Zámek Kroměříž

Mohutný raně barokní arcibiskupský zámek patří s oběma přiléhajícími, světově proslulými zahradami – Květnou a Podzámeckou – k nejvýznamnějším památkám Moravy i celé ČR. Kroměřížská rezidence, po staletí sloužící jako letní sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, tvoří dominantu stejnojmenného města (tzv. hanáckých Athén) ve Zlínském kraji. Jedny z nejhodnotnějších zámeckých interiérů střední Evropy se prezentují mj. světoznámou obrazárnou s Tizianovým klenotem „Apollon a Marsyas“ (nejcennější obraz ČR). Zámek s oběma zahradami je od r. 1998 památkou UNESCO.

Kroměříž do 13. století: v hlavní roli Bruno ze Schauenburku

Úsvit historie kroměřížského zámku lze spatřovat pravděpodobně již v období Velkomoravské říše; tehdy na místě dnešní rezidence stávalo hradiště, jež později patrně vystřídal knížecí románský dvorec. Kolem r. 1110 získávají Kroměříž olomoučtí biskupové. Jeden z nich, Bruno ze Schauenburku (asi 1205-1281), povýšil obec na město a nechal též přebudovat původní dvorec v raně gotický hrad; ten se stal jeho občasným sídlem. Mimořádně vzdělaný Bruno ze Schauenburku (olomouckým biskupem v letech 1245-1281), rádce a diplomat Václava I. a Přemysla Otakara II., patřil k nejvýznamnějším osobnostem tehdejší doby; vytvořil z Kroměříže letní biskupskou rezidenci a centrum ekonomické správy diecéze.

15. – 19. století: husité a Švédové ničící, Italové tvořící, politikové rokující 

Roku 1423 a 1432 hrad i město dobyli husité. Ke zklidnění rozjitřené doby a opětovné prosperitě sídla dochází až za Stanislava Thurza (olomouckým biskupem v letech 1497-1540), který zahajuje přestavbu hradu na renesanční čtyřkřídlý zámek s velkou věží. Koncem třicetileté války, r. 1643, zámek i město zpustošili Švédové. Obnova a další rozkvět Kroměříže jsou spjaty s biskupem Karlem II. z Lichtensteinu-Castelcorna, který v 60. letech 17. století přistoupil k raně barokní rekonstrukci zámku. Tato radikální přestavba trvala 12 let; na jejím projektu se podíleli významní císařští architekti Filiberto Luchese a po jeho smrti (r. 1666) Giovanni Pietro Tencalla, oba původem z Itálie. Podle návrhů těchto stavitelů vznikla i Květná zahrada (tzv. Libosad) a došlo k úpravě Podzámecké zahrady; ta byla s rezidencí spojena sala terrenou, bohatě zdobenou štuky (dílo Baldassare Fontany) a nástěnnými malbami (Paolo Pagani). Zámek tak v podstatě získal dnešní podobu, třebaže musel být ještě několikrát upravován – po ničivém požáru celého města r. 1752 biskupy Troyerem, Egkhem a Hamiltonem (z této doby pocházejí zejména úchvatné freskové výmalby sálů a štuková výzdoba kaple) a následně v 19. století. Od r. 1777 sloužil kroměřížský architektonický skvost jako arcibiskupská rezidence. V revolučních letech 1848-1849 se Sněmovní sál zámku stal dějištěm zasedání Ústavodárného říšského sněmu za účasti hlavních představitelů českého veřejného života (F. Palacký, K. Havlíček, F. L. Rieger aj.). Roku 1885 se zde konala schůzka rakouského císaře Františka Josefa I. a ruského cara Alexandra III.

Dnešní Arcibiskupský zámek Kroměříž je robustní čtyřkřídlá dvoupatrová budova, působící neobyčejně kompaktním dojmem. Rezidenci dominuje výrazná, 84 m vysoká věž, zakončená osmibokým segmentem a barokní bání. Uvnitř dispozice se nachází čtvercový dvůr.

Excelentní interiéry: rokoko, fresky a esa světového malířství

Pro návštěvníky zámku jsou připraveny dva prohlídkové okruhy. Interiéry upoutají bohatou výzdobou a mimořádně hodnotným původním mobiliářem včetně sbírek. Z desítek rozlehlých reprezentačních a obytných prostor nelze opomenout např. jedinečný Sněmovní sál, největší rokokový sál v ČR a zároveň jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů u nás; zdobí ho rozsáhlá nástropní malba o celkové ploše 400 m2 a 22 křišťálových lustrů. Nezklame ani Manskýsál, umělecky nejvýznamnější místnost zámku, se stropní freskou slavného vídeňského mistra Franze Antona Maulbertsche z r. 1759. Další rokokový interiér prvořadého významu i krásy představují dva sály knihovny, zdobené freskami brněnského malíře Josefa Sterna a obsahující na 88 000 svazků včetně iluminovaných rukopisů. Estetickým zážitkem je rovněž zhlédnutí Trůnního, Loveckého a Poradního sálu, Růžového a Carského pokoje. Zaujmou i bohaté kolekce kreseb a grafických listůči hudební archív soustřeďující přes 6 000 skladeb (většinou barokních). Druhé patro rezidence pak uchovává opravdový poklad - slavnou zámeckou obrazárnu, po pražské galerii druhou nejvýznamnější v ČR. V deseti sálech se skví světově významná díla takových mistrů evropského malířství 15.–18. století, jako byli Tizian (jeho Apollo a Marsyas je nejcennějším obrazem našeho státu), Lucas Cranach st., Anthonis van Dyck, Paolo Veronese, Peter Brueghel ml., Hans von Aachen, Albrecht Dürer a řada dalších.

