Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka je klenotem mezi Slovenskými památkami. Patří k nejnavštěvovanějším historickým skvostům nejen Košického kraje, ale i celého Slovenska. V roce 2012 však utrpěl ničivý požár a od té doby je po dobu rekonstrukčních prací bohužel uzavřen.

300 let Bebekovců

Hrad Krásna Hôrka byl vystavěn na počátku 13. století kvůli obraně středověké stezky z hornické oblasti Slovenského rudohoří. Předchůdcem hradu bylo obytné hradiště, které poskytlo zázemí uherskému králi Bélovi IV. před vpádem Tatarů. Král pak Krásnou Hôrku daroval Ákšovcům, z tohoto šlechtického rodu vzešel rod Bebekovců a ti vlastnili panství více než 300 let. V husitské revoluční době, v roce 1441 obsadilo vojsko Jana Jiskry z Brandýsy většinu Gemera, ale hrad nedobylo.

Bebekovci museli reagovat na tureckou hrozbu, za Františka Bebekovce bylo vystavěno nové rozsáhlé opevnění. Turci pak obsadili Fiľakovo a Juraj Bebekovec byl v podezření z organizovaného povstání proti císaři a strávil pět let v tureckém vyhnanství. Juraj byl poslední Bebekovec, císařská vojska obsadila veškerý majetek rodu a smrtí Juraje v Sedmihradsku, v roce 1567, rod Bebekovců vymírá.

300 let Andrássyovců

Hrad pak obývala královská posádka, která jej devastovala a koncem 16. století jej získal do dlouhodobého pronájmu Peter Andrássy. Andrássyovci započali s rozsáhlou přestavbou hradu na reprezentativní sídlo, které zároveň využívalo nejmodernějších obranných prvků. V roce 1642 získali hrad darovací smlouvou a vlastnili jej celých dlouhých 300 let, podobně jako jejich předchůdci Bebekovci.

Andrássyovci prováděli stavební úpravy i na počátku 18. století, současně s loveckým zámečkem Betliar. V roce 1770 byla vystavěna nová barokní kaple, která vznikla z přestavěné dělové bašty.

Požár v roce 1818

V roce 1818 hrad vyhořel a byl pak postupně restaurován. V roce 1857 se stal rodovým muzeem Andrássyovců, které bylo od roku 1875 přístupné veřejnosti. Další stavební práce a opravy hradu probíhaly na počátku 20. století a Andrássyovci hrad udrželi až do roku 1945. poté jim byl zkonfiskován a připadl Československému státu. Byl pak přístupný veřejnosti až do roku 2012.

Požár v roce 2012

Katastrofa přišla 10. března 2012. Dva romští chlapci ve věku 11 a 12 let si tu zapalovali cigaretu a podpálili nechtěně trávu na kopci, ze které se oheň přenesl až do hradu. Romové se pak báli msty a přestali své děti pouštět do školy, pod hradem působila i extrémně pravicová strana Ľudová strana Naše Slovensko, která chtěla zaútočit na romskou vesnici, naštěstí jim v tom zabránil speciální policejní oddíl. Předseda strany se ale nevzdal a začal zkupovat pozemky pod romskou osadou.

Největší vinu na požáru však má dle vyjádření odborníků, zanedbání údržby okolních prostor kolem hradu ze strany Slovenského národního muzea. Krajský památkový úřad požadoval kácení stromů a porostu a vyčištění hradního kopce kvůli ochraně před požárem již před několika lety před vzniklým požárem. Škoda na majetku se vyšplhala na 8 milionů eur (zhruba 200 milionů korun). Požár roztavil tři bronzové zvony a shořela celá šindelová střecha. Na obnovu hradu byly vyhlášeny sbírky a do dubna 2012 se vybralo zhruba půl druhého milionu korun.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Krásnohorské Podhradie 
Web: Hrad Krásna Hôrka

Místa v okolí

Rožňava - Rožňava je okresní město v Košickém kraji na východním Slovensku. Žije zde přibližně 20 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 5km
Zlatý stôl (Volovské vrchy) - Zlatý stôl je nejvyšší hora Volovských vrchů a zároveň nejvyšší bod okresu Gelnica. 
Vzdálenost: 13km
Vyhlídka Hrhovské rybníky - Mezi rybníky Velké jezero a Pod obrazom byla postavena dřevěná pozorovatelna.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Stavec (zvonice) - Rozhledna Stavec je dřevěná vyhlídková věžička se stříškou.
Vzdálenost: 15km
Gombasecká jeskyně - Gombasecká jeskyně je jednou z nejkrásnějších krápníkových podzemních prostor ve Slovenském krasu. Využívá se dokonce jako sanatorium k léčbě onemocnění dýchacích cest. Umožňuje to příznivé klima klidu, pohody, vlhkého chladnějšího vzduchu prosyceného minerálními látkami.
Vzdálenost: 15km
Babiná - Babiná je nejvyšší bod okresu Spišská Nová Ves. Jedná se o vrcholek Volovských vrchů nad dolinou a obcí Hnilec. 
Vzdálenost: 22km
Turnianský hrad - Zřícenina Turnianského hradu pochází ze 14. století. Vypíná se na krasovém vrchu nad obcí Turňa nad Bodvou, nedaleko od hranic s Maďarskem.
Vzdálenost: 21km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídková věž Tokaj - Vyhlídková věž Tokaj je smělá ocelová konstrukce s dřevěným obložením, připomínající svým tvarem velký sud.
Vyhlídková plošina Beša - Vyhlídková plošina Beša je dřevěná plocha, odkud lze pozorovat spíše blízké okolí.
Rozhledna Čičarovce - Rozhledna Čičarovce je menší patrová dřevěná vyhlídková věž.
Ubytování VERLIBA - Nově vybudovaný rekreační objekt s vlastním rybníkem a ubytováním v mobilheimech,ideální pro rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend s přáteli.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz