Česká republika - Místa
celá ČRZOO park Vyškov
- ZOO park Vyškov vás neohromí svou rozlohou, nepřekvapí vás exotická zvířata, ale jedinečností je atmosféra, klid a odpočinek. ZOO Vyškov má to, co jiná zahrada nemá.
Zoopark Chomutov
- ZOO Chomutov patří k nejmladším zahradám na území České republiky, ale chlubit se může svou rozlohou. Je to největší ZOO v České republice o rozloze 112 hektarů.
Zámek Lemberk
- Původně jeden z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, přestavěný v 16. století na renesanční zámek a posléze v 17. století upravený barokně, nejvíce proslul jako sídlo svatořečené Zdislavy z Lemberka. Dnešní malebný zámek s dochovanými architektonickými památkami čtyř stavebních slohů se tyčí na strmém ostrohu nad údolím Panenského potoka u obce Lvová, asi 3 km severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí. Na Lemberku se pořádají také výstavy, koncerty a divadelní představení, v kapli probíhají svatby a mše. V blízkosti zámku, opředeném řadou pověstí a záhad, najdeme mj. i barokní zahradu a tzv. Zdislavinu studánku.
UNESCO: Kutná Hora
- Kutná Hora je malebné město ve středních Čechách. Od roku 1995 patří na Seznam světového dědictví UNESCO historické centrum jádro města, chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Pro svou celkovou krásu se městu říká „pokladnice“ nebo „klenot země“.
UNESCO: Český Krumlov
- Český Krumlov je překrásné město v jižních Čechách. Díky velmi zachovalému historickému jádru a malebnému zámku bylo město roku 1992 jako jedna z prvních českých památek zařazeno na Seznam památek UNESCO.
UNESCO: Telč
- Telč je malebné historické město v kraji Vysočina, asi 30 km jihozápadně od Jihlavy. Ve městě najdeme mnoho krásných kulturních a historických památek, které vytváří městskou památkovou rezervaci. Spolu s telečským zámkem bylo centrum města zapsáno roku 1992 na Seznam památek UNESCO.
Hrad Radyně
- Výrazná zřícenina královského gotického hradu založeného v polovině 14. století Karlem IV. Radyně (původně Karlskrone) plnila správní a ochrannou funkci sídla Stará Plzeň. Poté, co hrad nedobyli ani husité, ztrácel po požáru kolem r. 1530 na významu a opuštěn pomalu chátral. Radyně představuje typickou ukázku staveb doby vlády Karla IV., vyznačujících se mohutnou srostlicí obdélného paláce a dvou věží. Jedinečnost tohoto středověkého sídla spočívá v čisté architektuře lucemburské gotiky, kterou nenarušily žádné pozdější stavební úpravy. Radyně stojí na stejnojmenném vrchu (569 m n. m.) nad obcí Starý Plzenec poblíž krajského města (Plzeňský kraj). K hradu, který tvoří charakteristickou dominantu Plzeňska, se váže řada pověstí a legend. Zřícenina prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, hranolová věž nabízí jedinečné výhledy do okolí.
Horní hrad (Hauenštejn)
- Hrad a zámek Horní hrad, též nazývaný Hauenštejn, se tyčí na výběžku skalnatého ostrohu nad soutokem dvou potoků nedaleko obcí Krásný Les a Stráž nad Ohří v Krušných horách (Karlovarský kraj). Původně gotický hrad ze 13. století byl několikrát přestavován (pozdně goticky, renesančně, barokně); za Bouquoyů se během 19. století proměnil v honosný novogotický zámek, velmi působivě zakomponovaný do zdejší horské přírody. Sídlo Buquoyů tak představovalo krajinně-architektonický skvost nemající u nás ani v celé střední Evropě obdoby. Tím více zarážející je osud památky po r. 1945, kdy došlo k zestátnění Horního hradu; zde sídlící instituce (Jáchymovské doly, dětský záchytný domov) objekt zanedbávaly a po jeho uzavření v r. 1960 dílo zkázy gradovalo – Hauenštejn byl opuštěn a zcela ponechán svému osudu. Zakrátko se proměnil v žalostnou ruinu, jíž dokonce hrozila demolice. Intenzivní práce na záchraně a obnově Horního hradu započaly až v r. 2000, kdy zámek koupil pan Pavel Palacký. Jemu a skupině nadšenců se zde daří budovat nadregionální kulturní centrum (pořádání festivalů, svateb, firemních akcí aj.). Obnovován je i zámecký park s arboretem..jpg)
Zámek Nové Hrady
- Zámek Nové Hrady se řadí mezi jedny z mála rokokových staveb, které jsou na území České republiky k vidění.
Hřensko
- Voda z řeky Kamenice, která Hřenskem protéká, sloužila k pohonu řady technických zařízení. Díky kvetoucímu obchodu se dřívím v obci Hřensko na počátku 18.století prosperovaly 4 pily.
