Zámek Budišov

Zámek Budišov stojí na místě vodní tvrze ze 13. století, přebudované v 16. století Berky z Dubé na renesanční zámek; ten získal dnešní barokní podobu díky výrazné přestavbě, jež proběhla za hrabat Paarů v l. 1715 – 1721 a změnila objekt v honosné letní sídlo. Přibližně v tomto období vzniká i park se čtyřmi rybníky. Od r. 1974 získalo zámek do správy Moravské zemské muzeum a po rozsáhlých úpravách zde vybudovalo depozitáře přírodovědných oddělení. Veřejnosti zpřístupněná část zoologického depozitáře představuje sbírky vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků doplněné trofejemi z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady. Zámek Budišov se nachází ve stejnojmenném městyse cca 10 km severovýchodně od Třebíče (kraj Vysočina).

13. – 16. stol.: od tvrze pánů z Lomnice k renesančnímu zámku Berky z Dubé

Původně stála na místě dnešního budišovského zámku gotická vodní tvrz ze 13. století, chráněná vodním příkopem a dvěma rybníky. Tato tvrz, jejíž zbytky se zachovaly v severozápadním nároží zámku, patřila pánům z Lomnice; poslední z nich, Budiš z Budišova, byl v r. 1410 účastníkem slavné bitvy u Grunwaldu (vítězství nad vojskem Řádu německých rytířů). Po jeho smrti se vlastníky tvrze stávají Dobeš z Meziříčí, Černohorští z Boskovic a od r. 1476 Mrakešové z Noskova. V r. 1573 Budišov připadl Václavu Berkovi z Dubé a z Lipé, který nechal tvrz přestavět na renesanční zámek; v 70. letech 16. století tak vzniká bloková stavba uzavřeného půdorysu s pravoúhlým nádvořím vyzdobeným arkádami.

1715-1768: baroko vzývající Paarové; hojnost fresek a štuk v interiérech

Berkům a jejich příbuzným patří Budišov až do r. 1715, kdy se stává majetkem hraběcího rodu Paarů, v jehož vlastnictví zůstane do r. 1768. Paarové se zasloužili nejen o zřetelné hospodářské a kulturní povznesení panství, ale i o významnou přestavbu zámku; ta proběhla v l. 1715 – 1721 pod vedením Antona Sonnleithnera a změnila objekt v honosné barokní sídlo. Tyto úpravy charakterizuje podstřešní patro, vznosný portál a kamenný most, jehož barokní výzdobu doplňují velké okrasné vázy s klasicistním dekorem. Změn doznalo i předzámčí, kde byly postaveny hospodářské budovy. Interiér zámku – podobně jako salu terrenu – zdobily štuky a ornamentální malby s pozlacenými výplněmi (podle čínských vzorů). Na výzdobě zámecké kaple se podíleli Heinrich Friedrich Füger, Petr Jan Brandl a Václav Vavřinec Reiner, autorem maleb ve dvou freskových místnostech v druhém patře je H. M. Quell. Hlavní postavy triptychu s mytologickým námětem Neptunových námluv od Antona Josefa Prennera (vyzdobil též salu terrenu) představují členové rodiny Paarů. Ve 20. letech 18. století vzniká kolem zámku park se čtyřmi rybníky, který byl zčásti upraven ve francouzském stylu. Z jeho původně bohaté sochařské výzdoby dodnes přetrvaly pouze plastiky sfing u schodiště k poslednímu rybníku a socha Atlanta s glóbem. Další úpravy zámku – zejména jeho interiérů – se uskutečnily v l. 1776 – 1781 pod vedením Josefa Zeissela.

1768-1945: baron, rytíř a rod z Neapole majiteli zámku; po r. 1945 jeho zestátnění

R. 1769 dosáhl Jan Václav Paar povýšení svého rodu do knížecího stavu; o rok dříve vyměnil s baronem Františkem Josefem Jungwirthem panství Budišov-Tasov za Kardašovu Řečici. Poručníci baronových tří dcer pak r. 1794 prodávají budišovské panství rytíři Jáchymu Stettenhofenovi (+ 1813), císařskému guberniálnímu radovi. Sňatkem jeho dcery Amálie přechází zámek a panství na rod Barattů-Dragonů, pocházející z Neapole. Posledním soukromým majitelem Budišova byl JUDr. Richard Baratta-Dragono, který zde žil do r. 1945. Poté připadl zámek státu. Část objektu se stala na kratší dobu sídlem školy, později byly zámecké prostory využívány jako byty a sklad textilu.

Od r. 1974 zámek ve správě MZM; depozitáře - vycpaniny obratlovců, sbírka krabů, žahavci aj.

V r. 1974 převzalo budišovskou pamětihodnost do správy Moravské zemské muzeum (MZM) a vybudovalo zde depozitáře přírodovědných oddělení. Kromě sbírek botanických a antropologických je na zámku uložena velká část sbírkového fondu zoologického oddělení, zpřístupněná od r. 1991. Návštěvníci dnes mohou zhlédnout kolekci vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků, která zahrnuje nejen většinu obratlovců žijících na našem území, ale i exotické druhy z celého světa. Také lze spatřit neméně zajímavou sbírku lebek a koster zvířat, jakož i soubor více než 150 druhů krabů a raků včetně největších exemplářů – humra, langusty a velekraba japonského. K vidění jsou i zástupci několika skupin bezobratlých živočichů – mořských hub, žahavců, korýšů, měkkýšů, červů a ostnokožců.

Zámek, stojící na severovýchodním okraji Budišova, je dvoupatrová čtyřkřídlá budova zhruba lichoběžníkového půdorysu se zbytky arkád v nádvoří. Vlastníkem zámku je městys Budišov.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Budišov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna na Hladkém vrchu - Z rozhledny na Hladkém vrchu je nádherný výhled na panorama slovenských hor.
Rozhledna Na Borové - Tvrdošín - Nad městem Tvrdošín, nedaleko Oravské přehrady, vyrostla dřevěná rozhledna.
Rozhledna Bačův stolec - Nedaleko od hráze přehrady Liptovská Mara, v okrese Dolný Kubín, byla postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Pavčina Lehota - Nedaleko přehrady Liptovská Mara, nad obcí Pavčina Lehota, byla postavena pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.