Rozhledna Romanka

Rozhledna Romanka patří k těm neobvyklým technickým řešením vyhlídkových věží, za kterými putují stovky výletníků z celé republiky. Zároveň je jednou z nejvyšších staveb svého druhu u nás, ale určité prvenství ji přece jen patří - je nejníže položenou rozhlednou v ČR, stojí ve výšce pouhých 204 metrů n.m. 

Rozhlednu v ploché krajině České tabule byste rozhodně nečekali 

Základnu této zajímavé stavby tvoří uměle vytvořený kopec vysoký 4 metry, pod jehož zeminou a železobetonovou základovou kostrou je ukryto technologické zázemí vysílačů třech nejvýznamějších mobilních operátorů. Tyto telekomunikační společnosti daly také podnět k zahájení stavby právě v těchto místech. Architektonické řešení je vskutku netradiční, zasloužili se o něj architekti Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík, kteří nechali umístit 50 metrů vysoký stožár uprostřed půdorysu celé stavby, kolem něhož se vypíná ocelová konstrukce rozhledny trojúhelníkového průřezu, obložená dřevem. 

Netradiční stavba je pokřtěna podle malého děvčátka

Rozhledna je vybavena několika vyhlídkovými plošinami v jednotlivých patrech stavby, nejvyšší vyhlídka se nachází ve výšce 26 metrů nad zemí a směřuje k ní 116 ocelových roštových schodů. Výstavba vysílače s vyhlídkovou věží trvala 8 měsíců a do provozu byla tato netradiční konstrukce uvedena 28.3.2003. Rozhledna byla slavnostně křtěna na jméno Romanka, podle malého místního děvčátka, které se zájmem průběh celé stavby sledovalo.

Rozhledna Romanka získala v soutěži Grand Prix architektů za rok 2002 nejvyšší ocenění v kategorii Krajinářská architektura.

Ačkoliv je rozhledna položena netypicky v nížině, za dobrého počasí z této ploché krajiny Nymburska spatříte některé stavby na okraji Prahy, východní část Středočeského kraje, Polabí a dokonce i krkonošský hřeben, Jizerské hory, České středohoří a vysílač Ještěd.

 

Otevírací doba:

Duben-červen: So-Ne 10-13, 14-17

Červenec-srpen: Po-Ne 10-13, 14-17

Září-říjen: So-Ne 10-13, 14-17

 

Provoz rozhledny (pouze vyhlídkové části) zajišťuje Obecní úřad Hrubý Jeseník. Mimo období prázdnin je možné rozhlednu navštívit ve všedních dnech jen po dohodě s OÚ Hrubý Jeseník.

Vstupné:

Vstupné: 20 Kč

snížené vstupné: 10 Kč

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hrubý Jeseník 
Telefon: +420 325 588 365

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slopovo - Rozhledna Slopovo ve Slovenském rudohoří poskytuje velmi pěkný výhled do okolní krajiny.
Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.