Zámek Zbraslavice

Překrásně zrekonstruovaný zámeček vyzařuje příjemnou domovskou atmosféru.

Nejstarší panské sídlo ve Zbraslavicích se předpokládá v blízkosti původně románského kostela sv. Vavřince.

Prvním známým vlastníkem zbraslavického zboží byl Rudolf ze Zbraslavic, který se připomíná v roce 1260 jako jeden z purkrabích Pražského hradu. Jeho potomci Jan a Zdeslav vystupují v písemných pramenech v letech 1316 a 1318.

Během druhé poloviny 13. století bylo panské sídlo přeneseno na okraj skalnatého ostrohu chráněného ze tří stran prudkými svahy, kde vznikl opevněný areál o velikosti 30 x 40 m chráněný příkopem a zemními valy.

Vstup do tvrze vedl od východu přes dnes již zaniklý šíjový příkop. Západní nejlépe chráněnou stranu zaujalo dvoupodlažní obdélné obytné stavení, z něhož se dodnes dochoval klenutý suterén rozdělený na tři prostory. Další budovy stály při severní hradbě a v jihovýchodním nároží, kde dochovaný sklepní prostor ukazuje na existenci věže chránící přístup do věže. Již jen z mladších popisů víme o dalším stavení nad vstupem, které obsahovalo také několik místností. Přesná doba jeho vzniku ani stavební podoba však není známa.

Během 14. století bylo zbraslavické panství rozděleno mezi několik majitelů. Část drželi zřejmě Rudolfovi potomci s erbem zkřížených sekerek, druhá část patřila zručským Kolovratům. Za husitských válek sídlili na zdejší tvrzi Podolci z Podolce, z jejichž erbu odvozuje městečko nynější znak s orlím spárem. Po těchto výrazných stranících Poděbradské jednoty přešlo zboží na Jana Svatbu z Otradovic a roku 1534 od Jiřího z Otradovic koupil Jindřich Firšic z Nabdína. Od roku 1547 patřily Zbraslavice Malovcům a koncem 16. století Horňateckým z Dobročovic.

Během druhé poloviny 16. století byla tvrz nákladně přestavěna. Z této renesanční stavební etapy se nám však boužel téměř nic nedochovalo. Její funkci převzala někdy během 18. století nově vybudovaná zámecká budova stojící na předhradí v místech dřívějšího poplužního dvora. Definitivní konec tvrzi učinil požár v roce 1809. Zbytky budov byly odstraněny a v místě západního a severního křídla vznikly hospodářské objekty, které zcela setřely původní vzhled objektu.

Po roce 2000 byl zámek zakoupen soukromníkem, jenž objekt i s okolím intenzivně opravuje a rekonstruuje.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 21.9.2020
Jasno
19°C
16°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1017.9hPa
Vítr: 3.5m/s
z jiho-východu
Zítra
Úterý 22.9.
Skoro jasno
21°C
17°C
Středa
23.9.2020
Déšť
20°C
15°C
Čtvrtek
24.9.2020
Polojasno
21°C
13°C
Pátek
25.9.2020
Silný déšť
18°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Zbraslavice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Nový rybník - Nový rybník se rozléhá nedaleko obce Zbraslavice v krásné krajině.
Vzdálenost: 1km
Sportovní letiště Zbraslavice - Aeroklub a Sportovní letiště Zbraslavice se nachází v obci Zbraslavice, asi 20 km jižně od Kutné Hory (Středočeský kraj).
Vzdálenost: 2km
Obora Pančava - Obora s divokými prasaty ve stejnojmené přírodní oblasti.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Kostel sv. Václava Hodkov - Kostel sv. Václava v Hodkově je opředen tajemnou minulostí.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.
Rozhledna Milíře - V roce 2001 vyrostla na Tachovsku, jako na mnoha jiných místech v Česku, ocelová telekomunikační věž. Je vysoká 35 metrů a zároveň slouží veřejnosti jako rozhledna. 

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.