Švestková dráha

Švestková dráha je přezdívka železniční trati Čížkovice – Obrnice. Jedná se o regionální dráhu, která byla kdysi známa pod označením 113 Lovosice – Most a zpět.

Historie Švestkové dráhy sahá až na konec 19. století

Švestková dráha byla postavena na konci 19. století, k jejímu slavnostnímu otevření došlo 19.12.1898. V době jejího vzniku sloužila především jako obslužná trať zemědělských podniků a pro přepravu dělníků do mosteckých dolů. Švestková dráha se jí začalo přezdívat podle švestkových sadů a alejí, které byly vysázeny podél tratě v předválečném a meziválečném období dvacátého století.

Od roku 1918 byla trať vedlejší tratí Praha – Most – Moldava a v průběhu druhé světové války tudy směřovaly vlaky až za hranice Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1944 byla postranní tratí Duchcov – Mladotice.

Hodinová projížďka motorovým vozem řady 831 

Dnes je Švestková dráha dlouhá necelých 35 kilometrů a vlaky jí v současné débě dokážou zdolat za rovnou hodinu. (V roce 1918 vzdálenost Obrnice – Čížkovice urazil vlak za 123 minut.)

V roce 2016 odkoupil Švestkovou dráhu Čížkovice – Obrnice výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha (jako jediný zájemce). Hodlá ji využívat jako zkušební trať pro vývoj zabezpečovací techniky a také pro víkendový provoz osobní dopravy. Před zahájením provozu bylo kolejiště rekonstruováno a osazeno zabezpečovací technikou na železničních přejezdech i ve stanicích.

V roce 2017 byl vydán jízdní řád pro linku T4 s víkendovým provozem dvou párů vlaků Lovosice – Most a jednoho páru Lovosice – Třebívlice. Měl by zde platit tarif objednavatele služby – Ústeckého kraje. Vlakové spojení zajistí pronajatý motorový vůz řady 831 (zálohou je motorový vůz řady 810).

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 10.12.2019
Polojasno
5°C
0°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024hPa
Vítr: 4m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Středa 11.12.
Zataženo
2°C
-2°C
Čtvrtek
12.12.2019
Polojasno
4°C
-3°C
Pátek
13.12.2019
Zataženo
1°C
3°C
Sobota
14.12.2019
Zataženo
5°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Čížkovice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rybník Blato - Rybník Blato je jeden z mnoha rybníků využívaných pro chov ryb v CHKO Třeboňsko. Najdete jej nedaleko obce Žíteč u Chlumu u Třeboně. 
Purkrabský rybník - Purkrabský rybník se datuje od roku 1541. Jeho zakladatelem byl rybníkář Mikuláš Ruthard z Malešova.
Ratmírovský rybník - Ratmírovský rybník patří k nejstarším v Čechách, byl vybudován zhruba v polovině 13. století zásluhou Řádu německých rytířů. 
Rybník Osika - Rybník Osika je jedním z nejoblíbenějších rybníků v České Kanadě.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.