Rozhledna Romanka

Rozhledna Romanka patří k těm neobvyklým technickým řešením vyhlídkových věží, za kterými putují stovky výletníků z celé republiky. Zároveň je jednou z nejvyšších staveb svého druhu u nás, ale určité prvenství ji přece jen patří - je nejníže položenou rozhlednou v ČR, stojí ve výšce pouhých 204 metrů n.m. 

Rozhlednu v ploché krajině České tabule byste rozhodně nečekali 

Základnu této zajímavé stavby tvoří uměle vytvořený kopec vysoký 4 metry, pod jehož zeminou a železobetonovou základovou kostrou je ukryto technologické zázemí vysílačů třech nejvýznamějších mobilních operátorů. Tyto telekomunikační společnosti daly také podnět k zahájení stavby právě v těchto místech. Architektonické řešení je vskutku netradiční, zasloužili se o něj architekti Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík, kteří nechali umístit 50 metrů vysoký stožár uprostřed půdorysu celé stavby, kolem něhož se vypíná ocelová konstrukce rozhledny trojúhelníkového průřezu, obložená dřevem. 

Netradiční stavba je pokřtěna podle malého děvčátka

Rozhledna je vybavena několika vyhlídkovými plošinami v jednotlivých patrech stavby, nejvyšší vyhlídka se nachází ve výšce 26 metrů nad zemí a směřuje k ní 116 ocelových roštových schodů. Výstavba vysílače s vyhlídkovou věží trvala 8 měsíců a do provozu byla tato netradiční konstrukce uvedena 28.3.2003. Rozhledna byla slavnostně křtěna na jméno Romanka, podle malého místního děvčátka, které se zájmem průběh celé stavby sledovalo.

Rozhledna Romanka získala v soutěži Grand Prix architektů za rok 2002 nejvyšší ocenění v kategorii Krajinářská architektura.

Ačkoliv je rozhledna položena netypicky v nížině, za dobrého počasí z této ploché krajiny Nymburska spatříte některé stavby na okraji Prahy, východní část Středočeského kraje, Polabí a dokonce i krkonošský hřeben, Jizerské hory, České středohoří a vysílač Ještěd.

 

Otevírací doba:

Duben-červen: So-Ne 10-13, 14-17

Červenec-srpen: Po-Ne 10-13, 14-17

Září-říjen: So-Ne 10-13, 14-17

 

Provoz rozhledny (pouze vyhlídkové části) zajišťuje Obecní úřad Hrubý Jeseník. Mimo období prázdnin je možné rozhlednu navštívit ve všedních dnech jen po dohodě s OÚ Hrubý Jeseník.

Vstupné:

Vstupné: 20 Kč

snížené vstupné: 10 Kč

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hrubý Jeseník 
Telefon: +420 325 588 365

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Větrný mlýn Varnsdorf - Větrný mlýn holandského typu z lomového kamene stojí ve městě Varnsdorf již od 19. století.
Scholzeho větrný mlýn - Větrný mlýn holandského typu postavil v roce 1843 Josef Scholz.
Větrný mlýn Borovnice - U obce Borovnice stojí replika větrného mlýnu německého typu.
Větrný mlýn na Sv. Anně - Ing. arch. Pavel Vandas se pustil do stavby repliky větrného mlýna holandského typu, který by měl sloužit nejen pro obytné účely.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz