Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Monumentální jaroměřický komplex patří k nejmohutnějším zámeckým stavbám u nás i v Evropě; s přilehlým kostelem sv. Markéty tvoří jednotnou vrcholně barokní architektonickou kompozici. V době své vrcholné slávy, spjaté s hrabětem J. A. Questenberkem a skladatelem F. V. Míčou, byl zámek - s vlastním orchestrem a divadlem - centrem kulturního (zejména hudebního) života. Jaroměřická rezidence s krásnými zahradami a parkem se nachází ve stejnojmenném městě v kraji Vysočina, asi 13 km jižně od Třebíče, a řadí se mezi nejnavštěvovanější památky širokého regionu.

Na místě dnešního zámku stála původně středověká tvrz. Koncem 16. století ji pravděpodobně Meziříčští z Lomnice přestavěli na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu dnešní barokní budovy. Po r. 1609 vlastnil sídlo Zikmund z Tiefenbachu a později je koupili Rechenberkové ze Želetic. Kvůli jejich účasti na protihabsburském povstání v letech 1618-1620 jim však bylo jaroměřické panství zkonfiskováno. R. 1623 získal zámek Valdštejnův rádce a přítel, sekretář dvorní válečné rady Gerhard z Questenberka, původem měšťan z německého Porýní. Na rozdíl od většiny nové šlechty, přistěhovalé do země po bitvě na Bílé hoře, patřili Questenberkové k těm, kteří s českým prostředím splynuli a podíleli se aktivně na kulturním rozvoji našich zemí.

Gerhardův vnuk, osvícený a vzdělaný Jan Adam z Questenberka (1678-1752), se vrátil z cest po zemích západní Evropy s úmyslem vytvořit z Jaroměřic malé Versailles, centrum barokního stylu života a kultury. V letech 1700-1737 nechal zámek rozšířit a přestavět do dnešní úchvatné barokní podoby. Úpravy sídla Questenberků projektoval slavný vídeňský architekt Jakob Prandtauer (1660-1726, mj. vedl přestavbu věhlasného kláštera v rakouském Melku). Současně s budovami vznikla i francouzská zahrada, přičemž na druhém břehu říčky Rokytné pokračuje přírodní areál rozsáhlým anglickým parkem. S vysokou architektonickou hodnotou zámku korespondují také dekorativní práce, zahájené r. 1723. Na řešení interiérů se podílel Konrád Adolf Mathias Albrecht, umělecký poradce vídeňského císařského dvora, bohatá štuková a malířská výzdoba vnitřních prostor je především dílem renomovaných italských, rakouských i moravských mistrů. Po dokončení úprav se Jaroměřice staly jednou z nejskvělejších zámeckých rezidencí ve střední Evropě.

Ovlivněn svou návštěvou Versailles Ludvíka XIV. dospěl Jan Adam k poznání, že zájem o kulturu – především o výtvarné umění, architekturu, divadlo a hudbu (zejména operu) - patří neodmyslitelně k životnímu stylu správného dvořana barokní doby. Toto krédo se hrabě Questenberk snažil v Jaroměřicích bezezbytku naplnit – měl zde galerii, divadlo, velkou knihovnu, pěvecký sbor a vlastní kapelu. Některá divadelní představení se odehrávala v malebném prostředí parku. Čilý kulturní život na své rezidenci organizoval hrabě Jan Adam téměř půl století. Jaroměřický zámek asi nejvíce proslavila barokní hudba. Dvorním kapelníkem zámeckého orchestru byl hudební skladatel František Václav Míča, který na objednávku hraběte Questenberka zkomponoval operu nazvanou O původu Jaroměřic na Moravě; v zámeckém divadle zazněla při premiéře r. 1730 a stala se vůbec první česky zpívanou operou (původní text byl ovšem napsán v klasickém jazyce opery – italštině – a záhy poté přeložen do češtiny). Smrtí Jana Adama r. 1752 Questenberkové vymírají a intenzivní kulturní ruch v Jaroměřicích ustává. Od té doby se majitelé panství často střídali až do r. 1945, kdy zámek přešel do vlastnictví státu.

Jaroměřický zámek je pětikřídlý dvoupatrový komplex propojený s farním kostelem sv. Markéty; ten představuje nejimpozantnější část zámeckého areálu a jeho mohutná kopule doprovázená zvonicí patří k symbolům Jaroměřic. Návštěvníci mají k dispozici dva prohlídkové okruhy. Ze zámeckých prostor vyniká monumentální Sál předků s portréty členů rodu Questenberků a s alegorickou figurální nástropní freskou od boloňského malíře Franceska Marii Francii. Skvostná je rovněž výzdoba Čínského kabinetu, kde zaujme především unikátní podlaha intarzovaná údajně z 32 druhů zčásti exotických dřevin. K vzácným interiérům patří též taneční sál, okouzlující salla terrena s bleděmodrou valenou klenbou či římské lázně. Kromě hodnotného barokního mobiliáře lze vidět také mnoho dobových hudebních nástrojů a tři hudební salónky. Mimořádný zážitek nabízí rovněž třetí trasa, která zahrnuje návštěvu kostela sv. Markéty s fascinujícími freskami v kupoli; jejich autorem je významný moravský malíř Karel František Töpper (Tepper). Příjemně relaxovat se dá v krásných zámeckých zahradách s přírodním divadlem na ostrově a zdobených 11 sochami antických božstev od Kašpara Obera; dochovaly se i 4 náročně dekorované lavice z mušlového vápence.

V zámeckém areálu se koná také řada kulturních akcí, např. pravidelně pořádané koncerty operních umělců a vážné hudby v podmanivém prostředí zámeckého parku; velké popularitě se zejména těší každoroční Mezinárodní hudební festival Petera Dvorského, konaný v srpnu.

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídková věž Tokaj - Vyhlídková věž Tokaj je smělá ocelová konstrukce s dřevěným obložením, připomínající svým tvarem velký sud.
Vyhlídková plošina Beša - Vyhlídková plošina Beša je dřevěná plocha, odkud lze pozorovat spíše blízké okolí.
Rozhledna Čičarovce - Rozhledna Čičarovce je menší patrová dřevěná vyhlídková věž.
Ubytování VERLIBA - Nově vybudovaný rekreační objekt s vlastním rybníkem a ubytováním v mobilheimech,ideální pro rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend s přáteli.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz