Zámek Troja

Jedna z nejvýznamnějších a nejkrásnějších ukázek barokní architektury v Čechách se nachází v rezidenční části Prahy – v Troji. Jedinečnou stavbu ze 17. století, inspirovanou typem římské předměstské vily, obklopuje unikátní zahrada ve francouzském stylu. Nejstarší zámek na území dnešní Prahy je citlivě zasazen do krajiny a zračí se v něm módní trendy tehdejší Evropy, které s oblibou používaly odkazů antiky nebo exotického Orientu. Na zámku se koná řada výstav (mj. stálá expozice České umění 19. století).

Trojský zámek má v kontextu českého barokního umění výsostné postavení. Při jeho vzniku se spojilo několik šťastných okolností: vzdělaný a uměnímilovný stavebník, excelentní architekt, prvotřídní sochaři a malíři. Málokterá stavba ovlivnila zámeckou architekturu v Čechách v takové míře, jako právě Troja. Zámek není pozoruhodný jen svou architekturou, stojící na rozhraní italských a francouzských vlivů, ale oplývá i na svou dobu zcela mimořádným uměleckým vybavením. Pod šťastnou osmicípou hvězdou rodu Šternberků se tak zrodilo dílo, bez kterého si lze další vývoj barokního umění v Čechách jen stěží představit.

 

Počátek Troje: hrabě inspirovaný Římem

Neobyčejně vzdělaný a ambiciózní Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka (asi 1640-1708) v mládí po absolvování školy podnikl cestu po Evropě. Nejdéle se zdržel v italském hlavním městě; v Římě a jeho vzdáleném předměstí Frascati mu učaroval půvab římských obytných staveb, které si šlechticové pořizovali za městem. Po svém návratu do Čech tedy přistupuje Václav Vojtěch k budování honosného sídla ve stylu římské předměstské vily pro příležitostný pobyt (tzv. villa suburbana). Stavbu zahájil r. 1678 autor původní koncepce Giovanni Domenico Orsi; brzy ho však střídá a vedení projektu se v letech 1679-1685 ujímá slavný francouzský architekt Jean Baptiste Mathey (zvaný též Matthaeus Burgundus, 1630-1696); stavitelem byl Silvestro Carlone.

1678-1703: zrod barokního klenotu

Třebaže je Mathey nucen respektovat již rozestavěný půdorys podle Orsiho plánu, mění původní pojetí na velmi pravidelnou dispozici s hlavním sálem uprostřed; z něj vede do zahrady dvouramenné oválné schodiště. Toto impozantní barokní dílo z let 1685-1703 uchvacuje mimořádně bohatou sochařskou výzdobou; jejími autory jsou významní umělci Paul a Johann Georg Heermannovi z Drážďan. Plastiky představují vítězný boj olympského božstva s Titány (Gigantomachie), který částečně zachycuje Homér v Iliadě; odtud patrně pochází i název zámku Troja, jenž se pak rozšířil na celou oblast, původně nesoucí jméno Zadní Ovenec. Druhá fáze výstavby již akcentovala podobu raně barokních interiérů, opět zkrášlovaných uměleckou elitou. K výzdobě hlavního sálu byli povoláni vlámští bratři Abraham a Isaac Godynové z Antverp; vytvořili nádhernou a ohromující fresku, která zachycuje legendární výjevy z dějin rodu Habsburků a jejich vítězství nad Turky u Vídně. O skvostné malby v dalších prostorách zámku, tematicky čerpající především z antické mytologie, se zasloužili Italové Carpoforo Tencalla, Francesco Marchetti a jeho syn Giovanni Francesco. Malířská výzdoba v trojské rezidenci údajně zaujímá plochu 4 000 m2; z toho 1 400 m2 připadá na hlavní sál, který je též využíván ke koncertům.

