Zámek Kačina
Typ: | Zámek |
---|---|
Kraj: | Středočeský kraj |
Okres: | Okres Kutná Hora |
Město: | Svatý Mikuláš |
Výška: | 226 m n.m. |
GPS: | 49°58'54.233"N, 15°20'45.839"E |
Zámek Kačina vznikl v letech 1806-1824 jako letní reprezentační sídlo Jana Rudolfa Chotka. Architektonický návrh vypracoval dražďanský architekt Ch. F. Schuricht, stavbu však realizoval pražský stavební rada J. F. Joendel následován olomouckým stavebním radou A. Archem. Podle požadavků klasicistní estetiky byl zvolen pozemek na vyvýšenině nazývané V Kačinách. Zámek tak mohl vynikat nad svým okolím.
Středem zámecké dispozice se stala jednopatrová budova se středním vstupním portikem obráceným k východu. Jónské sloupy spojují obě podlaží budovy a nesou tympanon se sochařskou výzdobou. Tu podle návrhu J. Berglera vypracovali A. Schrott a V. Práchner. Jádrem ústřední budovy je vstupní kruhový sál, osvětlený oknem v kopuli. K vstupnímu sálu se pojí další reprezentační místnosti: taneční sál, jídelna a přijímací salóny. Okolí zámku bylo podle návrhů vídeňského architekta a botanika F. N. Jacquina v roce 1789 přetvořeno v překrásný a bohatý park.
Obyvatelé zámku Kačina pocházeli až do roku 1911 z rodu Chotků. V dalších letech se zde prostřídalo mnoho majitelů, během 2. světové války okupovali Kačinu dokonce příslušníci Hitlerovy mládeže a v posledním roce války nacistické jednotky SS.
Od roku 1950 byl zámek využíván Zemědělským muzeem jako muzejní a výstavní prostor. Roku 1995 byla zpřístupněna Chotkovská knihovna, čítající přes 30 000 svazků knih, divadlo a tzv. Chotkovská expozice přibližující dějiny rodu Chotků.
V roce 2001 se zámek Kačina na základě nařízení vlády stal národní kulturní památkou. Konají se zde výstavy, oslavy i svatby.
Velikou výhodou pro turisty vozíčkáře je bezbariérový přístup do celého areálu zámku i s parkem.
Otevírací doba
- duben až říjen - denně mimo pondělí - 9:00 - 17:00
Vstupné
Trasa I.
Hospodářské zázemí a zámecká konírna
Prohlídkový okruh obsahuje vinný a ovocný sklep, ledárnu, dřevník, prádelnu, žehlírnu, truhlárna, zámecké kuchyně, pokojík pro služebnou a nově zrekonstruovanou konírnu se zvuky a animací
Prohlídka začíná v každou sudou hodinu.
Základní vstupné 100 Kč
Děti a studenti do 18 let ZDARMA
Studenti nad 18 let 70 Kč, v rámci školních skupin ZDARMA
Senioři 70 Kč
Trasa II.
Zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory.
Prohlídka začíná v každou celou hodinu.
13 empírových komnat nám představí životní styl šlechty v 19. a 20. století a přiblíží nám dějiny rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory. Tato trasa je bezbariérová.
Základní vstupné 150 Kč
Děti nad 6 let a studenti do 18 let
a studenti v rámci školních skupin 70 Kč
Studenti nad 18 let 100 Kč
Senioři 100 Kč
Trasa III.
Chotkovská knihovna, lékárna, kaple ( v době, kdy to provoz umožňuje), divadlo, galerie a skleník
Prohlídka začíná v každou celou hodinu.
Tento okruh Vás zavede do nejkrásnější empírové knihovny v Čechách. Dále uvidíte venkov ve výtvarném umění, cestu k léku, zámeckou oranžerii, zahradu léčivých rostlin a zeleninovou zahrádku. Trasa vede i exteriérem.
Základní vstupné 150 Kč
Děti nad 6 let a studenti do 18 let,
studenti nad 18 let v rámci školních skupin 70 Kč
Studenti nad 18 let 100 Kč
Senioři 100 Kč
Trasa IV.
Výstavní okruh
Prohlídka začíná v každou lichou hodinu.
V rámci okruhu jsou k vidění aktuální výstavy:
Základní vstupné 100 Kč
Děti a studenti do 18 let ZDARMA
Studenti nad 18 let 70 Kč, v rámci školních skupin ZDARMA
Senioři 70 Kč
Trasa V.
Programy pro veřejnost
Animační a interaktivní programy
Základní vstupné 150 Kč
Děti do 6 let 50 Kč
Studenti do 18 let 100 Kč
Studenti nad 18 let 100 Kč
Senioři 100 Kč
Rodinné vstupné 350 Kč
Osvobozeni od vstupného: děti z dětských domovů, SOS vesniček, FOD; držitelé průkazů ZP, ZTP, ZTP/P a jejich doprovod (1+1); držitelé průkazů AMG, ICOM, ICOMOS, Národního archivu NPÚ, Svazu muzeí na Slovensku; držitelé Čestných vstupenek NZM.Ve dnech státního svátku je vstupné ZDARMA.