na našem území. Střízlivá, téměř nezámecká fasáda ukrývá honosně zařízené sály s bohatou malířskou výzdobou Antonína Tuvory. Čtyřkřídlou přízemní budovu s rokokovými a klasicistními interiéry doplňují kaple s jízdárnou a lokajna s konírnou. Zámek se nachází asi 2 km od obce Šťáhlavy a cca 12 km jihovýchodně od Plzně v Plzeňském kraji a je nejnavštěvovanějším památkovým objektem západních Čech.
Hrad a zámek Frýdlant
- Frýdlant v Čechách, zprvu hrad Ronovců a Bibrštejnů, v 17. století rezidence slavného Albrechta z Valdštejna a posléze honosný zámek Clam-Gallasů, patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším památkovým celkům v ČR. Areál představuje ojedinělé spojení dvou hodnotných architektonických útvarů – středověkého hradu a renesančního zámku - v harmonický celek. Hrad, pro turisty otevřený již r. 1801, se tímto stal vůbec první zpřístupněnou památkou ve střední Evropě. Frýdlantský historický klenot trůní nad stejnojmenným městem v Libereckém kraji a prezentuje se bohatě zdobenými interiéry s rozsáhlými, mimořádně hodnotnými sbírkami.
Zámek Ploskovice
- Jeden z nejkrásnějších zámků severních Čech se nachází ve stejnojmenné obci, asi 6 km severovýchodně od Litoměřic v Ústeckém kraji. Impozantní stavba, vybudovaná v l. 1720-1730 na místě gotické tvrze, představuje působivou ukázku vrcholného baroka na našem území. Zámek, upravený v polovině 19. století na letní rezidenci penzionovaného císaře Ferdinanda I., se po r. 1918 stal letním sídlem ministra zahraničních věcí. Vedle jedinečné architektury se zámek prezentuje stylovými interiéry s malbami J. Navrátila a sochami V. Levého, umělými jeskyněmi (grottami) i krásným a hodnotným parkem.
Zámek Hrubá Skála
- Zámek Hrubá Skála se nachází v Českém ráji asi 6 km od města Turnova. Je postaven na pískovcových skalách vysokých až 60 m.
Zámek Hrubý Rohozec
- Čtyřkřídlý renesanční zámek se řadí k nejstarším stavebně-historickým památkám Českého ráje. Rodové sídlo Krajířů, Vartenberků a Des Foursů, jehož základem je středověký hrad z 13. století, prošlo pozdně gotickou, renesanční, barokní a empírovou přestavbou. Hrubý Rohozec stojí na strmém svahu nad údolím řeky Jizery na severozápadním okraji města Turnova v Libereckém kraji a patří mezi největší a nejkrásnější památkové objekty Českého ráje. Zámek, obklopený nevelkým přírodně-krajinářským parkem, se prezentuje více než dvaceti bohatě zařízenými místnostmi.
Zámek Orlík nad Vltavou
- Původně gotický hrad ze 13. století, rozšířený renesančně, v polovině 19. století přestavěn novogoticky. Dochované sídlo staré rodové šlechty, k níž patřili v Čechách i Schwarzenbergové, je zasazeno do nádherné scenérie Orlické přehrady, asi 20 km severně od Písku v Jihočeském kraji. Historické interiéry uchovávají mj. cenné dobové zařízení a bohaté umělecké sbírky (např. proslulý soubor pušek). Jeden z nejnavštěvovanějších zámků ČR (i díky svému sepětí s rekreačně atraktivní Orlickou přehradou) je obklopen hodnotným a značně rozsáhlým anglickým parkem se Schwarzenbergskou hrobkou.