Rozhledna Romanka

Rozhledna Romanka patří k těm neobvyklým technickým řešením vyhlídkových věží, za kterými putují stovky výletníků z celé republiky. Zároveň je jednou z nejvyšších staveb svého druhu u nás, ale určité prvenství ji přece jen patří - je nejníže položenou rozhlednou v ČR, stojí ve výšce pouhých 204 metrů n.m. 

Rozhlednu v ploché krajině České tabule byste rozhodně nečekali 

Základnu této zajímavé stavby tvoří uměle vytvořený kopec vysoký 4 metry, pod jehož zeminou a železobetonovou základovou kostrou je ukryto technologické zázemí vysílačů třech nejvýznamějších mobilních operátorů. Tyto telekomunikační společnosti daly také podnět k zahájení stavby právě v těchto místech. Architektonické řešení je vskutku netradiční, zasloužili se o něj architekti Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík, kteří nechali umístit 50 metrů vysoký stožár uprostřed půdorysu celé stavby, kolem něhož se vypíná ocelová konstrukce rozhledny trojúhelníkového průřezu, obložená dřevem. 

Netradiční stavba je pokřtěna podle malého děvčátka

Rozhledna je vybavena několika vyhlídkovými plošinami v jednotlivých patrech stavby, nejvyšší vyhlídka se nachází ve výšce 26 metrů nad zemí a směřuje k ní 116 ocelových roštových schodů. Výstavba vysílače s vyhlídkovou věží trvala 8 měsíců a do provozu byla tato netradiční konstrukce uvedena 28.3.2003. Rozhledna byla slavnostně křtěna na jméno Romanka, podle malého místního děvčátka, které se zájmem průběh celé stavby sledovalo.

Rozhledna Romanka získala v soutěži Grand Prix architektů za rok 2002 nejvyšší ocenění v kategorii Krajinářská architektura.

Ačkoliv je rozhledna položena netypicky v nížině, za dobrého počasí z této ploché krajiny Nymburska spatříte některé stavby na okraji Prahy, východní část Středočeského kraje, Polabí a dokonce i krkonošský hřeben, Jizerské hory, České středohoří a vysílač Ještěd.

 

Otevírací doba:

Duben-červen: So-Ne 10-13, 14-17

Červenec-srpen: Po-Ne 10-13, 14-17

Září-říjen: So-Ne 10-13, 14-17

 

Provoz rozhledny (pouze vyhlídkové části) zajišťuje Obecní úřad Hrubý Jeseník. Mimo období prázdnin je možné rozhlednu navštívit ve všedních dnech jen po dohodě s OÚ Hrubý Jeseník.

Vstupné:

Vstupné: 20 Kč

snížené vstupné: 10 Kč

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 1.10.2020
Zataženo
14°C
11°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1006.9hPa
Vítr: 2.3m/s
z severo-západu
Zítra
Pátek 2.10.
Zataženo
17°C
16°C
Sobota
3.10.2020
Polojasno
23°C
15°C
Neděle
4.10.2020
Jasno
18°C
12°C
Pondělí
5.10.2020
Polojasno
20°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Hrubý Jeseník 
Telefon: +420 325 588 365

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vodárenská vyhlídka Kladruby nad Labem - Bývalý vodojem vysoký 22 metrů na okraji Kladrub nad Labem přestal sloužit svému účelu v 70. letech minulého století.
Rozhledna Zuberský vrch - V roce 2003 vyrostl na Zuberském vrchu telekomunikační ocelový stožár, vysoký 55 metrů. Zároveň slouží jako rozhledna.
Rozhledna Vojtěchov - Zajímavá rozhledna stojí mezi obcemi Vojtěchov a Kladno na Chrudimsku. Byla postavena v roce 2010, její výška je 17 metrů a jsou zde k dispozici celkem tři vyhlídkové plošiny. Ta nejvyšší se nachází 12 metrů nad zemí.
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.