Turistické zajímavosti
zobrazit v mapěCHKO Český ráj
- Český ráj – název, který nese území rozprostírající se ve středním Pojizeří. Koncentrují se zde jak přírodní, tak i historické pamětihodnosti.
Rozhledna Romanka
- Rozhledna Romanka patří k těm neobvyklým technickým řešením vyhlídkových věží, za kterými putují stovky výletníků z celé republiky. Zároveň je jednou z nejvyšších staveb svého druhu u nás, ale určité prvenství ji přece jen patří - je nejníže položenou rozhlednou v ČR, stojí ve výšce pouhých 204 metrů n.m.
Zámek Horšovský Týn
- Zámek Horšovský Týn byl původně biskupským hradem založeným v první polovině 13. století.
Rozhledna Vladimíra Menšíka na Hlíně
- Rozhledna Vladimíra Menšíka v okrese Brno-venkov byla postavena v roce 2007 nedaleko jeho rodiště – města Ivančice. Nachází se pod vrcholem Hlínského kopce, u silnice mezi obcemi Hlína a Neslovice. K rozhledně směřuje cyklostezka č. 5171 a modrá turistická značka.
Poznejte romantický Nový Hrádek u Lukova, významné útočiště netopýrů
- Zřícenina Nový Hrádek v srdci Národního parku Podyjí nabízí romantické výhledy na údolí řeky Dyje. Dnes je i významným sídlem letounů. S netopýřími obyvateli hradních sklepení se tu lze setkat přímo při prohlídce památky.
Hrad Rabí
- Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v ČR a jedna z největších a nejlépe opevněných zřícenin ve střední Evropě se tyčí na vápencovém hřebeni v horním Pootaví asi 10 km severovýchodně od města Sušice v těsném sousedství stejnojmenné obce. Rabí nejvíce proslulo jako místo, kde slavný hejtman Jan Žižka přišel o své druhé oko.
Hrad Budyně nad Ohří
- Hrad Budyně nad Ohří tu stál již na počátku 12. století. Původní dřevěnou stavbu nechal přestavět český král Přemysl Otakar I. v gotickém slohu. Kamenný hrad v roce 1316 dobyl Jan Lucemburský a užíval jej zhruba 20 let. V roce 1336 jej odkoupil Zbyněk Zajíc z Valdeka a Hazmburka a začala slavná éra hradu Budyně nad Ohří.
Zámek Žleby
- Romantický zámek láká nejen tajemnou atmosférou interiéru, ale také oborou bílých jelenů.
Hrad Rychleby
- Novodobě upravené a poměrně rozsáhlé zříceniny gotického hradu se tyčí na skalnatém a strmém výběžku Přilbového vrchu (425 m n. m.) nad údolím Račího potoka v Rychlebských horách, cca 4 km jihozápadně od města Javorníku v okrese Jeseník (Olomoucký kraj). Písemné zprávy o hradu neexistují; jména jeho zakladatelů či majitelů proto známa nejsou a nedochoval se ani původní název tohoto středověkého sídla, jehož pojmenování Rychleby je umělé. Hrad, založený patrně koncem 13. nebo na počátku 14. století, sloužil k ochraně stezky vedoucí z Javorníku do Kladska; na protější straně údolí jej doplňovalo menší dřevohlinité opevnění (dnes se mu říká Pustý Zámek) a drobný hrádek předsunutý před vstup do údolí. Při úpravách zříceniny v r. 1910 mj. vznikla vyhlídka a byla zarovnána věž. Zachovala se především obvodová hradba, dále zbytky bergfritu, dvou budov jádra a věžovité brány.
Zámek Libochovice
- Zámek Libochovice je skvostným kulturním dědictvím v oblasti Českého středohoří. Stojí na břehu řeky Ohře a je obklopen nádherným francouzským parkem ze 17. století. Se zámkem je svázán významný přírodovědec Jan Evangelista Purkyně. Zámek Libochovice byl vyhlášen jako Kulturní památka České republiky.
Hrad Točník
- Hrad Točník se dominantně vypíná na jižním okraji křivoklátských lesů. Točník je příkladem práce dvorské stavební huti krále Václava IV. a tvoří přechodový článek mezi českou hradní a zámeckou architekturou. Vystavěním Točníku v těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí u nás. Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák, v okrese Beroun ve Středočeském kraji.
Rozhledna Havran
- Rozhledna Havran na stejnojmenném kopci pohoří Český les je bývalá vojenská pozorovatelna z roku 1963. Dnes je po zdařilé rekonstrukci přístupná veřejnosti.
Rozhledna Cvilín
- Vydáte-li se do města Krnova, jistě nepřehlédnete rozhlednu Cvilín. Veřejnosti slouží již více než 100 let a z vyhlídkového ochozu je velmi pěkný výhled do okolní krajiny Krnovska, Opavska a Hrubého a Nízkého Jeseníku.
Zámek Radim
- Renesanční zámek s možností prohlídky interiérů ze 17.století. Zámek nebyl nikdy vypleněn ani nevyhořel, proto nabízí celou řadu unikátů.
Hrad Okoř
- Malebná zřícenina gotického hradu Okoř se nachází v části stejnojmenné obce, v okrese Praha-západ, asi 15 km od hlavního města. V době svého vzniku patřila Okoř k nejvýstavnějším objektům v zemi. Jedna z našich nejpopulárnějších zřícenin dnes představuje oblíbený výletní cíl především pro obyvatele Prahy a širokého okolí. V létě je hrad dějištěm festivalů a koncertů.
Zámek Červený Hrádek
- Překrásný zámek Červený Hrádek najdete v okrese Chomutov, asi 2 km severně od města Jirkov. Zámek se vyjímá uprostřed lesů na úpatí Krušných hor. Od roku 1958 je chráněnou Kulturní památkou České republiky.
Zámek Bystřice nad Úhlavou
- Zámek Bystřice nad Úhlavou - Expozice historického mobiliáře a historie objektu
Zámek Jemčina
- Lovecký zámeček Jemčina v okrese Jindřichův Hradec, nedaleko Novosedel nad Nežárkou, právem patří k historickým klenotům Jižních Čech.
Hrad Strakonice
- Hrad Strakonice je gotický hrad a barokní zámek, jehož součástí je také kostel svatého Prokopa. Hrad se rozprostírá ve městě Strakonice na soutoku zlatonosné řeky Otavy a Volyňky.
Zámek Buštěhrad
- Město Buštěhrad v okrese Kladno je rodištěm světoznámého spisovatele Oty Pavla a populárního herce a dabéra Jiřího Krampola a může se rovněž pochlubit chráněnou kulturní památkou České republiky. Tou je buštěhradský zámek.