Zřícenina hradu Kalich

Kalich je zřícenina kamenného středověkého hradu, který na čedičovém skalnatém ostrohu nedaleko Litoměřic nechal vystavět Jan Žižka z Trocnova. Hrad Kalich byl také jeho jediným osobním majetkem.

Hrad byl postaven v roce 1421, bylo to v době, kdy byla jeho rodná tvrz v Trocnově u Borovan těžce poškozena a pobořena. Jan Žižka se svým vojskem tu v roce 1420 dobyl dřevěnou tvrz řádu německých rytířů a na jejím místě vznikla nová kamenná stavba. Hrad se stavěl v letech 1421 – 1423 a od té doby přijal Jan Žižka titul z Trocnova a Kalicha.

Hrad chránil husitskou posádku před vpády ze Saska a vojenskými taženími ze strany Zikmunda z Vartenberka z nedalekého hradu Litýš. Zikmund z Vartenberka se střídavě přikláněl na stranu husitů a na stranu jejich protivníků a z toho důvodu se mu přezdívalo "vrtoch".

Po smrti Jana Žižky v roce 1424 získal hrad jeho bratr Jaroslav a žila tu i sestra Anežka se svými dcerami. V roce 1437 byl hrad obléhán početným vojskem krále Zikmunda Lucemburského a po jeho dobytí nebyl překvapivě vypálen a vydrancován. Vystřídalo se tu ještě několik dalších majitelů, jedním z nich byl i Vilém z Ilburka, vlivný šlechtic, který byl za vlády Matyáše Korvína jmenován vrchním podkomořím. Ten mimo jiné vlastnil i hrady Týřov, Hauenštejn, Borek, Helfenburg a Šumburk.

Hrad je naposledy písemně zmíněn v roce 1470, pak již byl opuštěný a měnil se v ruiny. Do dnešní doby se dochoval jen zbytek strážní věže a hradní brány, část obytných budov a sklepení.

Hrad Kalich je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 29.10.2020
Deštivo
10°C
5°C
Srážky: 0.3mm
Tlak: 1015.4hPa
Vítr: 3.3m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Pátek 30.10.
Déšť
11°C
11°C
Sobota
31.10.2020
Polojasno
14°C
9°C
Neděle
1.11.2020
Silný déšť
11°C
11°C
Pondělí
2.11.2020
Zataženo
16°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Třebušín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Brodek - Menší vyhlídková stavba ze dřeva, vysoká 8 metrů, vyrostla v roce 2010 v Brodku u Přerova zásluhou jednoho z místních obyvatel.
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.