Zřícenina hradu Kalich

Kalich je zřícenina kamenného středověkého hradu, který na čedičovém skalnatém ostrohu nedaleko Litoměřic nechal vystavět Jan Žižka. Hrad Kalich byl také jeho jediným osobním majetkem.

Hrad se stavěl v letech 1421 – 1423 a prošel složitějším stavebním vývojem, dokončen však byl v "určité" podobě už v roce 1421.

Hrad chránil husitskou posádku před vpády ze Saska a vojenskými taženími ze strany Zikmunda z Vartenberka z nedalekého hradu Litýš. Zikmund z Vartenberka se střídavě přikláněl na stranu husitů a na stranu jejich protivníků a z toho důvodu se mu přezdívalo "vrtoch".

Po smrti Jana Žižky v roce 1424 získal hrad jeho bratr Jaroslav a žila tu i sestra Anežka se svými dcerami. V roce 1437 byl hrad obléhán početným vojskem krále Zikmunda Lucemburského, ale nebyl dobyt. Vystřídalo se tu ještě několik dalších majitelů, jedním z nich byl i Vilém z Ilburka, vlivný šlechtic, který byl za vlády Matyáše Korvína jmenován vrchním podkomořím. Ten mimo jiné vlastnil i hrady Týřov, Hauenštejn, Borek, Helfenburg a Šumburk.

Hrad je naposledy písemně zmíněn v roce 1470, pak již byl opuštěný a měnil se v ruiny. Do dnešní doby se dochoval jen zbytek strážní věže a hradní brány, část obytných budov a sklepení.

Hrad Kalich je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Třebušín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna na Hladkém vrchu - Z rozhledny na Hladkém vrchu je nádherný výhled na panorama slovenských hor.
Rozhledna Na Borové - Tvrdošín - Nad městem Tvrdošín, nedaleko Oravské přehrady, vyrostla dřevěná rozhledna.
Rozhledna Bačův stolec - Nedaleko od hráze přehrady Liptovská Mara, v okrese Dolný Kubín, byla postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Pavčina Lehota - Nedaleko přehrady Liptovská Mara, nad obcí Pavčina Lehota, byla postavena pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.