Českomoravská vrchovina - Místa
celá ČRHrad Pernštejn

Jeden z našich nejzachovalejších, největších a historicky nejcennějších hradů se nachází v katastru obce Nedvědice, v okrese Brno-venkov, v Jihomoravském kraji. Reprezentativní sídlo Pernštejnů uchvacuje svou monumentalitou a patří k nejvýznamnějším a nejkrásnějším moravským hradům.
Zámek Červená Lhota
- Známý jihočeský renesanční zámek se nachází ve stejnojmenné obci ca 20 km severozápadně od Jindřichova Hradce. U veřejnosti je mimořádně oblíbený zejména pro svůj pohádkově kouzelný půvab, který mu dodává jeho romantická poloha na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a taktéž malebná architektura s charakteristickou červení odrážející se v klidné vodní hladině. I díky tomu zámek – jeden z nejnavštěvovanějších v ČR - ještě více zpopularizovala řada pohádek a filmů zde natočených.
Zámek Telč
- Velkolepá telčská rezidence pánů z Hradce patří k nejkrásnějším ukázkám italské renesance na našem území. Rozsáhlý zámecký komplex s přilehlým parkem se nachází ve stejnojmenném městě (jednom z nejpůvabnějších v ČR) na Jihlavsku v kraji Vysočina; má mimořádnou architektonickou hodnotu a jeho velmi dobře zachovalé interiéry okouzlí jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Zámek je součástí historického jádra Telče, v r. 1992 prohlášeného za památku UNESCO.
Zámek Kunštát na Moravě
- Nejstarší dochované kamenné šlechtické sídlo na Moravě a svým architektonickým vývojem i svou historií (zejména v 15. století) velmi významný zámek. Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Poděbrad, úzce spjaté s osobou krále Jiřího z Poděbrad, se tyčí na ploché výšině nad stejnojmenným městečkem na východním okraji Českomoravské vrchoviny, asi 20 km severozápadně od Blanska (Jihomoravský kraj). Renesanční, později barokně a klasicistně upravený zámek s pozůstatky hradu ze 13. století tak podává svědectví o stavebním vývoji šlechtického sídla od doby pozdně románského slohu až po klasicismus. Součástí anglického parku s romantickými objekty je též unikátní psí hřbitov.
Hrad Kámen
- Původně gotický hrad ze 13. století, později upravený barokně a romanticky, získal své jméno podle rozsáhlého žulového skaliska, na němž stojí. Nachází se ve stejnojmenné obci, asi 15 km západně od Pelhřimova v kraji Vysočina. Dnešní podobu získal hrad po celkové rekonstrukci ze 70. let 20. století. K objektu přiléhá romantický park s rozsáhlým alpiniem. Kámen představuje pojem pro příznivce motocyklového sportu – pod hradem vedla první závodní motocyklová trať v Čechách a v nedalekém Pacově se r. 1904 zrodila myšlenka založení Mezinárodní motocyklové federace (FIM). Na hradě je od r. 1974 deponována známá expozice jednostopých motorových vozidel s unikátními exponáty.
Hrad Cornštejn
- Rozsáhlá a mohutná zřícenina na ostrohu nad Vranovskou přehradou v Bítovské zátoce; představuje vynikající ukázku fortifikační architektury období pozdní gotiky. Cornštejn se nachází ca 8 km severozápadně od města Vranova nad Dyjí, v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.
Vlašský dvůr
- Vlašský dvůr byl postaven na konci 13. století na okraji strmého svahu nad levým břehem potoka Vrchlice na jižním okraji tehdy zrovna vznikajícího města Kutná Hora.
UNESCO: Kutná Hora
- Kutná Hora je malebné město ve středních Čechách. Od roku 1995 patří na Seznam světového dědictví UNESCO historické centrum jádro města, chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Pro svou celkovou krásu se městu říká „pokladnice“ nebo „klenot země“.
Hrad Rokštejn
- Monumentální zřícenina rozlehlého, raně gotického hradu se tyčí na nevysokém skalním suku nad údolím říčky Brtnice mezi obcemi Panská Lhota a Přímělkov, asi 8 km od města Brtnice a 12 km jihovýchodně od Jihlavy. Rokštejn (původně Rutenštejn), založený ve druhé polovině 13. století, patří mezi nejstarší moravské hrady a svým složitým stavebním vývojem představuje významnou památku středověké architektury. Po r. 1359, za markraběte Jana Jindřicha, byl Rokštejn zásadně přebudován v reprezentativní a komfortní sídlo – jednalo se o tzv. dvojhrad, unikátní středověkou stavbu u nás. Koncem 14. století získali objekt Valdštejnové. R. 1468 hrad dobyla a pobořila vojska Matyáše Korvína; Rokštejn poté zůstal neopraven a opuštěn. Dodnes se z něj dochovaly impozantní zříceniny – mohutná hranolová věž, zbytky obou paláců a hradebních zdí. Díky intenzivnímu archeologickému výzkumu, prováděnému od r. 1981, patří Rokštejn k nejlépe prozkoumaným hradům v ČR. Váže se k němu i řada pověstí (zejména o ukrytých pokladech).
Zámek Vranov nad Dyjí
- Jeden z našich nejkrásnějších zámků, impozantně se vypínající na skalnatém ostrohu nad meandrem řeky Dyje v chráněné zóně Národního parku Podyjí, patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Pohádkově nádherný zámek z přelomu 17. a 18. století se tyčí na místě původního středověkého hradu ve stejnojmenné obci na Znojemsku. Oprávněně bývá nazýván Perlou Podyjí a někdy dokonce i celé Moravy.
Zámek Lysice
- Pozoruhodný lysický zámek, nacházející se ve stejnojmenném městyse na Blanensku v Jihomoravském kraji, má velmi bohatou stavební historii; původně vodní tvrz byla přestavěna na renesanční a později barokní sídlo, jehož vzhled v 19. století ovlivnily zejména empírové úpravy. Zámek vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Půvab rezidence podtrhuje unikátní zahrada a v ní pro Lysice tak charakteristická kolonáda s krytým ochozem.
UNESCO: Telč
- Telč je malebné historické město v kraji Vysočina, asi 30 km jihozápadně od Jihlavy. Ve městě najdeme mnoho krásných kulturních a historických památek, které vytváří městskou památkovou rezervaci. Spolu s telečským zámkem bylo centrum města zapsáno roku 1992 na Seznam památek UNESCO.
ZOO Jihlava
- Historie zoologické zahrady sahá již do roku 1982 a v současné době se řadí k nejoblíbenějším ZOO v České republice.
Zámek Dačice
- Dačický Nový zámek s přilehlým anglickým parkem je působivou ukázkou venkovského klasicistního sídla se stylovým empírovým vybavením. Původně renesanční rezidence, postavená koncem 16. století Krajíři z Krajku, později upravená barokně a počátkem 19. století empírově, se nachází ve stejnojmenném městě, asi 36 km východně od Jindřichova Hradce v Jihočeském kraji. Interiéry se prezentují velice hodnotným empírovým zařízením i ojedinělým sálem secesní knihovny. V jižním křídle budovy sídlí Městské muzeum a galerie.
UNESCO: Třebíč
- Třebíč se dostala na Seznam památek UNESCO díky židovské čtvrti a bazilice sv. Prokopa v roce 2003. Paradoxní je, že tyto památky se dochovaly díky rozhodnutí z minulého režimu o demolici židovského ghetta, díky čemuž zůstalo zakonzervovány a bez neodborných stavebních zásahů. Jedná se zatím o poslední české památky, které byly zapsány na Seznam památek UNESCO.
Celkem 1469 položek
další strana »