Česká republika - Hrady a zámky
celá ČRZámek Bystřice nad Úhlavou
- Zámek Bystřice nad Úhlavou - Expozice historického mobiliáře a historie objektu
Zámek Jemčina
- Lovecký zámeček Jemčina v okrese Jindřichův Hradec, nedaleko Novosedel nad Nežárkou, právem patří k historickým klenotům Jižních Čech.
Hrad Strakonice
- Hrad Strakonice je gotický hrad a barokní zámek, jehož součástí je také kostel svatého Prokopa. Hrad se rozprostírá ve městě Strakonice na soutoku zlatonosné řeky Otavy a Volyňky.
Zámek Buštěhrad
- Město Buštěhrad v okrese Kladno je rodištěm světoznámého spisovatele Oty Pavla a populárního herce a dabéra Jiřího Krampola a může se rovněž pochlubit chráněnou kulturní památkou České republiky. Tou je buštěhradský zámek.
Vodní tvrz Jeseník
- Vodní tvrz v centru města Jeseník na Zámeckém náměstí je starobylá dvoupatrová stavba, jejíž historie sahá až do poloviny 13. století. Byla vystavěna z neopracovaného kamene, původně byla obehnána vodním příkopem, přes který se klenul kamenný most.
Hrad Perštejn
- Hrad Perštejn pochází z poloviny 13. století. Zakladateli hradu byli pravděpodobně páni ze Šumburka nebo Boreš z Rýzmburka. Prvně je hrad písemně zmíněn v roce 1344, tehdy byl majitelem hradu Bedřich ze Šumburka, pán na Perštejně.
Zámek Zruč nad Sázavou
- Původní hrad ze 14. století nabízí návštěvníkům po rozsáhlé rekonstrukci četné expozice a naučné stezky.
Zámek Třeboň
- Zámek v Třeboni je jedním z našich nejrozsáhlejších zámeckých objektů. Nachází se v něm více než 100 obytných místností. Jádro zámku plynule navazuje na Masarykovo náměstí a spolu se zámeckým parkem tvoří neodmyslitelnou součást malebného jihočeského města na břehu rybníka Svět. Třeboňský zámek je ve vlastnictví státu pod správou Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.
Hrad Seeberg
- Hrad Seeberg nacházející se přibližně 5 km západně od Františkových Lázní je jedním z hrstky zachovaných ministeriálních v Česku a jako jediný z nich slouží výlučně muzejním účelům.
Hrad Andělská Hora
- Zřícenina gotického hradu z přelomu 14. a 15. století zaujímá temeno strmého čedičového vrchu, tyčícího se nad stejnojmennou obcí, asi 8 km jihovýchodně od Karlových Varů. Hrad, nazývaný dříve Engelsburg či Engelhaus, se po dobytí Švédy r. 1635 a požáru v r. 1718 postupně proměnil v romantickou zříceninu. Její zdaleka viditelná silueta na osamělé vyvýšenině (717 m n. m.) představuje nepřehlédnutelnou dominantu celého okolí a zároveň častý výletní cíl nejen pro lázeňské hosty; Andělskou Horu mj. navštívili slavní němečtí básníci a dramatici J. W. von Goethe a F. Schiller. K atraktivitě zříceniny přispívá vedle jejího poměrně dobře zachovalého stavu i nádherný a daleký rozhled po kraji. V r. 1978 se zde natáčel kultovní muzikál Balada pro banditu.
Hrad Choustník
- Mohutná zřícenina raně gotického hradu se rozprostírá na výrazném skalnatém vrchu nad stejnojmennou obcí na Táborsku, asi 12 km od města Soběslavi. Choustník je v našich zemích unikátním příkladem tzv. dvojhradu.
Chodský hrad Domažlice
- Chodský hrad (nazývaný taktéž jako Domažlický hrad) se nachází na Chodském náměstí v Domažlicích. Je zde umístěno Muzeum Chodska a restaurace.
Nové Hrady
- Gotický hrad Nové Hrady se tyčí na skalnatém výběžku v jižním cípu stejnojmenného města, na okraji Novohradských hor na Českobudějovicku v Jihočeském kraji.
Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou
- Zámek Karlova Koruna je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb v České republice. Vypíná se nad vrcholem kopce Chlumec na západním okraji města Chlumec nad Cidlinou.
Zámek Lysá nad Labem
- Dnešní barokní a klasicistní podoba zámku v Lysé nad Labem tvoří nepochybně jednu z výrazných dominant města. Zámek se vypíná nad Zámeckým vrchem, který byl vždy považován za strategický bod Polabské nížiny. Zámek byl vystavěn na místě původní tvrze z počátku 11. století, později zde stával hrad, jehož majitelem byl rod |Přemyslovců, a také byl v držení některých českých královen.
Zámek Krásné Březno
- Zámek Krásné Březno v okrese Ústí nad Labem je čtyřkřídlá barokní stavba s rohovými věžemi, s níž sousedí goticko-renesanční kostel sv. Floriána. Zámek je dnes chráněn jako Kulturní památka České republiky a sídlí zde Národní památkový ústav.
Zřícenina hradu Košťálov
- Košťálov je zřícenina hradu, který se tyčí na vrcholu stejnojmenné hory nedaleko od města Třebenice v Českém středohoří. Od roku 1958 jsou zbytky hradu chráněny jako kulturní památka České republiky. Hrad má spojitost se šlechtickým rodem Kaplířů ze Sulevic (Kašpar Kaplíř ze Sulevic byl jedním z 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí v roce 1621.)
Zámek Ratibořice
- Ratibořický zámek vznikl přestavbou původní středověké tvrze z r. 1388 a jako barokní sídlo italského typu byl v l. 1702-1708 vybudován pro knížete Lorenza Piccolominiho. V l. 1825-1826 nechala zámek přestavět ve stylu pozdního středoevropského klasicismu a empíru vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská; ta měla zásluhu i na vzniku přírodně krajinářského parku, který se rozprostírá kolem památného objektu. Díky slavnému románu Boženy Němcové Babička vstoupil ratibořický zámek spolu s postavou K. V. Zaháňské do naší i světové literatury, podobně jako další známá místa spjatá s tímto dílem a nacházející se v Babiččině údolí – Staré bělidlo, Viktorčin splav, Ludrův mlýn aj. Zámek s dobovými interiéry z 19. století a nověji instalovanými salony najdeme asi 2 km severně od České Skalice na Náchodsku.
Kostomlaty (Sukoslav)
- Jedna z nejatraktivnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás se zdaleka viditelnou hlavní válcovou věží. Rozsáhlé torzo hradu, zvaného též někdy Sukoslav, se tyčí na výrazném kopci nad stejnojmennou obcí na Teplicku, poblíž nejvyššího vrchu Českého středohoří Milešovky.
Zámek Hustopeče nad Bečvou
- Zámek Hustopeče nad Bečvou je renesanční zámek stojící asi deset kilometrů směrem na východ od Hranic na Moravě. Sídlí ve stejnojmenném městě – Hustopeče nad Bečvou.