Česká republika - Hrady a zámky
celá ČRZámek Jemniště
- Barokní zámek Jemniště se nachází asi šest kilometrů směrem na východ od okresního města Benešov. Nedaleko zámku se nachází stejnojmenná vesnice.
Zámek Vlašim
- Zámek Vlašim je ve vlastnictví města Vlašim, sídlí zde Střední odborná škola a část objektu je využívána jako koncertní a obřadní síň. Přilehlý anglický park z konce 18. století je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků ve střední Evropě.
Zámek Krásný Dvůr
- Zámek Krásný Dvůr je barokní zámek nedaleko Podbořan v Ústeckém kraji, v okrese Louny. Součástí areálu je i rozsáhlý park o rozloze 96 hektarů z konce 18. století. Od roku 1958 je zámek i park chráněn jako kulturní památka ČSSR a v roce 2001 byl celý areál dokonce vyhlášen Národní kulturní památkou.
Hrad Kyšperk
- Zřícenina pohraničního hradu z počátku 14. století se nachází na vysokém ostrohu nad obcí Unčín, asi 1 km severovýchodně od města Krupky na Teplicku. Později patřil Kyšperk pražskému arcibiskupství; r. 1526 vyhořel a už nebyl obnoven. Dochovaly se zbytky jádra s věží, obvodové hradby, sklepení a část obytné věže na předhradí. Lokalita zříceniny, pokrytá bukovým porostem, představuje pro výletníky velmi oblíbený romantický cíl (populární je zejména mezi trampy).
Zámek Nižbor
- Překrásný zámek Nižbor provází zajímavá historie, na jeho místě stával kdysi gotický hrad založený Přemyslem Otakarem II. a byl významným královským sídlem i za vlády Karla IV. Dnes je zámek Nižbor po rozsáhlé a nákladné rekonstrukci opět přístupný veřejnosti.
Zámek Loučeň
- Zámek Loučeň dnes vlastní soukromá společnost Loučeň a.s. Tento barokní skvost v okrese Nymburk je chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Zámek Veltrusy
- Státní zámek Veltrusy je v současné době ve správě Národního památkového ústavu. Zámek prošel v nedávné době generální rekonstrukcí a veškeré zámecké prostory jsou opět přístupné veřejnosti včetně hlavní budovy a rozsáhlého parku.
Hrad Buben
- Hrad Buben je poprvé zmiňován písemnou formou v roce 1349. Patrně však vznikl o něco dříve, na počátku 14. století. Jeho prvními vlastníky byli Bubnové z Hrádku, hradu se totiž tehdy říkalo Hrádek a název Buben převzal až později.
Zámek Lipník nad Bečvou
- Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.
Sirotčí hrádek
- Sirotčí hrádek patří mezi naše sceneristicky nejkrásnější a nejromantičtější hradní zříceniny. Nachází se v severovýchodním výběžku Stolové hory v Pavlovských vrších, v CHKO Pálava, nad obcí Klentnice asi 4 km od Mikulova v okrese Břeclav.
Děvičky (Dívčí hrady)
- Výrazná a zdaleka viditelná zřícenina gotického hradu na severovýchodním okraji hlavního masivu Pavlovských vrchů, od jejichž nejvyššího vrcholu Děvína je vzdálená ca 1 km. Tyčí se na příkrém vápencovém bradle nad Novomlýnskou nádrží, asi 1,5 km západně od obce Pavlov a přibližně 8 km od města Mikulova v CHKO Pálava na Břeclavsku..jpg)
Zámek Bruntál
- Zámek Bruntál se nachází přímo v centru okresního města, je jednou z nejvýznamnějších památek zdejšího kraje. Tento zajímavý historický objekt je dnes přístupný veřejnosti, jeho součástí je i zámecký park, vnitřní prostory zámku tvoří řada zajímavých expozic a exponátů (zbrojnice, knihovna, obrazy). Zámecký areál slouží rovněž jako regionální muzeum a pořádají se zde výstavy a další kulturní a společenské akce.
Hrad Sloup
- Jeden z našich největších a nejkrásnějších skalních hradů stojí na zhruba 35 m vysokém pískovcovém skalním suku ve stejnojmenné obci na Českolipsku. Třebaže z hradu samotného se toho dochovalo jen málo, nabízí prohlídka skalního sídla s monumentálním labyrintem chodeb, místností a zahradních teras fascinující zážitek.
Hrad Žerotín
- Hrad Žerotín byl kamennou stavbou, jejíž počátky se datují přibližně do poloviny 13. století. Hrad bergfritového typu (s okrouhlou hlavní věží) nechal vystavět pravděpodobně příslušník nižší šlechty – Ratibor z Žirotína.
Hrad Hukvaldy
- Hrad Hukvaldy byl postaven již ve 13.století jako strážní objekt na důležité obchodní cestě, propojující Olomouc s Krakovem. Dnes je zřícenina hradu lákavým turistickým cílem, pořádá se zde Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy a návštěvníci tu mohou shlédnout mnohá divadelní představení, hudební vystoupení nebo rytířské turnaje.
Hrad Frýdštejn
- Skalní gotický hrad Frýdštejn patří mezi architektonicky nejpozoruhodnější památky na Jablonecku v Libereckém kraji. Nachází se na pískovcovém ostrohu Vranovského hřebenu nad řekou Jizerou u stejnojmenné obce, ca 7 km severně od Turnova a asi 3 km od Malé Skály. Zachovalá zřícenina Frýdštejna dnes představuje turisticky mimořádně atraktivní cíl v CHKO Český ráj.
Zámek Žerotínů - Valašské Meziříčí
- V severní části města Valašské Meziříčí se nad levým břehem Rožnovské Bečvy rozkládá dvoupatrová trojkřídlá budova zámku Žerotínů. Zámek je působivý zejména svými barokními arkádami v přízemí a v prvním patře nádvoří.
Hrad Valdštejn
- Hrad Valdštejn leží v Českém ráji asi 6 km od města Turnova.
Zámek Manětín
- Zámek Manětín v okrese Plzeň-sever je od roku 1958 chráněn jako Kulturní památka České republiky. Od roku 2001 je dokonce Národní kulturní památkou ČR. Je ve vlastnictví státu a spravuje jej Národní památkový ústav. Zámek Manětín je v současné době přístupný veřejnosti.
Zámek Moravský Krumlov
- Zámek Moravský Krumlov ze 17. století vznikl přestavbou hradního objektu z poloviny 13. století. Je obklopen anglickým parkem a je stále nepřehlédnutelnou dominantou města.