Českomoravská vrchovina - Místa
celá ČRHrad Lipnice
- Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů se tyčí na skalnaté vyvýšenině nad stejnojmenným městem v okrese Havlíčkův Brod v kraji Vysočina. Pro návštěvníky této oblasti dnes Lipnice představuje mimořádně atraktivní turistický magnet.
Zámek Náměšť nad Oslavou
- Zámek, stojící na rulovém kopci na levém břehu řeky Oslavy, tvoří dominantu města Náměšť nad Oslavou a patří k významným ukázkám renesanční architektury na Moravě. V 16. století byl rezidencí uznávaného rodu Žerotínů, od r. 1945 se stal letním sídlem prezidenta Edvarda Beneše. Zámek, nacházející se na Třebíčsku v kraji Vysočina, je též známý unikátní kolekcí vzácných gobelínů, která patří k nejhodnotnějším zámeckým sbírkám u nás.
Zámek Jindřichův Hradec
- Hrad a zámek Jindřichův Hradec, přezdívaný Bílá perla jižních Čech, patří k nejhodnotnějším a zároveň nejrozsáhlejším architektonickým komplexům v ČR; jeho jednotlivé části jsou svou výstavností srovnatelné s nejvyspělejší evropskou architekturou. Bývalé sídlo mocného rodu pánů z Hradce trůní na ostrohu mezi řekou Nežárkou a rybníkem Vajgarem a tvoří tak dominantu stejnojmenného města v Jihočeském kraji. Renesanční rezidence s kulisou středověkých staveb se řadí k nejkrásnějším a nejznámějším zámkům u nás.
Rozhledna Rosička
- Rozhledna Rosička patří k mladším celokovovým rozhlednám, které slouží zároveň jako telekomunikační bod. Z její vyhlídkové plošiny ve výšce 24 metrů je velmi pěkný výhled, mimo jiné na Žďárské vrchy.
Zubštejn
- Mimořádně rozsáhlý hrad Zubštejn se řadí svou rozlohou 1, 7 ha mezi největší hradní objekty v republice. Patřil k nejvýznamnějším sídlům mocného rodu pánů z Pernštejna. Dodnes impozantní zříceniny Zubštejna se tyčí na protáhlém vrcholu (682 m n. m), ca 1 km nad obcí Pivonice, v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina.
Rožná
- První písemné zprávy o obci Rožná jsou z roku 1349, kdy Blud z Kralic dává ves Rožnou s hradem Zubštejnem Jimramovi z Kamene (Zubštejna).
Hrad Templštejn
- Rozsáhlé a malebné zříceniny kdysi mohutného hradu se nacházejí na skalnatém ostrohu nad pravým břehem řeky Jihlavy, asi 3 km od centra obce Jamolice a cca 7 km severozápadně od Moravského Krumlova na Znojemsku (Jihomoravský kraj). Hrad byl vybudovaný na konci 13. století templáři a patřil k nejvýznamnějším základnám tohoto řádu ve střední Evropě; zanikl však již v první polovině 16. století, zřejmě vinou velkého požáru. Dochovaly se zbytky paláce a štítové zdi, část plášťového opevnění, brána a relikt studny.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
- Monumentální jaroměřický komplex patří k nejmohutnějším zámeckým stavbám u nás i v Evropě; s přilehlým kostelem sv. Markéty tvoří jednotnou vrcholně barokní architektonickou kompozici. V době své vrcholné slávy, spjaté s hrabětem J. A. Questenberkem a skladatelem F. V. Míčou, byl zámek - s vlastním orchestrem a divadlem - centrem kulturního (zejména hudebního) života. Jaroměřická rezidence s krásnými zahradami a parkem se nachází ve stejnojmenném městě v kraji Vysočina, asi 13 km jižně od Třebíče, a řadí se mezi nejnavštěvovanější památky širokého regionu.
Hrad Frejštejn
- Frejštejn patří k nejstarším šlechtickým hradům na Moravě. Jeho rozsáhlé zříceniny se nacházejí nad ústím Křeslického potoka do Dyje, jižně od obce Podhradí nad Dyjí (dříve Frejštejn) na Znojemsku. Díky nedávnému vykácení hustého porostu v hradním areálu se z Frejštejna, stojícímu v turisticky vyhledávané oblasti Vranovské přehrady, stal atraktivní výletní cíl pro širokou veřejnost.
Poznejte romantický Nový Hrádek u Lukova, významné útočiště netopýrů
- Zřícenina Nový Hrádek v srdci Národního parku Podyjí nabízí romantické výhledy na údolí řeky Dyje. Dnes je i významným sídlem letounů. S netopýřími obyvateli hradních sklepení se tu lze setkat přímo při prohlídce památky.
Zámek Zruč nad Sázavou
- Původní hrad ze 14. století nabízí návštěvníkům po rozsáhlé rekonstrukci četné expozice a naučné stezky.
Hrad Choustník
- Mohutná zřícenina raně gotického hradu se rozprostírá na výrazném skalnatém vrchu nad stejnojmennou obcí na Táborsku, asi 12 km od města Soběslavi. Choustník je v našich zemích unikátním příkladem tzv. dvojhradu.
Kutná Hora
- Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji a významná městská památková rezervace, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Žije zde přibližně 22 000 obyvatel.
Jindřichův Hradec
- Jindřichův Hradec je okresní město na východě Jihočeského kraje. Leží na řece Nežárce, asi 43 km severovýchodně od Českých Budějovic. Město má přibližně 21 tisíc obyvatel. Centrum Jindřichova Hradce je památkovou rezervací.
Jihlava
- Jihlava byla založená ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra. Už k roku 1249 se zmiňují mince ražené v Jihlavě, jisté ovšem není, zda zde už tak brzy fungovala mincovna. Velký rozvoj město zažilo v 18. a 19. století, když se stalo druhým největším producentem sukna v tehdejší habsburské monarchii.
Rozhledna Babylon Zelený kopec Kramolín
- Tato rozhledna patří k nejstarším na území České republiky. Je postavena v empírovém slohu.
Zámek Třešť
- Zámek Třešť je novorenesančním skvostem stejnojmenné obce v jihlavském okrese. Při okraji přilehlého zámeckého anglického parku vede naučná stezka Špičák. Celý objekt je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka Československé socialistické republiky (České republiky).
Zámek Čechtice
- Zámek Čechtice prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je využíván k různým společenským a svatebním oslavám, večírkům, seminářům, a je zde možné se ubytovat a trávit pohodovou dovolenou v krajině Vlašimské pahorkatiny.
Třebíč
- Třebíč je město v jihovýchodní části kraje Vysočina, je hned po Jihlavě jeho druhým největším městem. Město leží na řece Jihlavě a při své kopcovité povaze roste jeho nadmořská výška z 392 m n. m. až na 503 m n. m.
Zámek Budišov
- Zámek Budišov stojí na místě vodní tvrze ze 13. století, přebudované v 16. století Berky z Dubé na renesanční zámek; ten získal dnešní barokní podobu díky výrazné přestavbě, jež proběhla za hrabat Paarů v l. 1715 – 1721 a změnila objekt v honosné letní sídlo. Přibližně v tomto období vzniká i park se čtyřmi rybníky. Od r. 1974 získalo zámek do správy Moravské zemské muzeum a po rozsáhlých úpravách zde vybudovalo depozitáře přírodovědných oddělení. Veřejnosti zpřístupněná část zoologického depozitáře představuje sbírky vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků doplněné trofejemi z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady. Zámek Budišov se nachází ve stejnojmenném městyse cca 10 km severovýchodně od Třebíče (kraj Vysočina).