Zámek Jemčina

Lovecký zámeček Jemčina v okrese Jindřichův Hradec, nedaleko Novosedel nad Nežárkou, právem patří k historickým klenotům Jižních Čech.

Slavatové, Černínové, Československá lidová armáda

V původním místě, kde dnes stojí zámeček, byl postaven v roce 1673 hřebčinec. Nechal jej vystavět Jan Jáchym Slavata. Po vymření rodu Slavatů získali panství Černínové a v roce 1747 se hned vedle hřebčince začal stavět lovecký zámeček. Významné stavební barokní úpravy zámeček zaznamenal v letech 1757 - 1760, v letech 1766 - 1770 byla přistavena postranní křídla a vzniklo tak nádvoří uzavřené ze tří stran, tzv. čestný dvůr. Nakonec byla u zámku vystavěna barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, která dnes představuje nejcennější část celého objektu.

V roce 1790 prošel zámek spolu s parkem rozsáhlou přestavbou, kdy jej jeho majitel Jan Rudolf Černín přizpůsobil loveckým štvanicím a honům, přičemž velkou investici si vyžádala úprava lovecké obory. V době největšího rozkvětu zámečku a celého panství se tu chovalo 64 klisen, 8 hřebců a smečka 160 loveckých psů.

26. července 1822 se oborou prohnala silná vichřice a od té doby začal zámeček ztrácet na svém významu.

V roce 1923 se majitelem panství stal stát a od roku 1950 jej vlastnila Československá lidová armáda (ČSLA), která zde zřídila vojenskou autoškolu. Zámeček byl součástí vojenského útvaru VÚ 7500 Jindřichův Hradec.

Jedno z nejkrásnějších míst na Třeboňsku je přístupné veřejnosti

Zámeček byl ve vlastnictví a správě armády až do roku 1991 a v roce 2002 začali noví majitelé s rozsáhlou rekonstrukcí celého objektu. Už v roce 2003 byl zámeček zpřístupněn veřejnosti a o rok později byla znovu vysvěcena zámecká kaple. Zámeček dnes patří k vyhledávaným turistickým cílům na Třeboňsku, navštěvují jej zejména cykloturisté a vodáci, plující po Lužnici - Nové řece a Nežárce.

V současné době (2019) není bohužel zámek přístupný veřejnosti.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.4.2021
Skoro jasno
12°C
5°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.4hPa
Vítr: 1.8m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Středa 21.4.
Deštivo
13°C
5°C
Čtvrtek
22.4.2021
Skoro jasno
9°C
3°C
Pátek
23.4.2021
Polojasno
12°C
3°C
Sobota
24.4.2021
Skoro jasno
13°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Jemčina 1
Hatín 
Web: Zámek Jemčina
Email: jemcina1@gmail.com
Telefon: 608 511 381

Místa v okolí

Jez Jemčina - Jez Jemčina na řece Nežárce, ř. km. 23,9 se řadí k nebezpečným jezům. Atypický jez ve tvaru konkávní křivky je napojen na skalnatou kaskádu na levém břehu, která některé vodáky láká ke sjíždění. Největší nebezpečí spočívá v pádu plavidla z kaskády pod nebezpečný vývar pod vysokým přepadem kolmého jezu. Jez je kvalifikován tedy jako nebezpečný a nesjízdný, přičemž pravá mechanická propust bývá obvykle uzavřena. Jez se poměrně snadno a bezpečně přenáší po pravém břehu a vodáci zde často na Jemčině nocují v kempu. Několik stovek metrů odtud se nachází velmi pěkný rekonstruovaný zámeček Jemčina, jehož návštěvu Vám rozhodně doporučujeme.
Vzdálenost: 1km
Novosedly nad Nežárkou - Malebná jihočeská obec.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Kemp Mláka - Kemp Mláka se nachází 9 km od Třeboně ve směru na Jindřichův Hradec, je situován na levém břehu Nové Řeky uprostřed CHKO Třeboňsko. Kemp je využíván nejen vodáky, ale i cyklisty (mnoho tras a cyklostezek v okolí) , rybáři a houbaři. Kemp je v provozu od 1.5. – 15.9. Kemp je vybaven sociálním zařízením, sprchami s teplou vodou, kioskem a chatkami, pro karavany je možnost elektrického připojení. Hned vedle areálu kempu se nachází Restaurace Koliba s nabídkou grilovaných mas na otevřeném ohništi přímo uprostřed restaurace. I mimo sezónu pro vás uspořádáme svatební hostinu, narozeninovou oslavu či firemní akci.
Vzdálenost: 5km
Jez Weinzettelův mlýn (Nová řeka) - Jez Weinzettelův mlýn na Nové řece, ř. km. 3,8 je nesjízdný, tak trochu strašidelný, za velké vody silně táhne do spádnice. Za nižší vody lze naopak plavidla bezpečně stáhnout po středním segmentu nebo suchou propustí. Pod jezem bývá v letních měsících zhruba kilometr dlouhý úsek mělčin.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.