Okres Litoměřice - Turistické zajímavosti
celá ČRHrad Helfenburk u Úštěku

Mohutná zřícenina původně skalního gotického hradu ze 14. století se rozprostírá na skalnatém pískovcovém hřebeni v malebném údolí obklopeném lesy, cca 3 km jihovýchodně od městečka Úštěk na Litoměřicku. Helfenburk býval jedním z největších severočeských hradů; původně sloužil jako šlechtické sídlo, jeho pestrá historie je však úzce spjata zejména s pražským arcibiskupstvím. V době husitské revoluce byly na hradě uloženy cenné předměty z chrámu sv. Víta. Zřícenina dnes upoutá svou výraznou a malebnou torzální architekturou, jíž dominuje mohutná třípatrová věž a unikátně dochovaná hradební zeď se vstupními branami, původním cimbuřím a ochozy. Pro svou jedinečnou atmosféru, tajemný ráz a romantické kouzlo představuje Hrádek oblíbený cíl turistů.
Ústecký kraj, okres Okres Litoměřice
Zřícenina hradu Košťálov
- Košťálov je zřícenina hradu, který se tyčí na vrcholu stejnojmenné hory nedaleko od města Třebenice v Českém středohoří. Od roku 1958 jsou zbytky hradu chráněny jako kulturní památka České republiky. Hrad má spojitost se šlechtickým rodem Kaplířů ze Sulevic (Kašpar Kaplíř ze Sulevic byl jedním z 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí v roce 1621.)
Hora Říp
- Nedaleko Roudnice nad Labem vystupuje z rovinné České tabule hora Říp, na kterou měl podle Starých pověstí Českých vystoupat Praotec Čech.
Milešovka
- Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří a je rovněž proslulá jako velmi atraktivní turistický bod. Z jejího vrcholu je nádherný výhled, ovšem počítejte s tím, že je největrnější horou České republiky. Bezvětří tu panuje přibližně jen 8 dní v roce.
Víťova rozhledna
- Víťova rozhledna je ocelová konstrukce osmiúhelníkového půdorysu z roku 2004. Stojí na kamenné podezdívce (žula) a plášť je obložen masivním dřevem. Stavba je vysoká 21 metrů a slouží zároveň pro mobilní operátory.
Švestková dráha
- Švestková dráha je přezdívka železniční trati Čížkovice – Obrnice. Jedná se o regionální dráhu, která byla kdysi známa pod označením 113 Lovosice – Most a zpět.
Zřícenina hradu Opárno
- Zřícenina hradu Opárno nedaleko Lovosic v Českém středohoří bývala ve středověku dominantní stavbou, nad okolním terénem, částečně vytesanou ve skále. Dnes se z hradu dochovaly jen zbytky zdiva, které jsou od roku 1958 chráněny jako kulturní památka České republiky.
Radobýl
- Z vrcholu památné hory Radobýl spatříte jako na dlani Litoměřice, Lovosice, Labe, horu Říp, část Českého středohoří a Terezínskou kotlinu. Vrch Radobýl dokázali velmi pěkně popsat v dokumentárním cyklu Magické hory RNDr. Václav Cílek CSc. a Květa Fialová.
Hrad Ostrý
- Hrad Ostrý vznikl v první polovině 15. století, jeho zakladatelem byl Václav Kaplíř ze Sulevic.
Zřícenina hradu Kamýk
- Zřícenina hradu Kamýk nedaleko stejnojmenné obce v Českém středohoří je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Zámek Vrbičany
- Zdevastovaný, leč ožívající zámek nedaleko Lovosic
Zřícenina hradu Kalich
- Kalich je zřícenina kamenného středověkého hradu, který na čedičovém skalnatém ostrohu nedaleko Litoměřic nechal vystavět Jan Žižka. Hrad Kalich byl také jeho jediným osobním majetkem.
Lovoš
- Čedičová hora na okraji Českého středohoří tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města Lovosice. Její název pochází s největší pravděpodobností od staroslovanského kmene Lovošů. Vrcholové partie jsou chráněny od roku 1948 jako Národní přírodní rezervace.
Rozhledna Na Horách
- Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.
Chata na vrchu Lovoš
- Chata na vrchu LOVOŠ v Českém středohoří
Celkem 45 položek
další strana »