Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka je klenotem mezi Slovenskými památkami. Patří k nejnavštěvovanějším historickým skvostům nejen Košického kraje, ale i celého Slovenska. V roce 2012 však utrpěl ničivý požár a od té doby je po dobu rekonstrukčních prací bohužel uzavřen.

300 let Bebekovců

Hrad Krásna Hôrka byl vystavěn na počátku 13. století kvůli obraně středověké stezky z hornické oblasti Slovenského rudohoří. Předchůdcem hradu bylo obytné hradiště, které poskytlo zázemí uherskému králi Bélovi IV. před vpádem Tatarů. Král pak Krásnou Hôrku daroval Ákšovcům, z tohoto šlechtického rodu vzešel rod Bebekovců a ti vlastnili panství více než 300 let. V husitské revoluční době, v roce 1441 obsadilo vojsko Jana Jiskry z Brandýsy většinu Gemera, ale hrad nedobylo.

Bebekovci museli reagovat na tureckou hrozbu, za Františka Bebekovce bylo vystavěno nové rozsáhlé opevnění. Turci pak obsadili Fiľakovo a Juraj Bebekovec byl v podezření z organizovaného povstání proti císaři a strávil pět let v tureckém vyhnanství. Juraj byl poslední Bebekovec, císařská vojska obsadila veškerý majetek rodu a smrtí Juraje v Sedmihradsku, v roce 1567, rod Bebekovců vymírá.

300 let Andrássyovců

Hrad pak obývala královská posádka, která jej devastovala a koncem 16. století jej získal do dlouhodobého pronájmu Peter Andrássy. Andrássyovci započali s rozsáhlou přestavbou hradu na reprezentativní sídlo, které zároveň využívalo nejmodernějších obranných prvků. V roce 1642 získali hrad darovací smlouvou a vlastnili jej celých dlouhých 300 let, podobně jako jejich předchůdci Bebekovci.

Andrássyovci prováděli stavební úpravy i na počátku 18. století, současně s loveckým zámečkem Betliar. V roce 1770 byla vystavěna nová barokní kaple, která vznikla z přestavěné dělové bašty.

Požár v roce 1818

V roce 1818 hrad vyhořel a byl pak postupně restaurován. V roce 1857 se stal rodovým muzeem Andrássyovců, které bylo od roku 1875 přístupné veřejnosti. Další stavební práce a opravy hradu probíhaly na počátku 20. století a Andrássyovci hrad udrželi až do roku 1945. poté jim byl zkonfiskován a připadl Československému státu. Byl pak přístupný veřejnosti až do roku 2012.

Požár v roce 2012

Katastrofa přišla 10. března 2012. Dva romští chlapci ve věku 11 a 12 let si tu zapalovali cigaretu a podpálili nechtěně trávu na kopci, ze které se oheň přenesl až do hradu. Romové se pak báli msty a přestali své děti pouštět do školy, pod hradem působila i extrémně pravicová strana Ľudová strana Naše Slovensko, která chtěla zaútočit na romskou vesnici, naštěstí jim v tom zabránil speciální policejní oddíl. Předseda strany se ale nevzdal a začal zkupovat pozemky pod romskou osadou.

Největší vinu na požáru však má dle vyjádření odborníků, zanedbání údržby okolních prostor kolem hradu ze strany Slovenského národního muzea. Krajský památkový úřad požadoval kácení stromů a porostu a vyčištění hradního kopce kvůli ochraně před požárem již před několika lety před vzniklým požárem. Škoda na majetku se vyšplhala na 8 milionů eur (zhruba 200 milionů korun). Požár roztavil tři bronzové zvony a shořela celá šindelová střecha. Na obnovu hradu byly vyhlášeny sbírky a do dubna 2012 se vybralo zhruba půl druhého milionu korun.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Krásnohorské Podhradie 
Web: Hrad Krásna Hôrka

Místa v okolí

Rožňava - Rožňava je okresní město v Košickém kraji na východním Slovensku. Žije zde přibližně 20 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 5km
Zlatý stôl (Volovské vrchy) - Zlatý stôl je nejvyšší hora Volovských vrchů a zároveň nejvyšší bod okresu Gelnica. 
Vzdálenost: 13km
Vyhlídka Hrhovské rybníky - Mezi rybníky Velké jezero a Pod obrazom byla postavena dřevěná pozorovatelna.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Stavec (zvonice) - Rozhledna Stavec je dřevěná vyhlídková věžička se stříškou.
Vzdálenost: 15km
Gombasecká jeskyně - Gombasecká jeskyně je jednou z nejkrásnějších krápníkových podzemních prostor ve Slovenském krasu. Využívá se dokonce jako sanatorium k léčbě onemocnění dýchacích cest. Umožňuje to příznivé klima klidu, pohody, vlhkého chladnějšího vzduchu prosyceného minerálními látkami.
Vzdálenost: 15km
Babiná - Babiná je nejvyšší bod okresu Spišská Nová Ves. Jedná se o vrcholek Volovských vrchů nad dolinou a obcí Hnilec. 
Vzdálenost: 22km
Turnianský hrad - Zřícenina Turnianského hradu pochází ze 14. století. Vypíná se na krasovém vrchu nad obcí Turňa nad Bodvou, nedaleko od hranic s Maďarskem.
Vzdálenost: 21km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.