Okouzlující krásu zámeckého areálu podtrhuje malebná barokní zahrada francouzského typu, mistrovské dílo Jiřího Seemana z přelomu 17. a 18. století. Je protkaná hvězdicovitou osnovou cest s průhledy směřujícími k optickému cíli – ústředním partiím zámku. Geometricky členěná zahrada se prezentuje obrazci z živých plotů, nádvořím, květinovým parterem, fontánami, oranžerií, ba i bludištěm z habrového stromoví; terasy s bustami římských císařů a velkými vázami z pálené hlíny jen stvrzují její půvab. Během 25 let (1678-1703) tak vznikl pro hraběte Václava Vojtěcha a jeho choť Kláru z Malzanu jeden z nejúžasnějších letních paláců v Praze. Jeho střed a dominantu tvoří hlavní sál; po stranách pak trojkřídlou stavbu vertikálně i horizontálně ukončují dvoupatrové věžovité belvedery. Areál zahrnuje i několik hospodářských budov včetně koníren a také vinotéku, inspirovanou přilehlou vinicí sv. Kláry.

Šternberské sídlo připadlo státu již r. 1922, v letech 1977-1989 bylo rozsáhle rekonstruováno a od r. 1989 je v držení Galerie hlavního města Prahy. Ta zde vystavuje sbírky českého malířství 19. století a kolekci starých tisků a map Dálného východu („Ve stopách Marka Pola“). Do celého zámku včetně zahrady je bezbariérový přístup. V blízkém sousedství areálu lze navštívit zoologickou a botanickou zahradu.

Otevírací doba


Zámek 13. května – 31. října 2021
út-čt 10–18 h
pá 13–18 h
so-ne 10–18 h

Zahrady
13. dubna – 31. října 2021 út-ne 10–19 h
1.–14. listopadu 2021 út-ne 10–17 h

Zahrady zámku jsou v otevírací době volně přístupné.
Momentálně je kavárna z provozních důvodů uzavřena.

Dostupnost
bus č. 112 (Zoologická zahrada)

 

Vstupné

150 Kč plné / dospělí
60 Kč snížené / děti od 10 let, studenti
20 Kč / senioři 65+, školní skupiny v doprovodu pedagoga – 1 osoba (min. 10 osob)
250 Kč rodinné / 2 dospělí + 1–4 děti do 15 let

příplatek za výklad v českém jazyce (na objednávku) 20 Kč
příplatek za cizojazyčný výklad (na objednávku) 40 Kč

Trojská karta (v prodeji od 1. 4. do 30. 9.)
350 Kč dospělí
200 Kč děti 3–15 let
950 Kč rodinná (2 dospělí a až 4 děti 3–15 let)

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 
Web: Zámek Troja

Místa v okolí

Rozhledna Botanická zahrada Praha - V areálu pražské botanické zahrady, v Tróji, v sousedství ZOO, byla postavena v roce 2014 veřejnosti přístupná rozhledna. Je vysoká 10 metrů.
Vzdálenost: 1km
Tropický skleník Fata Morgána - Botanická zahrada Praha - Nenechte si ujít jedinečnou příležitost spatřit na vlastní oči exotické motýly v tropickém skleníku Fata Morgána (Botanická zahrada Praha).
Vzdálenost: 1km
Rozhledna Obora - Rozhledna Obora byla postavena v roce 2009 v pražské zoologické zahradě.
Vzdálenost: 1km
Workout park Stromovka - Praha 7 - Holešovice - V pražském parku Stromovka je možné si zacvičit ve Workout parku.
Vzdálenost: 1km
Planetárium Praha - Planetárium Praha naleznete v městské části Bubeneč, naproti Průmyslovému paláci pražského výstaviště, na okraji Přírodního parku Královská obora ve Stromovce. Zajišťuje pro širokou veřejnost desítky poutavých programů a je otevřeno denně po celý rok (kromě pátků).
Vzdálenost: 2km
Letná - Letná je místní název kopce a náhorní planiny nad řekou Vltavou severně od centra Prahy, značí též název pražské čtvrti (Praha 7) v katastrálním území částí Bubeneč a Holešovice. Letenská pláň je často spojována s prvomájovými manifestacemi v dobách socialismu a s demonstrací na počátku Sametové revoluce v roce 1989.
Vzdálenost: 3km
Street Workout park Praha 8 - Bohnice - Moderní Street Workout Park vyrostl také v Praze - Bohnicích, nachází se na křižovatce ulic Hlivická a Ústavní. Venkovní cvičiště zde vybudovala firma RVL 13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.