Hrad Sloup

Jeden z našich největších a nejkrásnějších skalních hradů stojí na zhruba 35 m vysokém pískovcovém skalním suku ve stejnojmenné obci na Českolipsku. Třebaže z hradu samotného se toho dochovalo jen málo, nabízí prohlídka skalního sídla s monumentálním labyrintem chodeb, místností a zahradních teras fascinující zážitek.

Historie hradu Sloup

Podle archeologických nálezů skýtal nepřístupný skalní útvar útočiště již lidem pravěkých kultur. Počátkem 1. století př. n. l. se zde usadily germánské kmeny, jejichž výskyt v této oblasti je dokázán ještě o pět století později. V době, kdy rozsáhlé území mezi Žitavou a Českou Lípou patřilo Ronovcům, vybudoval zde tento mocný rod koncem 13. nebo na počátku 14. století hrad. Měl sloužit jako strážní pevnost nad starou lipskou obchodní stezkou do Žitavy, která vedla přímo pod hradem. Po r. 1330 koupil Sloup s panstvím Hynek Berka z Dubé. Od r. 1427 se na hradě za neznámých okolností usadil Mikeš Pancíř ze Smojna. Za jeho působení patřil Sloup k pevným oporám katolické strany v severních Čechách, což však Pancířovi nebránilo, aby občas nepodnikal loupeživé výpady proti katolickým lužickým městům. V r. 1444 se stal hrad jedním z cílů odvetného tažení Lužických, tehdy však ještě odolal. O rok později oblehli Lužičané spolu s hejtmanem litoměřického landfrídu Janem Smiřickým Sloup znovu. Po tříměsíčním dobývání se vyhladovělá posádka vzdala, hrad byl vypálen a Mikeš se musel zavázat, že jej už neobnoví. Tento slib zjevně nedodržel, protože již počátkem 50. let s podporou hradu válčil se saským kurfiřtem.

Od pozdního středověku do současnosti

V r. 1471 Berkové z Dubé kupují Sloup zpět a pod svou správou jej mají až do r. 1607. To však již hrad panstvo dlouho neužívalo, protože někdy před r. 1562 si Berkové pod tímto sídlem postavili tvrz. Za třicetileté války došlo k definitivnímu zániku hradu; r. 1639 jej obsadili a vypálili Švédové pod velením generála Banéra. Ve druhé polovině 17. století zakoupil sloupské panství Ferdinand Hroznata z Kokořova. Tento hluboce spirituálně založený člověk se rozhodl dát zanedbanému skalnímu sídlu nový impuls, přestavět ho a proměnit v poutní místo s klášterem. Hroznatovy plány se však podařilo uskutečnit pouze zčásti; r. 1680 věnoval hrad poustevníkům. Během následujících asi sta let se na Sloupu vystřídalo šest poustevníků, kteří upravovali skalní prostory podle svých záměrů a dali objektu dnešní podobu. Podle vzniklé poustevny se skála nazývala Einsiedlerstein, tj. Poustevnický kámen. R. 1710, dva roky po Hroznatově smrti, kupuje panství rod Kinských. V r. 1785 pak byla poustevna reformami císaře Josefa II. zrušena a bývalý hrad zůstal opuštěn. Kinští poté ze Sloupu programově učinili romantické výletní místo, r. 1829 hrad otevřeli široké veřejnosti a k tomuto účelu slouží dodnes.

Hrad Sloup dnes

Dnešní návštěvník si může na sloupské skále prohlédnout velmi poutavou směsici pozůstatků středověkého hradu a barokní poustevny. Zachovala se řada místností a chodeb vytesaných do pískovcové skály; mezi nimi vyniká především hradní zbrojnice, jejíž stěny u oken zdobí hrubé reliéfy. Návštěvníky zaujmou také pitoreskní umělé jeskyně, tzv. grotty, které byly v minulosti zkrášleny soškami poustevníků. Pozoruhodná je též hladomorna ve tvaru džbánu s rytinami a reliéfy vytvořenými vězni. Prostory skrývají i zajímavé dvouramenné schodiště označované jako Rytířské nebo prostornou barokní kapli z r. 1693. Na vrcholové plošině bizarní skály 100 m dlouhé a 60 m široké se nacházejí vyhlídkové terasy. I když jsou hradní prostory zcela bez uměleckých sbírkových předmětů, svou malebností okouzlí snad každého návštěvníka této unikátní památky. Zážitek umocňuje mimořádně silný genius loci tohoto objektu. Na hradě se také koná řada kulturních akcí, z nichž patrně nejatraktivnější jsou letní koncerty při svíčkách.

 

NÁVŠTĚVNÍ DOBA

OBDOBÍ OTEVŘENO POZNÁMKA
DUBEN a ŘÍJEN   9:00 – 16:00 Jen soboty, neděle, svátky a ve všední dny po předchozím ohlášení.
ČERVEN až SRPEN 9:00 – 17:00  Denně, včetně pondělí.
KVĚTEN a ZÁŘÍ 9:00 – 17:00 Denně, mimo pondělí.

 

VSTUPNÉ ZA PROHLÍDKU VE STANOVENÉ NÁVŠTĚVNÍ DOBĚ

KATEGORIE CENA POZNÁMKA
Základní  vstupné 90,- Kč Dospělí nad 16 let.
Snížené vstupné 50,- Kč Děti 6-16 let
Studenti denního studia do 26 let (průkaz s aktualizovaným datem platnosti pro daný rok (!) a nejdéle pro následující rok)
Invalidé (průkaz ZTP, ZTP/P)
Senioři od 65 let
Rodinné vstupné 220,- Kč Tatínek, maminka + 1 až 2 děti (6-16 let).

Vstupné psi             20,- Kč    Pes pouze na vodítku a s náhubkem !

 

Bezplatný vstup:

  • Děti do 5 let včetně,
  • invalidní děti s průkazem ZTP,
  • průvodce držitele průkazu ZTP/P,
  • Vedoucí zájezdů a přiměřený pedagogický dozor (školka a 1. stupeň: 1 dospělý na asi 10 dětí, 2. stupeň: 1 dospělý na asi 20 dětí, 3. stupeň: 1 dospělý na asi 30 studentů)
  • Jiné slevy neposkytujeme!

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Sloup v Čechách 
Web: Hrad Sloup

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Lanové centrum Sloup v Čechách - Lanové centrum Sloup v Čechách je připraveno pro rodiny s dětmi, ale také pro jednotlivce či dvojice. Nechybí zde překážky a nejrůznější nástrahy, které Vám vnesou do krve adrenalin.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
La Plaza restaurant - La Plaza restaurant nabízí bohatý jídelníček, bezbariérový přístup a stavebně oddělené kuřácké a nekuřácké prostory. Vedle klasické restaurační činnosti hostům nabízíme pořádání oslav narozenin, svatebních hostin, prezentací a rautů. Restaurace La Plaza Vás příjemně překvapí klidným a útulným prostředím, stejně jako kvalitou jídel. Při vaření používáme čerstvé suroviny a čerstvé koření. Připravili jsme pro Vás jídla ze staročeské kuchyně, pokrmy z mezinárodní kuchyně, bezmasá jídla a studené i teplé pokrmy.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.