Hrad Frejštejn

Frejštejn patří k nejstarším šlechtickým hradům na Moravě. Jeho rozsáhlé zříceniny se nacházejí nad ústím Křeslického potoka do Dyje, jižně od obce Podhradí nad Dyjí (dříve Frejštejn) na Znojemsku. Díky nedávnému vykácení hustého porostu v hradním areálu se z Frejštejna, stojícímu v turisticky vyhledávané oblasti Vranovské přehrady, stal atraktivní výletní cíl pro širokou veřejnost.

Počátky hradu Frejštejn

Původně raně gotický hrad z poloviny 13. století; podle tohoto sídla se psali v r. 1250 Gaitmar z Frejštejna i jeho bratr Hartleb a r. 1286 také Oldřich Frej z Frejštejna. Byli to páni erbu tří leknínových listů z nedaleké rakouské Trnavy (Unterthurnau). Na Moravě se angažovali v zeměpanských službách a některé větve se u nás usadily (Miroslav, Myslibořice). Za nejznámějšího příslušníka rodu je považován Vikart z Trnavy, který se pohyboval v okruhu Přemysla Otakara II. a zastával úřad purkrabího na Vranově.

Od vrcholného středověku do třicetileté války

Hrad byl někdy v letech 1283 – 1286 dobyt Rakušany, neboť se na něm usadila loupeživá družina. Nesporně šlo o vážnější záležitost, protože k trestné výpravě na své území dal svolení i mladý král Václav II. Další zpráva o hradu pochází z r. 1331 a hovoří se v ní o purkrabím na Frejštejně. V r. 1390 je na hradě připomínána kaple sv. Kateřiny, která stála v severní části tohoto středověkého sídla. R. 1422 král Zikmund Lucemburský daroval Frejštejn Lipoltu Krajířovi z Krajku. Neklidná doba husitských válek si vynutila opevnění hradu parkánovou zdí s hranolovými baštami. Lipoltův nástupce Jan Krajíř náležel k významným představitelům moravské šlechty a byl jedním ze sedmi rozhodčích ve sporu mezi českou a moravskou šlechtou, urovnávaném ve Velkém Meziříčí r. 1440. Připojil se k zemskému míru, sám jej však nakonec nedodržel a podnikal loupeživé nájezdy na města, vsi a panství na jižní Moravě i v Rakousích. Byl proto označen za rušitele pokoje; moravští stavové jej r. 1440 navíc prohlásili zemským nepřítelem, hrad vykoupili a s největší pravděpodobností rozbořili. V r. 1487 se Frejštejn uvádí již jako pustý. Na tom nic nezměnily ani dodatečné úpravy jeho opevnění ve druhé polovině 15. století, které zůstaly nedokončeny. V r. 1628 získal hrad císařský rada Jakub Berchtold, který byl r. 1633 povýšen do stavu svobodných pánů z Uherčic. Od těch dob měl Frejštejn společné osudy s Uherčicemi.

Části hradu

Nejstarší část hradu je sice značně pobořena, ale evidentně měla tu nejúspornější bergfritovou dispozici, jaká jen byla možná. Oválné jádro (30x17 m) ukončoval na východní straně válcový bergfrit, který se zachoval pouze v základech. Uvnitř malého nádvoří stál jen dvouprostorový patrový palác. Ještě před r. 1280 bylo postaveno pětiúhelníkové předhradí s pravděpodobně věžovitou vstupní branou ve svém jižním rohu. K ní vedl most přes velmi široký příkop. Na kapli navázal – zřejmě v první třetině 14. století – velký trojpodlažní palác s pravoúhlými okny. Polygonální bašta na západě patří k opevnění dobudovávanému v poslední etapě existence hradu.

Hrad Frejštejn dnes

Při dnešní návštěvě Frejštejna je možno zhlédnout jeho pozůstatky, které zahrnují především části mohutných obvodových hradeb, parkán s hranolovými baštami, hradební bránu, zbytek paláce s kaplí a pozoruhodnou polygonální věž se střílnami. Rovněž široký příkop v místě bývalého mostu je dodnes velmi dobře patrný.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Podhradí nad Dyjí 
Web: Hrad Frejštejn

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Větrný mlýn Varnsdorf - Větrný mlýn holandského typu z lomového kamene stojí ve městě Varnsdorf již od 19. století.
Scholzeho větrný mlýn - Větrný mlýn holandského typu postavil v roce 1843 Josef Scholz.
Větrný mlýn Borovnice - U obce Borovnice stojí replika větrného mlýnu německého typu.
Větrný mlýn na Sv. Anně - Ing. arch. Pavel Vandas se pustil do stavby repliky větrného mlýna holandského typu, který by měl sloužit nejen pro obytné účely.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz