Hrad Krásna Hôrka
Typ: | Hrad |
---|---|
Kraj: | Košický kraj |
Okres: | Okres Rožňava |
Výška: | 480 m n.m. |
GPS: | 48°39'30.094"N, 20°36'1.347"E |
300 let Bebekovců
Hrad Krásna Hôrka byl vystavěn na počátku 13. století kvůli obraně středověké stezky z hornické oblasti Slovenského rudohoří. Předchůdcem hradu bylo obytné hradiště, které poskytlo zázemí uherskému králi Bélovi IV. před vpádem Tatarů. Král pak Krásnou Hôrku daroval Ákšovcům, z tohoto šlechtického rodu vzešel rod Bebekovců a ti vlastnili panství více než 300 let. V husitské revoluční době, v roce 1441 obsadilo vojsko Jana Jiskry z Brandýsy většinu Gemera, ale hrad nedobylo.
Bebekovci museli reagovat na tureckou hrozbu, za Františka Bebekovce bylo vystavěno nové rozsáhlé opevnění. Turci pak obsadili Fiľakovo a Juraj Bebekovec byl v podezření z organizovaného povstání proti císaři a strávil pět let v tureckém vyhnanství. Juraj byl poslední Bebekovec, císařská vojska obsadila veškerý majetek rodu a smrtí Juraje v Sedmihradsku, v roce 1567, rod Bebekovců vymírá.
300 let Andrássyovců
Hrad pak obývala královská posádka, která jej devastovala a koncem 16. století jej získal do dlouhodobého pronájmu Peter Andrássy. Andrássyovci započali s rozsáhlou přestavbou hradu na reprezentativní sídlo, které zároveň využívalo nejmodernějších obranných prvků. V roce 1642 získali hrad darovací smlouvou a vlastnili jej celých dlouhých 300 let, podobně jako jejich předchůdci Bebekovci.
Andrássyovci prováděli stavební úpravy i na počátku 18. století, současně s loveckým zámečkem Betliar. V roce 1770 byla vystavěna nová barokní kaple, která vznikla z přestavěné dělové bašty.
Požár v roce 1818
V roce 1818 hrad vyhořel a byl pak postupně restaurován. V roce 1857 se stal rodovým muzeem Andrássyovců, které bylo od roku 1875 přístupné veřejnosti. Další stavební práce a opravy hradu probíhaly na počátku 20. století a Andrássyovci hrad udrželi až do roku 1945. poté jim byl zkonfiskován a připadl Československému státu. Byl pak přístupný veřejnosti až do roku 2012.
Požár v roce 2012
Katastrofa přišla 10. března 2012. Dva romští chlapci ve věku 11 a 12 let si tu zapalovali cigaretu a podpálili nechtěně trávu na kopci, ze které se oheň přenesl až do hradu. Romové se pak báli msty a přestali své děti pouštět do školy, pod hradem působila i extrémně pravicová strana Ľudová strana Naše Slovensko, která chtěla zaútočit na romskou vesnici, naštěstí jim v tom zabránil speciální policejní oddíl. Předseda strany se ale nevzdal a začal zkupovat pozemky pod romskou osadou.
Největší vinu na požáru však má dle vyjádření odborníků, zanedbání údržby okolních prostor kolem hradu ze strany Slovenského národního muzea. Krajský památkový úřad požadoval kácení stromů a porostu a vyčištění hradního kopce kvůli ochraně před požárem již před několika lety před vzniklým požárem. Škoda na majetku se vyšplhala na 8 milionů eur (zhruba 200 milionů korun). Požár roztavil tři bronzové zvony a shořela celá šindelová střecha. Na obnovu hradu byly vyhlášeny sbírky a do dubna 2012 se vybralo zhruba půl druhého milionu korun.