Zámek Vimperk
- Zámek Vimperk se nachází ve stejnojmenném městě a v současné době slouží jako muzeum. Tyčí se nad údolím potoka, kterým vedla dálková cesta do Bavor.
Hrad Obřany u Chvalčova
- Zřícenina hradu ze 14. století se nachází na protáhlém vrcholovém hřebeni stejnojmenné dominantní vyvýšeniny; najdeme ji v hájemství Hostýnských vrchů nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Z tohoto středověkého sídla, zničeného za husitských válek, se dochovaly rozsáhlejší zbytky hradního paláce, příkop, část obvodové hradební zdi a relikt válcové věže. Obřany jsou jedním z nejvýše položených zřícených hradů na Moravě (704 m n. m.).
Zámek Ohrada
- Zámek Ohrada je lovecký zámeček poblíž Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku v Jihočeském kraji.
Zámek Chropyně
- Zámek Chropyně, spjatý se známou pověstí o hanáckém králi Ječmínkovi, se nachází ve stejnojmenném městě, cca 6 km severně od Kroměříže (Zlínský kraj). Původní renesanční budova, stojící na místě někdejší středověké vodní tvrze, byla po r. 1615 přestavěna na manýristický zámek, jehož další úpravy proběhly začátkem 18. a po polovině 19. století. Jednoduchá dvoupatrová budova s výraznou věží upoutá harmonií architektonických prvků, byť pocházejí z různých časových období. Z interiérů vyniká zejména Rytířský sál s početnou sbírkou historických zbraní. Na zámku, který v 70. letech 20. století prošel generální rekonstrukcí, jsou kromě národopisné muzejní expozice instalovány též pamětní síně hudebního skladatele Dr. Emila Axmana a slavného chropyňského rodáka Emila Filly, význačného představitele evropského kubismu (včetně kolekce jeho obrazů). Areál zámku bývá dějištěm Hanáckých slavností. K objektu přiléhající Zámecký rybník se vzácnou flórou a faunou je významnou přírodní rezervací.
Hrad Lipnice
- Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů se tyčí na skalnaté vyvýšenině nad stejnojmenným městem v okrese Havlíčkův Brod v kraji Vysočina. Pro návštěvníky této oblasti dnes Lipnice představuje mimořádně atraktivní turistický magnet.
Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou
- Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou je nejčastěji spojován s operní pěvkyní Emou Destinovou. Zchátralý objekt zachránila před demolicí nákladná rekonstrukce a dnes je doslova chloubou tohoto malebného jihočeského městečka.
Zámek Častolovice
- Malebný renesanční zámek z 16. století, sídlo pánů z Oppersdorfu a poté Šternberků, se nachází ve stejnojmenném městysu v podhůří Orlických hor, asi 10 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. V bohatě zařízených interiérech vynikají malované kazetové stropy a početná sbírka obrazů. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park (mj. s růžovou a vodní zahradou) a obora s bílými daňky. Objekt získala v restituci Franziska Diana Sternbergová, která jej proměnila v jeden z nejhezčích a nejzajímavějších zámků ČR.
Hrad Kašperk
- Dobře zachovaná zřícenina majestátního gotického hradu, který nechal v l. 1356-1365 vystavět Karel IV. zejména k zabezpečení zemské hranice s Bavorskem, ale též k ochraně Zlaté stezky a místních zlatých dolů. Kašperk (původně Karlsberg) nebyl patrně nikdy dobyt; od r. 1617 se uvádí jako pustý. Hrad, malebně zasazený v šumavské krajině, trůní na severozápadním výběžku vrchu Ždánov, asi 3 km severně od města Kašperské Hory na. Kašperk patří mezi nejvýznamnější dochované ukázky české hradní architektury 14. století a svou nadmořskou výškou 886 m je nejvýše položeným královským hradem v Česku. Vedle prohlídkových okruhů a řady kulturních akcí nabízí též jedinečné výhledy na Šumavu a okolí. Vzhledem k četným ponurým legendám a pověrám, jimiž je Kašperk opředen, získal pověst jednoho z nejtajemnějších a nejstrašidelnějších hradů u nás.
Zámek Nelahozeves
- Zámek Nelahozeves je jednou z nejkrásnějších pozdně renesančních staveb v České republice. Je chráněn jako Kulturní památka České republiky a jeho současným majitelem je William Lobkowicz. Uvnitř zámku se nachází Lobkowiczká sbírka umění a zámek je veřejnosti přístupný.
Zámek Náměšť nad Oslavou
- Zámek, stojící na rulovém kopci na levém břehu řeky Oslavy, tvoří dominantu města Náměšť nad Oslavou a patří k významným ukázkám renesanční architektury na Moravě. V 16. století byl rezidencí uznávaného rodu Žerotínů, od r. 1945 se stal letním sídlem prezidenta Edvarda Beneše. Zámek, nacházející se na Třebíčsku v kraji Vysočina, je též známý unikátní kolekcí vzácných gobelínů, která patří k nejhodnotnějším zámeckým sbírkám u nás.