Hrad Hasištejn

Zřícenina gotického hradu ze 14. století se tyčí na vysokém ostrohu nad Prunéřovským potokem u obce Místo, asi 2 km od Prunéřova a cca 10 km západně od Chomutova. Svého času strategicky velice významný objekt a jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech nejvíce proslavila osobnost věhlasného humanisty a cestovatele, Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. V návštěvnické sezóně se na hradě konají různé kulturní a historické akce (dobové slavnosti, trhy a rytířské souboje).

14. a 15. stol.: pevnost na obchodní stezce, resp. jak Chudý Lobkovic zbohatl

Rok založení Hasištejna ani osoba jeho stavebníka nejsou v historických pramenech přesně doloženy. Architektonická forma hradu však dostatečně vypovídá o tom, že objekt vznikl počátkem 14. století a měl sloužit jako pevnost střežící důležitou obchodní cestu, tzv. Kralupskou stezku; ta spojovala české země s německým Saskem a procházela nedaleko Hasištejna. Z možných aspirantů na zakladatele hradu se často mluví o králi Václavu II., případně Janu Lucemburském.

Hasištejn (z německého Hassenstein = Kámen či Skála nenávisti) je poprvé písemně připomínán až r. 1348, kdy patřil ke královské koruně a díky svému mimořádnému významu byl uveden v Majestas Carolina, proslulém zákoníku Karla IV.; měla se tím zajistit nezcizitelnost hradu. V témže roce 1348 získal Hasištejn do správy Bedřich ze Šumburka, příslušník rozvětveného rodu saské šlechty. Šumburkové měli hrad v zástavním držení jako královské léno až do počátku 15. století. Kolem r. 1412 přenechal Bernard ze Šumburka zástavní práva k Hasištejnu svému příbuznému, Jindřichovi mladšímu Reussovi z Plavna; ten se však přidává na stranu protivníků krále Václava IV. a spolu s loupeživými rytíři škodí na cizích majetcích včetně královských. V reakci na to vladař povolává r. 1418 proti Hasištejnu vojenskou výpravu, jíž se daří hrad po dvouměsíčním obléhání v dubnu téhož roku dobýt. Vděčný Václav IV. pak dává Hasištejn do zástavy veliteli obléhatelů, Mikuláši z Újezda (později z Lobkovic), řečenému Chudý. Nový majitel zahajuje na hradě, poškozeném při dobývání, pozdně gotickou přestavbu; jejím cílem je zdokonalit opevnění a uzpůsobit Hasištejn více k obývání. Za husitských válek byl Mikuláš Chudý z Lobkovic (+1435) spojencem krále Zikmunda a díky panovníkově podpoře získal další hrady i města.

15. – 16. stol.: čtyři bratři jak se patří, humanista Bohuslav a mekka kultury

Jeho syn, Mikuláš II. Hasištejnský, pokračuje po otcově smrti v přestavbě hradu. R. 1462 umírá, zanechávaje po sobě čtyři potomky - Jana, Jaroslava, Mikuláše III. a Bohuslava; ti budou Hasištejn vlastnit společně. Nadchází hvězdná éra v dějinách tohoto lobkovického sídla. Nejvíce hrad proslaví Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic (asi 1461-1510), významný a všestranně vzdělaný humanista, cestovatel, literát, badatel, diplomat a doktor církevního práva. Po návratu z cest, kdy poznává Itálii, Řecko, Palestinu i Egypt, se od r. 1491 (dle některých pramenů až od r. 1503) trvale usazuje na Hasištejně. Dá zde vybudovat nový obranný systém (uzpůsobený značnému pokroku v dělostřelbě té doby), na hradě vytvoří rozsáhlou knihovnu (jednu z největších v Českém království) a interiéry obohatí o cenné sbírky uměleckých předmětů. Své sídlo tak Bohuslav proměňuje v kulturní středisko evropského významu. Nutno zmínit i nejstaršího ze čtyř sourozenců, Jana Hasištejnského z Lobkovic (1450-1517), jenž byl významným politikem a diplomatem doby poděbradské a jagellonské.

16. – 21. stol.: fluktuací majitelů k zřícenině, sklad piva a spasitel Karsch

Po Bohuslavově smrti není už hrad trvale obydlen, od r. 1514 přestává být sídlem vrchnosti a poškozen požárem v r. 1560 postupně chátrá. Poté, kdy jej r. 1506 získali Štampachové ze Štampachu, byl již patrně zcela opuštěn a měnil se v zříceninu. Hrad často střídá své majitele, už tak dost složité majetkové vztahy ještě více prohloubí bělohorská pohroma, následné konfiskace a další roky třicetileté války. Ani Martinicové (po r. 1623) nezabrání pustnutí Hasištejna; z něj se posléze v 17. a 18. století využívaly pouze sklepy k uskladnění piva z prunéřovského pivovaru. Hradu se na lepší časy začne opět blýskat až v závěru 19. století; v l. 1891-1892 přistupuje Emanuel Karsch, synovec a dědic majitele zdejšího velkostatku, k rozsáhlé opravě a zabezpečení Hasištejna. Nechává odstranit suť a zpevnit zdivo; nejvyšší věž upravuje na rozhlednu a bývalou palácovou budovu adaptuje jako restauraci. Na úsilí E. Karsche pak ve druhé polovině minulého století navážou státní instituce a soukromé podnikatelské subjekty, které se o údržbu hradu starají dodnes.

Současnost: impozantní zřícenina, bergfrit s rozhlednou i restaurace

V současnosti je Hasištejn přístupný veřejnosti, a to bez průvodce. Dochovala se většina hradeb i budov, byť mají dnes propadlé stropy a jsou beze střech. Dominantu objektu představuje zachovalá válcovitá věž s vyhlídkou (krásný rozhled do Prunéřovského údolí a směrem do vnitrozemí), upoutají též rozlehlé podzemní prostory, zhlédnout lze i kapli, malou věž a zbytky náznaků interiéru hradu. Pamětní deska připomíná návštěvu slavného Johanna Wolfganga von Goetheho v r. 1810. Při vstupu do hradního areálu je návštěvníkům k dispozici restaurace.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.4.2021
Deštivo
12°C
5°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1015hPa
Vítr: 0.3m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Středa 21.4.
Deštivo
12°C
4°C
Čtvrtek
22.4.2021
Jasno
7°C
2°C
Pátek
23.4.2021
Jasno
10°C
0°C
Sobota
24.4.2021
Zataženo
12°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Místo 
Web: Hrad Hasištejn

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Street Workout Park Kadaň - Street Workout Park Kadaň se nachází v Rooseveltových sadech (ulice Prunéřovská).
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.