Hrad Valečov

Zřícenina hradu v pískovcových skalách s názvem Valečov je zajímavou dominantou Českého ráje nedaleko Mnichova Hradiště. Hradní objekt je chráněný od roku 1958 jako Kulturní památka České republiky.

Pískovcové skály Českého ráje ukrývají velmi zajímavou zříceninu hradu

Původní dřevěný hrad Valečov je poprvé připomínán již v roce 1300, nechali jej vystavět na skalním masivu Valečovští z Valečova. V době husitských válek rod Valečovských sympatizoval s Janem Žižkou z Trocnova a po prohrané bitvě u Lipan byl nakonec hrad dobyt a následně vypálen vojskem Jindřicha z Vartenberka. Hrad pak prošel rozsáhlou přestavbou do vzhledu kamenné pevnosti a v roce 1472 jej obýval za vlády Jiřího z Poděbrad podkomoří královských měst Vaněk z Valečova. Jádro hradu na pískovcových pilířích bylo obehnáno rozsáhlým opevněním a dvěma předhradími. Opevnění se světničkami vytesanými ve skalních blocích sloužilo původně jako úkryt husitských polních vojsk. Uvnitř hradu se nacházel hrázděný Starý palác a Nový palác s arkýřem.

Opuštěný hrad obývala chudina

Následovalo dlouhodobé střídání majitelů a po bitvě na Bílé hoře jej získali Valdštejnové i s celým okolním panstvím. Nebyl však obýván šlechtou a jako správní středisko sloužil pouze několik let. V roce 1652 byl již opuštěný. Skalní světničky hradní stavby pak sloužily jako příbytek zdejší chudiny, více než 200 let. V roce 1892 byli poslední chudí obyvatelé hradních místností násilně přestěhováni do obecního chudobince.

K hradu Valečov je snadný přístup po tzv. Zlaté stezce Českého ráje, která vede k Drábským světničkám, a po zelené značce směrem na Branžež. Vedou tudy i cyklostezky a u silnice pod hradem je parkoviště pro osobní automobily.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 24.6.2021
Polojasno
23°C
17°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015.1hPa
Vítr: 3.7m/s
z jiho-západu
Zítra
Pátek 25.6.
Déšť
21°C
16°C
Sobota
26.6.2021
Skoro jasno
22°C
12°C
Neděle
27.6.2021
Polojasno
20°C
11°C
Pondělí
28.6.2021
Jasno
23°C
12°C

Kontakt

Adresa:
Boseň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Mnichovo Hradiště - Městečko Mnichovo Hradiště leží na rozhraní dvou překrásných Chráněných krajinných oblastí - Kokořínsko - Máchův kraj a Český ráj. V Mnichově Hradišti se narodil novinář a komunistický politik Jan Šverma, po kterém je pojmenována kladenská čtvrť Švermov. Na odpočívadle u dálnice D10 u Bakova nad Jizerou, nedaleko Mnichova Hradiště, si určitě nenechte ujít návštěvu restaurace, vybudované z bývalého dopravního letadla IL-18.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Libníkovice - Rozhledna Libníkovice pochází z roku 1930.
Rozhledna Kosice - Rozhledna Kosice patří k nejmladším stavbám tohoto typu. Její otevření se datuje do září roku 2017.
Rozhledna Chlum u Hradce Králové - Rozhledna Chlum u Hradce Králové je ocelový stožár mobilních operátorů, postavený v roce 1999. Je vysoký 52 metrů.
Kemp Liapor - Kemp se nachází ve sportovním areálu Liapor. Vyskytuje se na pravém břehu řeky. K dispozici jsou WC, sprchy a občerstvení v D&Š, U řeky. K dispozici je pronajmutí nohejbalových a tenisových kurtů

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.