Kroměřížské zahrady: esence krásy a umu

Nádheru zámku i města podtrhují svou krásou a významem dva skvosty zahradní architektury. K rezidenci přilehlá Podzámecká zahrada o rozloze 64 ha, založená již ve středověku a během 19. století upravená v přírodní park anglického typu. Tento areál se třemi rybníky a zhruba 270 druhy zahradních dřevin si návštěvníky získá také originální sochařskou výzdobou, řadou krásných můstků, pitoreskních altánů i romantických staveb (Pompejská a Colloredova kolonáda, Čínský pavilon, Maxův dvůr). Ještě větší proslulost si vydobyla o něco vzdálenější Květná zahrada z 2. poloviny 17. století. Je koncipována v raně barokním italském stylu a svým architektonickým řešením i bohatou květinovou výzdobou představuje skutečný unikát, jaký se v obdobném rozsahu a autenticitě jinde v Evropě nedochoval. Střed zahrady tvoří barokní osmiboká rotunda, bohatě zdobená malbami (Carpoforo Tencalla) a štuky. V ní je na 25 m dlouhé struně zavěšeno Foucaultovo kyvadlo o hmotnosti 30 kg, prokazující otáčení zeměkoule. Za nejkrásnější stavbu areálu lze označit monumentální, 244 m dlouhou kolonádu s 46 arkádami (z let 1665-1671 podle Tencallova projektu); toto sloupořadí s vyhlídkovou terasou je bohatě zdobeno sochami a bustami tematicky čerpajícími z antické mytologie a historie (busty vytesal sochař Michal Mandík). Trochu adrenalinu (hlavně pro děti) nabízejí dvě bludiště a tzv. Jahodové kopečky. Rovné cesty vymezené živými ploty rozmanitých tvarů, kašny na jejich křižovatkách (Tritonů a Lví fontána) a především fascinující květinové ornamenty spoluvytvářejí pohádkovou krásu této mimořádné zahrady.

Otevírací doba

  • duben - zámekpouze víkendy 9:00-15:30 (poslední vstup)
  • květen, červen - úterý až neděle - 9:00-16:00 (poslední vstup)
  • červenec, srpen - úterý až neděle - 9:00-16:00 (poslední vstup)
  • září - úterý až neděle - 9:00 - 16:00 (poslední vstup)
  • říjen –pouze víkendy 9:00 - 14:30 (15:30)

Otevřeno o státních svátcích. Podrobné informace o otevírací době jednotlivých tras na https://www.zamek-kromeriz.cz/oteviraci-doba/

 

Vstupné

 

REPREZENTAČNÍ SÁLY ( ZÁKLADNÍ )

  • dospělí - 170 Kč
  • zlevněné (děti 6-15 let, studenti 15-26 let, senioři nad 65 let, držitelé senior pasu držitelé průkazu ZTP a ZTP/P (včetně průvodce) 130 Kč
  • děti do 6 let a novináři po předchozí akreditaci - zdarma
  • rodinné vstupné 480 Kč 

KVĚTNÁ ZAHRADA

  • dospělí - 70 Kč
  • zlevněné (děti 6 - 15 let, studenti 15 - 26 let, senioři nad 65 let, držitelé průkazu ZTP nad 18 let, držitelé průkazu Fondu ohrožených dětí ) - 45 Kč
  • děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P, držitelé průkazu ZTP do 18 let, držitelé karet ICOM, ICOMOS, asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ (max. 1 + 3 rodinní příslušníci), volných vstupenek NPÚ a novináři po předchozí akreditaci - zdarma
  • celoroční vstupenka pro jednotlivce - 200 Kč
  • celoroční vstupenka pro školy - 1500 Kč 

ZÁMECKÁ OBRAZÁRNA

  • dospělí - 90 Kč
  • zlevněné (děti 6-15 let, studenti 15-26 let, senioři nad 65 let, držitelé senior pasu, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P (včetně průvodce) - 60 Kč
  • děti do 6 let, a novináři po předchozí akreditaci - zdarma 

SALA TERRENA

  • dospělí - 90 Kč
  • zlevněné (děti 6-15 let, studenti 15-26 let, senioři nad 65 let, držitelé senior pasu, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P (včetně doprovodu) - 60 Kč
  • děti do 6 leta novináři po předchozí akreditaci - zdarma 

VIA RESIDENTIA (REPREZENTAČNÍ SÁLY + ZÁMECKÁ OBRAZÁRNA)

  • dospělí - 210 Kč
  • rodinné vstupné - 520 Kč

ZÁMECKÁ VĚŽ

  • dospělí - 70 Kč
  • zlevněné (děti 6-15 let, studenti 15-26 let, senioři nad 65 let, držitelé senior pasu, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P (včetně doprovodu) - 50 Kč
  • děti do 6 leta novináři po předchozí akreditaci - zdarma

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kroměříž 
Web: Zámek Kroměříž

Místa v okolí

Kroměříž - Kroměříž leží na řece Moravě, má rozlohu 50 km² a žije v ní 30 000 obyvatel. Pro soustředění bohatého kulturního a vzdělávacího života bylo město historických památek, škol, umění a kultury již v 19. století nazýváno „Hanáckými Athénami“. Nedaleko města Kroměříž se nachází překrásný a zachovalý přírodní park Záhlinické rybníky.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.