Hrad Valečov

Zřícenina hradu v pískovcových skalách s názvem Valečov je zajímavou dominantou Českého ráje nedaleko Mnichova Hradiště. Hradní objekt je chráněný od roku 1958 jako Kulturní památka České republiky.

Pískovcové skály Českého ráje ukrývají velmi zajímavou zříceninu hradu

Původní dřevěný hrad Valečov je poprvé připomínán již v roce 1300, nechali jej vystavět na skalním masivu Valečovští z Valečova. V době husitských válek rod Valečovských sympatizoval s Janem Žižkou z Trocnova a po prohrané bitvě u Lipan byl nakonec hrad dobyt a následně vypálen vojskem Jindřicha z Vartenberka. Hrad pak prošel rozsáhlou přestavbou do vzhledu kamenné pevnosti a v roce 1472 jej obýval za vlády Jiřího z Poděbrad podkomoří královských měst Vaněk z Valečova. Jádro hradu na pískovcových pilířích bylo obehnáno rozsáhlým opevněním a dvěma předhradími. Opevnění se světničkami vytesanými ve skalních blocích sloužilo původně jako úkryt husitských polních vojsk. Uvnitř hradu se nacházel hrázděný Starý palác a Nový palác s arkýřem.

Opuštěný hrad obývala chudina

Následovalo dlouhodobé střídání majitelů a po bitvě na Bílé hoře jej získali Valdštejnové i s celým okolním panstvím. Nebyl však obýván šlechtou a jako správní středisko sloužil pouze několik let. V roce 1652 byl již opuštěný. Skalní světničky hradní stavby pak sloužily jako příbytek zdejší chudiny, více než 200 let. V roce 1892 byli poslední chudí obyvatelé hradních místností násilně přestěhováni do obecního chudobince.

K hradu Valečov je snadný přístup po tzv. Zlaté stezce Českého ráje, která vede k Drábským světničkám, a po zelené značce směrem na Branžež. Vedou tudy i cyklostezky a u silnice pod hradem je parkoviště pro osobní automobily.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Boseň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Mnichovo Hradiště - Městečko Mnichovo Hradiště leží na rozhraní dvou překrásných Chráněných krajinných oblastí - Kokořínsko - Máchův kraj a Český ráj. V Mnichově Hradišti se narodil novinář a komunistický politik Jan Šverma, po kterém je pojmenována kladenská čtvrť Švermov. Na odpočívadle u dálnice D10 u Bakova nad Jizerou, nedaleko Mnichova Hradiště, si určitě nenechte ujít návštěvu restaurace, vybudované z bývalého dopravního letadla IL-18.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.