Zřícenina hradu Kalich

Kalich je zřícenina kamenného středověkého hradu, který na čedičovém skalnatém ostrohu nedaleko Litoměřic nechal vystavět Jan Žižka. Hrad Kalich byl také jeho jediným osobním majetkem.

Hrad se stavěl v letech 1421 – 1423 a prošel složitějším stavebním vývojem, dokončen však byl v "určité" podobě už v roce 1421.

Hrad chránil husitskou posádku před vpády ze Saska a vojenskými taženími ze strany Zikmunda z Vartenberka z nedalekého hradu Litýš. Zikmund z Vartenberka se střídavě přikláněl na stranu husitů a na stranu jejich protivníků a z toho důvodu se mu přezdívalo "vrtoch".

Po smrti Jana Žižky v roce 1424 získal hrad jeho bratr Jaroslav a žila tu i sestra Anežka se svými dcerami. V roce 1437 byl hrad obléhán početným vojskem krále Zikmunda Lucemburského, ale nebyl dobyt. Vystřídalo se tu ještě několik dalších majitelů, jedním z nich byl i Vilém z Ilburka, vlivný šlechtic, který byl za vlády Matyáše Korvína jmenován vrchním podkomořím. Ten mimo jiné vlastnil i hrady Týřov, Hauenštejn, Borek, Helfenburg a Šumburk.

Hrad je naposledy písemně zmíněn v roce 1470, pak již byl opuštěný a měnil se v ruiny. Do dnešní doby se dochoval jen zbytek strážní věže a hradní brány, část obytných budov a sklepení.

Hrad Kalich je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky.

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 28.2.2021
Jasno
6°C
1°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1037.7hPa
Vítr: 1.7m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Pondělí 1.3.
Jasno
6°C
-1°C
Úterý
2.3.2021
Skoro jasno
5°C
3°C
Středa
3.3.2021
Polojasno
4°C
-1°C
Čtvrtek
4.3.2021
Zataženo
9°C
1°C

Kontakt

Adresa:
Třebušín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 
Rozhledna Zámecký vrch (zřícenina hradu Kamenice) - Z bývalé hradní věže v místě zříceny hradu Kamenice byla již v roce 1880 vybudována vyhlídka. Ta však byla kvůli špatnému technickému stavu stržena a na jejím místě vyrostla dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.