Rozhledna Romanka

Rozhledna Romanka patří k těm neobvyklým technickým řešením vyhlídkových věží, za kterými putují stovky výletníků z celé republiky. Zároveň je jednou z nejvyšších staveb svého druhu u nás, ale určité prvenství ji přece jen patří - je nejníže položenou rozhlednou v ČR, stojí ve výšce pouhých 204 metrů n.m. 

Rozhlednu v ploché krajině České tabule byste rozhodně nečekali 

Základnu této zajímavé stavby tvoří uměle vytvořený kopec vysoký 4 metry, pod jehož zeminou a železobetonovou základovou kostrou je ukryto technologické zázemí vysílačů třech nejvýznamějších mobilních operátorů. Tyto telekomunikační společnosti daly také podnět k zahájení stavby právě v těchto místech. Architektonické řešení je vskutku netradiční, zasloužili se o něj architekti Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík, kteří nechali umístit 50 metrů vysoký stožár uprostřed půdorysu celé stavby, kolem něhož se vypíná ocelová konstrukce rozhledny trojúhelníkového průřezu, obložená dřevem. 

Netradiční stavba je pokřtěna podle malého děvčátka

Rozhledna je vybavena několika vyhlídkovými plošinami v jednotlivých patrech stavby, nejvyšší vyhlídka se nachází ve výšce 26 metrů nad zemí a směřuje k ní 116 ocelových roštových schodů. Výstavba vysílače s vyhlídkovou věží trvala 8 měsíců a do provozu byla tato netradiční konstrukce uvedena 28.3.2003. Rozhledna byla slavnostně křtěna na jméno Romanka, podle malého místního děvčátka, které se zájmem průběh celé stavby sledovalo.

Rozhledna Romanka získala v soutěži Grand Prix architektů za rok 2002 nejvyšší ocenění v kategorii Krajinářská architektura.

Ačkoliv je rozhledna položena netypicky v nížině, za dobrého počasí z této ploché krajiny Nymburska spatříte některé stavby na okraji Prahy, východní část Středočeského kraje, Polabí a dokonce i krkonošský hřeben, Jizerské hory, České středohoří a vysílač Ještěd.

 

Otevírací doba:

Duben-červen: So-Ne 10-13, 14-17

Červenec-srpen: Po-Ne 10-13, 14-17

Září-říjen: So-Ne 10-13, 14-17

 

Provoz rozhledny (pouze vyhlídkové části) zajišťuje Obecní úřad Hrubý Jeseník. Mimo období prázdnin je možné rozhlednu navštívit ve všedních dnech jen po dohodě s OÚ Hrubý Jeseník.

Vstupné:

Vstupné: 20 Kč

snížené vstupné: 10 Kč

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 13.4.2021
Zataženo
7°C
3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1028hPa
Vítr: 4.7m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Středa 14.4.
Zataženo
7°C
2°C
Čtvrtek
15.4.2021
Déšť
4°C
2°C
Pátek
16.4.2021
Polojasno
8°C
2°C
Sobota
17.4.2021
Polojasno
10°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Hrubý Jeseník 
Telefon: +420 325 588 365

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.