Zámek Zbraslavice

Překrásně zrekonstruovaný zámeček vyzařuje příjemnou domovskou atmosféru.

Nejstarší panské sídlo ve Zbraslavicích se předpokládá v blízkosti původně románského kostela sv. Vavřince.

Prvním známým vlastníkem zbraslavického zboží byl Rudolf ze Zbraslavic, který se připomíná v roce 1260 jako jeden z purkrabích Pražského hradu. Jeho potomci Jan a Zdeslav vystupují v písemných pramenech v letech 1316 a 1318.

Během druhé poloviny 13. století bylo panské sídlo přeneseno na okraj skalnatého ostrohu chráněného ze tří stran prudkými svahy, kde vznikl opevněný areál o velikosti 30 x 40 m chráněný příkopem a zemními valy.

Vstup do tvrze vedl od východu přes dnes již zaniklý šíjový příkop. Západní nejlépe chráněnou stranu zaujalo dvoupodlažní obdélné obytné stavení, z něhož se dodnes dochoval klenutý suterén rozdělený na tři prostory. Další budovy stály při severní hradbě a v jihovýchodním nároží, kde dochovaný sklepní prostor ukazuje na existenci věže chránící přístup do věže. Již jen z mladších popisů víme o dalším stavení nad vstupem, které obsahovalo také několik místností. Přesná doba jeho vzniku ani stavební podoba však není známa.

Během 14. století bylo zbraslavické panství rozděleno mezi několik majitelů. Část drželi zřejmě Rudolfovi potomci s erbem zkřížených sekerek, druhá část patřila zručským Kolovratům. Za husitských válek sídlili na zdejší tvrzi Podolci z Podolce, z jejichž erbu odvozuje městečko nynější znak s orlím spárem. Po těchto výrazných stranících Poděbradské jednoty přešlo zboží na Jana Svatbu z Otradovic a roku 1534 od Jiřího z Otradovic koupil Jindřich Firšic z Nabdína. Od roku 1547 patřily Zbraslavice Malovcům a koncem 16. století Horňateckým z Dobročovic.

Během druhé poloviny 16. století byla tvrz nákladně přestavěna. Z této renesanční stavební etapy se nám však boužel téměř nic nedochovalo. Její funkci převzala někdy během 18. století nově vybudovaná zámecká budova stojící na předhradí v místech dřívějšího poplužního dvora. Definitivní konec tvrzi učinil požár v roce 1809. Zbytky budov byly odstraněny a v místě západního a severního křídla vznikly hospodářské objekty, které zcela setřely původní vzhled objektu.

Po roce 2000 byl zámek zakoupen soukromníkem, jenž objekt i s okolím intenzivně opravuje a rekonstruuje.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 15.11.2019
Polojasno
8°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1004.3hPa
Vítr: 9.4m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Sobota 16.11.
Zataženo
12°C
8°C
Neděle
17.11.2019
Polojasno
12°C
10°C
Pondělí
18.11.2019
Polojasno
5°C
0°C
Úterý
19.11.2019
Zataženo
9°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Zbraslavice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Sportovní letiště Zbraslavice - Aeroklub a Sportovní letiště Zbraslavice se nachází v obci Zbraslavice, asi 20 km jižně od Kutné Hory (Středočeský kraj).
Vzdálenost: 2km
Obora Pančava - Obora s divokými prasaty ve stejnojmené přírodní oblasti.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.