Českomoravská vrchovina - Hrady a zámky
celá ČRZámek Jaroměřice nad Rokytnou
- Monumentální jaroměřický komplex patří k nejmohutnějším zámeckým stavbám u nás i v Evropě; s přilehlým kostelem sv. Markéty tvoří jednotnou vrcholně barokní architektonickou kompozici. V době své vrcholné slávy, spjaté s hrabětem J. A. Questenberkem a skladatelem F. V. Míčou, byl zámek - s vlastním orchestrem a divadlem - centrem kulturního (zejména hudebního) života. Jaroměřická rezidence s krásnými zahradami a parkem se nachází ve stejnojmenném městě v kraji Vysočina, asi 13 km jižně od Třebíče, a řadí se mezi nejnavštěvovanější památky širokého regionu.
Hrad Frejštejn
- Frejštejn patří k nejstarším šlechtickým hradům na Moravě. Jeho rozsáhlé zříceniny se nacházejí nad ústím Křeslického potoka do Dyje, jižně od obce Podhradí nad Dyjí (dříve Frejštejn) na Znojemsku. Díky nedávnému vykácení hustého porostu v hradním areálu se z Frejštejna, stojícímu v turisticky vyhledávané oblasti Vranovské přehrady, stal atraktivní výletní cíl pro širokou veřejnost.
Poznejte romantický Nový Hrádek u Lukova, významné útočiště netopýrů
- Zřícenina Nový Hrádek v srdci Národního parku Podyjí nabízí romantické výhledy na údolí řeky Dyje. Dnes je i významným sídlem letounů. S netopýřími obyvateli hradních sklepení se tu lze setkat přímo při prohlídce památky.
Zámek Zruč nad Sázavou
- Původní hrad ze 14. století nabízí návštěvníkům po rozsáhlé rekonstrukci četné expozice a naučné stezky.
Hrad Choustník
- Mohutná zřícenina raně gotického hradu se rozprostírá na výrazném skalnatém vrchu nad stejnojmennou obcí na Táborsku, asi 12 km od města Soběslavi. Choustník je v našich zemích unikátním příkladem tzv. dvojhradu.
Zámek Třešť
- Zámek Třešť je novorenesančním skvostem stejnojmenné obce v jihlavském okrese. Při okraji přilehlého zámeckého anglického parku vede naučná stezka Špičák. Celý objekt je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka Československé socialistické republiky (České republiky).
Zámek Čechtice
- Zámek Čechtice prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je využíván k různým společenským a svatebním oslavám, večírkům, seminářům, a je zde možné se ubytovat a trávit pohodovou dovolenou v krajině Vlašimské pahorkatiny.
Zámek Budišov
- Zámek Budišov stojí na místě vodní tvrze ze 13. století, přebudované v 16. století Berky z Dubé na renesanční zámek; ten získal dnešní barokní podobu díky výrazné přestavbě, jež proběhla za hrabat Paarů v l. 1715 – 1721 a změnila objekt v honosné letní sídlo. Přibližně v tomto období vzniká i park se čtyřmi rybníky. Od r. 1974 získalo zámek do správy Moravské zemské muzeum a po rozsáhlých úpravách zde vybudovalo depozitáře přírodovědných oddělení. Veřejnosti zpřístupněná část zoologického depozitáře představuje sbírky vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků doplněné trofejemi z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady. Zámek Budišov se nachází ve stejnojmenném městyse cca 10 km severovýchodně od Třebíče (kraj Vysočina).
Zřícenina hradu Lichnice
- Hrad Lichnice se nachází v Železných horách na Chrudimsku. Stal se kolébkou mocného českého rodu pánů z Lichtenburka.
Tvrz Malešov
- Bitva u Malešova z roku 1424 připomíná jedno ze Žižkových slavných vítězství nad Pražany.
Hrad Ledeč
- Hrad Ledeč byl postaven ve 13.století vysoko nad městem Ledeč nad Sázavou.
Nový Hrádek u Lukova, významné útočiště netopýrů
- Zřícenina Nový Hrádek v srdci NP Podyjí je unikátní „srostlicí“ přírodních prvků se středověkou architekturou a nabízí romantické výhledy.Seznamte se s netopýřími obyvateli hradních sklepení, kteří se sem koncem léta slétají k milostným hrátkám a posléze se tu ukládají k zimnímu spánku.
Zámek Uherčice, celoroční sídlo vzácných vrápenců malých
- Zámecký areál vyrostlý na místě středověké tvrze, skýtá ojedinělou možnost nahlédnout do živého procesu památkové obnovy. Seznamte se také s ohroženým vrápencem malým, jehož samice přivádí svá mláďata na svět na zdejších půdách a kolonie pak zimu prospí v zámeckých sklepeních.
Valeč
- Zámek Valeč byl dlouhou dobu ruinou, ačkoliv se mohl pochlubit dlouhou historií, která sahá až do 15. století.Dnes je významným kulturním centrem zdejšího kraje a jeho rekonstrukce získala ocenění "Prestižní stavba kraje Vysočina".
Hrad Levnov (Ketkovický hrad)
- Romantické zříceniny hradu Levnova, dříve označovaného jako Ketkovický hrad či Ketkovák, trůní na cca 120 m vysokém skalnatém ostrohu nad řekami Oslavou a Chvojnicí, poblíž jejich soutoku, asi 3 km jihozápadně od obce Ketkovice na Brněnsku (Jihomoravský kraj). Gotický hrad založený ve 14. století byl okolo r. 1440 obsazen družinou rakouských lapků, následně dobyt vojskem moravských stavů a rozbořen; dochovala se víceméně už pouze jediná, byť mohutná zeď. Dnes je zřícenina vyhledávána především pro svou jedinečnou polohu, nabízející čarokrásné výhledy a scenérie. Levnov se nachází v přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice a zejména pro moravské trampy i turisty představuje takřka kultovní místo..jpg)
Starý zámek v Jevišovicích - zde můžete nahlédnout do soukromí netopýr
- Na Starém zámku v Jevišovicích lze spatřit archeologické či umělecké sbírky. Na půdě zámecké kaple sídlí největší známá letní kolonie netopýra velkého na jihozápadní Moravě. Na prohlídkové trase lze nyní díky kamerovému přenosu pozorovat, co se v úkrytu vzácných nájemníků odehrává.
Zřícenina na kopci Vysoká
- Zřícenina paulánského kláštera a barokní kaple sv. Jana Křtitele se nachází na kopci Vysoká, nejvyšším bodě středního Polabí, asi 7km západně od Kutné Hory (Středočeský kraj).
Hrad Sion
- Hrad Sion je oblíbenou zastávkou cyklistů a turistů putujících východní částí středočeského kraje.
Zámek Zbraslavice
- Překrásně zrekonstruovaný zámeček vyzařuje příjemnou domovskou atmosféru.
Zámek Červené Janovice
- Zámek Červené Janovice je barokní budova z 16. století a najdeme ji ve stejnojmenné vesnici poblíž Kutné Hory (kraj Středočeský). Původně se zámek jmenoval jen Janovice, přívlastek Červené získal až po r. 1715.