Zámek Zbraslavice

Překrásně zrekonstruovaný zámeček vyzařuje příjemnou domovskou atmosféru.

Nejstarší panské sídlo ve Zbraslavicích se předpokládá v blízkosti původně románského kostela sv. Vavřince.

Prvním známým vlastníkem zbraslavického zboží byl Rudolf ze Zbraslavic, který se připomíná v roce 1260 jako jeden z purkrabích Pražského hradu. Jeho potomci Jan a Zdeslav vystupují v písemných pramenech v letech 1316 a 1318.

Během druhé poloviny 13. století bylo panské sídlo přeneseno na okraj skalnatého ostrohu chráněného ze tří stran prudkými svahy, kde vznikl opevněný areál o velikosti 30 x 40 m chráněný příkopem a zemními valy.

Vstup do tvrze vedl od východu přes dnes již zaniklý šíjový příkop. Západní nejlépe chráněnou stranu zaujalo dvoupodlažní obdélné obytné stavení, z něhož se dodnes dochoval klenutý suterén rozdělený na tři prostory. Další budovy stály při severní hradbě a v jihovýchodním nároží, kde dochovaný sklepní prostor ukazuje na existenci věže chránící přístup do věže. Již jen z mladších popisů víme o dalším stavení nad vstupem, které obsahovalo také několik místností. Přesná doba jeho vzniku ani stavební podoba však není známa.

Během 14. století bylo zbraslavické panství rozděleno mezi několik majitelů. Část drželi zřejmě Rudolfovi potomci s erbem zkřížených sekerek, druhá část patřila zručským Kolovratům. Za husitských válek sídlili na zdejší tvrzi Podolci z Podolce, z jejichž erbu odvozuje městečko nynější znak s orlím spárem. Po těchto výrazných stranících Poděbradské jednoty přešlo zboží na Jana Svatbu z Otradovic a roku 1534 od Jiřího z Otradovic koupil Jindřich Firšic z Nabdína. Od roku 1547 patřily Zbraslavice Malovcům a koncem 16. století Horňateckým z Dobročovic.

Během druhé poloviny 16. století byla tvrz nákladně přestavěna. Z této renesanční stavební etapy se nám však boužel téměř nic nedochovalo. Její funkci převzala někdy během 18. století nově vybudovaná zámecká budova stojící na předhradí v místech dřívějšího poplužního dvora. Definitivní konec tvrzi učinil požár v roce 1809. Zbytky budov byly odstraněny a v místě západního a severního křídla vznikly hospodářské objekty, které zcela setřely původní vzhled objektu.

Po roce 2000 byl zámek zakoupen soukromníkem, jenž objekt i s okolím intenzivně opravuje a rekonstruuje.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zbraslavice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Nový rybník - Nový rybník se rozléhá nedaleko obce Zbraslavice v krásné krajině.
Vzdálenost: 1km
Sportovní letiště Zbraslavice - Aeroklub a Sportovní letiště Zbraslavice se nachází v obci Zbraslavice, asi 20 km jižně od Kutné Hory (Středočeský kraj).
Vzdálenost: 2km
Obora Pančava - Obora s divokými prasaty ve stejnojmené přírodní oblasti.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Kostel sv. Václava Hodkov - Kostel sv. Václava v Hodkově je opředen tajemnou minulostí.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Prievidza - Rozhledna nad městem Prievidza je ocelová konstrukce vyhlídkové věže se zábradlím.
Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné - Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné je masivní dřevěná vyhlídková stavba.
Rozhledna Malý Lubín - Rozhledna Malý Lubín je dřevěná vyhlídková věž, která poskytuje fantastický výhled do okolí.
Rozhledna Čajka v oblakoch - Rozhledna Čajka v oblakoch je obdobou rozhleden v České republice, s názvem "Stezka v oblacích".

Nové ubytování

+ přidat
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.