Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka je klenotem mezi Slovenskými památkami. Patří k nejnavštěvovanějším historickým skvostům nejen Košického kraje, ale i celého Slovenska. V roce 2012 však utrpěl ničivý požár a od té doby je po dobu rekonstrukčních prací bohužel uzavřen.

300 let Bebekovců

Hrad Krásna Hôrka byl vystavěn na počátku 13. století kvůli obraně středověké stezky z hornické oblasti Slovenského rudohoří. Předchůdcem hradu bylo obytné hradiště, které poskytlo zázemí uherskému králi Bélovi IV. před vpádem Tatarů. Král pak Krásnou Hôrku daroval Ákšovcům, z tohoto šlechtického rodu vzešel rod Bebekovců a ti vlastnili panství více než 300 let. V husitské revoluční době, v roce 1441 obsadilo vojsko Jana Jiskry z Brandýsy většinu Gemera, ale hrad nedobylo.

Bebekovci museli reagovat na tureckou hrozbu, za Františka Bebekovce bylo vystavěno nové rozsáhlé opevnění. Turci pak obsadili Fiľakovo a Juraj Bebekovec byl v podezření z organizovaného povstání proti císaři a strávil pět let v tureckém vyhnanství. Juraj byl poslední Bebekovec, císařská vojska obsadila veškerý majetek rodu a smrtí Juraje v Sedmihradsku, v roce 1567, rod Bebekovců vymírá.

300 let Andrássyovců

Hrad pak obývala královská posádka, která jej devastovala a koncem 16. století jej získal do dlouhodobého pronájmu Peter Andrássy. Andrássyovci započali s rozsáhlou přestavbou hradu na reprezentativní sídlo, které zároveň využívalo nejmodernějších obranných prvků. V roce 1642 získali hrad darovací smlouvou a vlastnili jej celých dlouhých 300 let, podobně jako jejich předchůdci Bebekovci.

Andrássyovci prováděli stavební úpravy i na počátku 18. století, současně s loveckým zámečkem Betliar. V roce 1770 byla vystavěna nová barokní kaple, která vznikla z přestavěné dělové bašty.

Požár v roce 1818

V roce 1818 hrad vyhořel a byl pak postupně restaurován. V roce 1857 se stal rodovým muzeem Andrássyovců, které bylo od roku 1875 přístupné veřejnosti. Další stavební práce a opravy hradu probíhaly na počátku 20. století a Andrássyovci hrad udrželi až do roku 1945. poté jim byl zkonfiskován a připadl Československému státu. Byl pak přístupný veřejnosti až do roku 2012.

Požár v roce 2012

Katastrofa přišla 10. března 2012. Dva romští chlapci ve věku 11 a 12 let si tu zapalovali cigaretu a podpálili nechtěně trávu na kopci, ze které se oheň přenesl až do hradu. Romové se pak báli msty a přestali své děti pouštět do školy, pod hradem působila i extrémně pravicová strana Ľudová strana Naše Slovensko, která chtěla zaútočit na romskou vesnici, naštěstí jim v tom zabránil speciální policejní oddíl. Předseda strany se ale nevzdal a začal zkupovat pozemky pod romskou osadou.

Největší vinu na požáru však má dle vyjádření odborníků, zanedbání údržby okolních prostor kolem hradu ze strany Slovenského národního muzea. Krajský památkový úřad požadoval kácení stromů a porostu a vyčištění hradního kopce kvůli ochraně před požárem již před několika lety před vzniklým požárem. Škoda na majetku se vyšplhala na 8 milionů eur (zhruba 200 milionů korun). Požár roztavil tři bronzové zvony a shořela celá šindelová střecha. Na obnovu hradu byly vyhlášeny sbírky a do dubna 2012 se vybralo zhruba půl druhého milionu korun.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Krásnohorské Podhradie 
Web: Hrad Krásna Hôrka

Místa v okolí

Rožňava - Rožňava je okresní město v Košickém kraji na východním Slovensku. Žije zde přibližně 20 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 5km
Zlatý stôl (Volovské vrchy) - Zlatý stôl je nejvyšší hora Volovských vrchů a zároveň nejvyšší bod okresu Gelnica. 
Vzdálenost: 13km
Gombasecká jeskyně - Gombasecká jeskyně je jednou z nejkrásnějších krápníkových podzemních prostor ve Slovenském krasu. Využívá se dokonce jako sanatorium k léčbě onemocnění dýchacích cest. Umožňuje to příznivé klima klidu, pohody, vlhkého chladnějšího vzduchu prosyceného minerálními látkami.
Vzdálenost: 15km
Babiná - Babiná je nejvyšší bod okresu Spišská Nová Ves. Jedná se o vrcholek Volovských vrchů nad dolinou a obcí Hnilec. 
Vzdálenost: 22km
Turnianský hrad - Zřícenina Turnianského hradu pochází ze 14. století. Vypíná se na krasovém vrchu nad obcí Turňa nad Bodvou, nedaleko od hranic s Maďarskem.
Vzdálenost: 21km
Jeskyně Domica - Domica je největší jeskyně oblasti Slovenského krasu. Je součástí většího jeskynního systému, spolu s jeskyní Bradla tvoří 21 kilometrů podzemních prostor. Jeskyni objevil v roce 1926 Ján Majko.
Vzdálenost: 23km
Ochtinská aragonitová jeskyně - Ochtinská aragonitová jeskyně je Národní přírodní památka v okrese Rožňava v Košickém kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 22km

Nová místa

+ přidat
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté pození, mini farma, francouzská zahrada, jezirko, bylinková zahrádka, ohnište, gril, ruské kůželky...
Rybník Velké Stavidlo - Rybník se svérázným názvem Velké Stavidlo vznikl jako součást tzv. Oborské rybniční soustavy nedaleko Třeboně.
Rybník Velká Kuš - Rybník Velká Kuš je jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií na Blatensku. 
Rybník Radov - Rybník Radov byl pravděpodobně založen šlechticem Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína v období rané renesance, zhruba kolem roku 1530.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.