Kaštel Mošovce

Kaštel Mošovce z 18. století nechal vystavět šlechtický rod Révaiovců. Jedná se o významnou, jednu z nejkrásnějších památek Turieckého regionu v okrese Trenčianské Teplice. Dnes je budova zámečku využívána jako luxusní hotel.

Éra Révaiovců končí rokem 1945

Rod Révaiovců zámeček vlastnil až do konce druhé světové války. Do té doby bylo toto rokokově-klasicistní sídlo udržováno ve výborném technickém stavu. Po roce 1945 jim byl zámeček odebrán a připadl státu. Sloužil pak jako budova Státního dětského domova pro válečné sirotky a hospodářskou část objektu přebudovali na mateřskou školu. Od 50. let tu byla v provozu internátní zvláštní škola a později Zemědělské odborné učiliště.

Požár šindelové střechy hasilo 14 hasičských sborů

V únoru roku 1963 se vznítila šindelová střecha, patrně od hořících sazí z komína. V té době tu bylo nasazeno 14 požárnických sborů a plameny prý sahaly až do výše dvaceti metrů. Celá střecha shořela, ale jinak byl zámeček téměř nepoškozen. Střecha pak musela být znovu vystavěna.

Luxusní hotel se zámeckým parkem

V roce 1995 zámeček odkoupila od zdejší obce Slovenská filmová tvorba Bratislava a po zdařilé rekonstrukci jej začala využívat k rekreačním účelům. Kaštel pak prošel koncem 90. let ještě jednou rekonstrukcí a od počátku nového milénia slouží jako zámecký luxusní hotel.

Dvoupodlažní budova obdélníkového půdorysu se nachází na okraji rozsáhlého parku. Ve vstupní chodbě je široké obvodové schodiště, zajišťující přístup do patra, ve sklepních prostorách zámečku najdete 9 metrů hlubokou kopanou studnu. V přízemí jsou všechny místnosti opatřeny jednoduchou klenbou, v patře mají místnosti obvykle rovné stropy. V reprezentačním sále se dochovala rokokově-klasicistní kachlová kamna.

Součástí areálu zámečku jsou hospodářské budovy z 1. poloviny 19, století ve tvaru písmene U.  V době jejich vzniku byly využívány ke garážování kočárů, na počátku 20. století kočáry vystřídala auta barona Révaie. Po válce, kdy zámeček již patřil státu, tu parkovaly zemědělské stroje. V roce 2005 se i hospodářské budovy dočkaly významné rekonstrukce.

Kaštel Mošovce byl občas využíván jako filmová kulisa, natáčela se zde např. sága turčianských pánů Alžbětin dvůr.  

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Mošovce 
Web: Kaštel Mošovce
Email: info@kastielmosovce.sk
Telefon: +421(0) 905 583 702

Místa v okolí

Turčianské Teplice - Turčianské Teplice jsou okresním městem v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 7 tisíc obyvatel. Jsou to jediné lázně na Slovensku, které se specializují na léčbu onemocnění ledvin a močových cest.
Vzdálenost: 7km
Flochová - Flochová je nejvyšší bod okresu Turčianské Teplice v Žilinském kraji na Slovensku. 
Vzdálenost: 13km
Hradisko Vyšehrad (Jasenovo) - Hradiště Vyšehrad ve stejnojmenné Národní přírodní rezervaci v oblasti Ponitří se nachází částečně v Žilinském a částečně v Trenčianském kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 15km
Martin - Martin je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 55 tisíc obyvatel. Rozkládá se v Turčiaanské kotlině podél řeky Turiec mezi Malou a Velkou Fatrou.
Vzdálenost: 18km
Martin - Martin (dříve Turčiansky Svätý Martin, maďarsky Turócszentmárton) je okresní město v Žilinském kraji, kde žije přibližně 56 tisíc obyvatel. Rozkládá se na konci Turčianské kotliny mezi Malou a Velkou Fatrou na řece Turiec, která nedaleko odtud ústí do nejdelší slovenské řeky Váh.
Vzdálenost: 19km
Sklabinský hrad - Zřícenina Sklabinského hradu se nachází v pohoří Velká Fatra, v Kantorské dolině, nad obcí Sklabinský Podzámok.
Vzdálenost: 19km
Kalvárie Solka - V místní části Solka u Nitrianského Pravna se nachází sice méně známá, ovšem velmi zajímavá kalvárie. Jedná se o soubor celkem 27 objektů, které zahrnují dva kostely, 11 kapliček a 14 zastavení křížové cesty, vybudovaných v letech 1927 – 1937.
Vzdálenost: 19km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.