Jihočeský kraj - Hrady a zámky
celá ČRNové Hrady
- Gotický hrad Nové Hrady se tyčí na skalnatém výběžku v jižním cípu stejnojmenného města, na okraji Novohradských hor na Českobudějovicku v Jihočeském kraji.
Zámek Bechyně
- Zámek Bechyně je od roku 1958 chráněn jako Kulturní památka České republiky. V současné době je ve správě firmy Panství Bechyně s.r.o. a je přístupný veřejnosti.
Hrad Šelmberk je místem setkávání pro řemeslníky i netopýry
- Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny. Dnes je tato věž podzimním sídlem netopýrů ušatých. Zbytky hradu obývají i další druhy netopýrů.
Zámek Mitrowitz - Koloděje nad Lužnicí
- Zámek Mitrowitz v Kolodějích nad Lužnicí se pro veřejnost otevřel poprvé v roce 2016. Probíhá zde postupná náročná rekonstrukce zanedbaného objektu, jehož historie sahá až do období renesance.
Kozí Hrádek
- Nedaleko Sezimova Ústí uprostřed lesa se nalézá nevelká zřícenina Kozího Hrádku. Je znám především jako místo pobytu Mistra Jan Husa, který zde na pozvání Jana z Ústí nalezl útočiště v letech 1413 a 1414.
Zřícenina hradu Pořešín
- Zřícenina hradu Pořešín nedaleko města Kaplice se vypíná nad řekou Malší na skalním ostrohu. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka České republiky.
Hrad Borotín
- Zříceniny gotického hradu, založeného pravděpodobně v první polovině 14. století pány z Borotína, se tyčí na nízké ostrožně nad Starozámeckým rybníkem nedaleko stejnojmenné obce asi 11 km severozápadně od Tábora. Z hradu, nazývaného též Starý zámek, se dochovalo především torzo brány a k ní přiléhajícího nového paláce (tvořící nad rybníkem výraznou siluetu), dále zbytky dvou válcových věží a starého paláce. Borotín, jenž r. 1434 odolal útoku táboritů, byl v 17. století - na počátku třicetileté války - vypálen císařskými vojsky a poté opuštěn. Zřícenina, považovaná za jednu z nejromantičtějších v Čechách, se mj. objevuje ve filmové pohádce Honza málem králem. Borotín je též opředen řadou pověstí a tajemných legend.
Zřícenina hradu Dobronice
- Zřícenina hradu Dobronice je dominantou nad řekou Lužnicí mezi jihočeskými městy Bechyně a Tábor. Od roku 1958 je objekt památkově chráněn jako kulturní památka České republiky. V současné době hrad vlastní firma Panství Bechyně (majitel Josef Šťáva).
Hrad Helfenburk
- Dobře zachovalá zřícenina gotického hradu Helfenburk se tyčí na skalnatém hřebeni vrchu Malošín, asi 7 km západně od města Bavorova na Strakonicku v Pošumaví. Původně strážní hrad je dnes využíván i jako rozhledna. Helfenburk patří mezi naše největší a zároveň nejhezčí zříceniny.
Vítkův kámen (Vítkův hrádek)
- Vítkův kámen, někdy také nazývaný Vítkův hrádek, je zřícenina gotického hradu nedaleko Přední Výtoně u Lipenské přehrady. Jedná se o nejvýše položenou zříceninu hradu v České republice. V roce 1958 byl Vítkův kámen zapsán do seznamu Kulturních památek ČSSR.
Hrad Hus
- Hrad Hus nedaleko Křišťanovic v prachatickém okrese se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Blanicí. Zřícenina je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Sokolčí
- Zřícenina hradu Sokolčí v okrese Český Krumlov, nedaleko od města Kaplice, je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky. Z hradu se dodnes dochovaly zbytky čtyřhranné věže, hradního paláce, hradeb a hradního příkopu.
Zříceninu hradu Příběnice
- Zříceninu hradu Příběnice dobře znají především vodáci plující po Lužnici z Tábora do Bechyně. Jeho sláva vyhasla krátce po bitvě u Lipan v roce 1437.
Zámek Lnáře
- Zámek Lnáře pochází z konce 17. století. Dal jej vystavět hrabě Alex Ferdinand Vratislav z Mitrovic. Zámek pak vlastnili Černínové, kteří dohlédli na jeho dostavbu do renesanční podoby. Zámek byl v době svého vzniku významným centrem Černínů, kteří se řadili k nejbohatším a nejúspěšnějším šlechtickým rodům s katolickou vírou v Čechách.
Hrad Maškovec
- Kotkův Hrádek, neboli hrad Maškovec, je zřícenina hradu v českobudějovickém okrese. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Dobře jej znají vodáci plující po Vltavě. Hrad nad pravým břehem řeky nechali vystavět v polovině 14. století páni z Újezda.
Horní tvrz Kestřany
- Horní tvrz Kestřany - nejzachovalejší komplex gotických tvrzí v České republice nacházející se 8 kilometrů od města Písek.
Kotnov
- Kotnov, někdy nazývaný jako Hradiště, je část historického jádra města Tábor. Je to bývalý hrad, který byl později přestavěn na pivovar. Kotnov se vypíná nad vysokým svahem a řekou Lužnicí, odkud je vodáky dobře viditelná zachovalá vyhlídková věž s Bechyňskou branou.
Zámek Český Rudolec (Malá Hluboká)
- Vodní tvrz Český Rudolec postavená ve 14. století prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami. Byla přestavována v duchu renesance, baroka a nakonec v novogotickém stylu, který se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou.
Zřícenina hradu Louzek
- Zřícenina hradu Louzek nedaleko obce Skoronice se vypíná nad levým břehem řeky Malše na skalisté ostrožně. Zbytky zdiva jsou od roku 1958 chráněny jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Křikava
- Zřícenina hradu Křikava nedaleko obce Černívsko je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka. Do dnešních dnů se zachovaly pouze pozůstatky zdiva nad Černívským rybníkem.