Hrady a zámky
zobrazit v mapěSeznam českých a moravských hradů, zámků a zřícenin. Otevírací doby, vstupné, historie, wiki informace.
Vranov – Pantheon: magické místo podzimního sletu netopýrů
- Nejrozsáhlejší skalní hrad u nás, tyčící se na strmém pískovcovém útesu nad Malou Skálou v Českém ráji, je významným místem podzimního „rojení“ letounů. Slétají se sem netopýři mnoha druhů, aby se zde pářili a vydali se pak údolím řeky Jizery dále, do svých zimovišť.
Nový Hrádek u Lukova, významné útočiště netopýrů
- Zřícenina Nový Hrádek v srdci NP Podyjí je unikátní „srostlicí“ přírodních prvků se středověkou architekturou a nabízí romantické výhledy.Seznamte se s netopýřími obyvateli hradních sklepení, kteří se sem koncem léta slétají k milostným hrátkám a posléze se tu ukládají k zimnímu spánku.
Hrad Hasištejn
- Zřícenina gotického hradu ze 14. století se tyčí na vysokém ostrohu nad Prunéřovským potokem u obce Místo, asi 2 km od Prunéřova a cca 10 km západně od Chomutova. Svého času strategicky velice významný objekt a jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech nejvíce proslavila osobnost věhlasného humanisty a cestovatele, Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. V návštěvnické sezóně se na hradě konají různé kulturní a historické akce (dobové slavnosti, trhy a rytířské souboje).
Zámek Vrchotovy Janovice
- Zámek Vrchotovy Janovice je často spojován s jeho poslední majitelkou baronkou Sidonií Nádhernou. Před druhou světovou válkou se zde scházely významné osobnosti politického a kulturního života.
Zámek Uherčice, celoroční sídlo vzácných vrápenců malých
- Zámecký areál vyrostlý na místě středověké tvrze, skýtá ojedinělou možnost nahlédnout do živého procesu památkové obnovy. Seznamte se také s ohroženým vrápencem malým, jehož samice přivádí svá mláďata na svět na zdejších půdách a kolonie pak zimu prospí v zámeckých sklepeních.
Kaštel Mošovce
- Kaštel Mošovce z 18. století nechal vystavět šlechtický rod Révaiovců. Jedná se o významnou, jednu z nejkrásnějších památek Turieckého regionu v okrese Trenčianské Teplice. Dnes je budova zámečku využívána jako luxusní hotel.
Zámek Zábřeh
- Zámek Zábřeh v ostravském městském obvodu Ostrava-Jih je nejstarší stavba bývalé obce Zábřeh nad Odrou. Od roku 2005 je chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Hrad Krásna Hôrka
- Hrad Krásna Hôrka je klenotem mezi Slovenskými památkami. Patří k nejnavštěvovanějším historickým skvostům nejen Košického kraje, ale i celého Slovenska. V roce 2012 však utrpěl ničivý požár a od té doby je po dobu rekonstrukčních prací bohužel uzavřen.
Kaštel Topoľčianky
- Zámek Topoľčianky je klasicistní stavba ve stejnojmenné obci, obklopená rozsáhlým anglickým parkem. Zámeček je přístupný veřejnosti, v jeho dobovém interiéru se nachází muzejní expozice a knihovna, která čítá zhruba 14 tisíc svazků. Zajímavá je rovněž sbírka porcelánu a keramiky. V roce 1970 byl zámek Topoľčianky vyhlášen Národní kulturní památkou Slovenské socialistické republiky.
Zámek Hanušovce nad Topľou
- V obci Hanušovce nad Topľou se nachází renesančně-barokní Dezöfyovský zámek z počátku 18. století. Zámecká fasáda je pokryta bohatou štukovou výzdobou, velmi zajímavé jsou i zámecké interiéry. Zámek obklopuje rozsáhlý krajinný park, který byl původně budován jako okrasná zahrada s pravidelným členěním.
Rýzmberk
- Zřícenina gotického hradu Rýzmberk (Obří hora) se nachází na vysokém zalesněném kopci nedaleko města Kdyně.
Kaštel Brodzany
- Kaštel Brodzany je renesanční zámeček ze 17. století. Dnes je reprezentativním centrem ruského umění a ruské kultury na Slovensku. V jeho prostorách sídlí muzeum Alexandra Sergejeviče Puškina. Do expozice byly zařazeny i prostory bývalého majitele zámečku barona Friesenhofa a jeho charismatické dcery Natalie von Oldenburg.
Zámek Brandýs nad Labem
- Zámek Brandýs nad Labem přestavěný ze středověké tvrze, jenž je dominantou města, pojí historie mnoha staletí. Dnes je chráněn jako Národní kulturní památka České republiky a je přístupný veřejnosti.
Zřícenina hradu Dobronice
- Zřícenina hradu Dobronice je dominantou nad řekou Lužnicí mezi jihočeskými městy Bechyně a Tábor. Od roku 1958 je objekt památkově chráněn jako kulturní památka České republiky. V současné době hrad vlastní firma Panství Bechyně (majitel Josef Šťáva).
Hrad Valečov
- Zřícenina hradu v pískovcových skalách s názvem Valečov je zajímavou dominantou Českého ráje nedaleko Mnichova Hradiště. Hradní objekt je chráněný od roku 1958 jako Kulturní památka České republiky.
Zámek Stránov
- Zámek Stránov je dnes přístupný veřejnosti, od roku 1950 sloužil jako dětský domov a částečně i jako sídlo JZD. Tento novorenesanční architektonický unikát je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v okrese Mladá Boleslav.
Valeč
- Zámek Valeč byl dlouhou dobu ruinou, ačkoliv se mohl pochlubit dlouhou historií, která sahá až do 15. století.Dnes je významným kulturním centrem zdejšího kraje a jeho rekonstrukce získala ocenění "Prestižní stavba kraje Vysočina".
Zámek Doudleby nad Orlicí si oblíbili netopýři
- Renesanční zámek zbudovaný italskými mistry v Doudlebech ve východních Čechách se pyšní nejen unikátní sgrafitovou výzdobou, ale také vzácnými létajícími obyvateli. Půda zámku, který již po staletí patří rodu Bubnů, je tradičním letním sídlem netopýrů velkých a netopýrů večerních.
Zámek Svätý Anton
- Zámek Svätý Anton je také nazýván Koháryovským kaštelem nebo kaštelem Antol. Tento zachovalý barokně-klasicistní objekt nedaleko Banské Štiavnice je obklopen rozsáhlým anglickým parkem. Patří k nejkrásnějším památkovým objektům na Slovensku, v roce 1985 byl zařazen na seznam Národních kulturních památek Slovenské republiky. Dnes jsou zámeček i park přístupné veřejnosti.
Hrad Pajrek
- Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Nedaleko od hradu vedla důležitá obchodní stezka z Čech do Bavor.