Švestková dráha

Švestková dráha je přezdívka železniční trati Čížkovice – Obrnice. Jedná se o regionální dráhu, která byla kdysi známa pod označením 113 Lovosice – Most a zpět.

Historie Švestkové dráhy sahá až na konec 19. století

Švestková dráha byla postavena na konci 19. století, k jejímu slavnostnímu otevření došlo 19.12.1898. V době jejího vzniku sloužila především jako obslužná trať zemědělských podniků a pro přepravu dělníků do mosteckých dolů. Švestková dráha se jí začalo přezdívat podle švestkových sadů a alejí, které byly vysázeny podél tratě v předválečném a meziválečném období dvacátého století.

Od roku 1918 byla trať vedlejší tratí Praha – Most – Moldava a v průběhu druhé světové války tudy směřovaly vlaky až za hranice Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1944 byla postranní tratí Duchcov – Mladotice.

Hodinová projížďka motorovým vozem řady 831 

Dnes je Švestková dráha dlouhá necelých 35 kilometrů a vlaky jí v současné débě dokážou zdolat za rovnou hodinu. (V roce 1918 vzdálenost Obrnice – Čížkovice urazil vlak za 123 minut.)

V roce 2016 odkoupil Švestkovou dráhu Čížkovice – Obrnice výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha (jako jediný zájemce). Hodlá ji využívat jako zkušební trať pro vývoj zabezpečovací techniky a také pro víkendový provoz osobní dopravy. Před zahájením provozu bylo kolejiště rekonstruováno a osazeno zabezpečovací technikou na železničních přejezdech i ve stanicích.

V roce 2017 byl vydán jízdní řád pro linku T4 s víkendovým provozem dvou párů vlaků Lovosice – Most a jednoho páru Lovosice – Třebívlice. Měl by zde platit tarif objednavatele služby – Ústeckého kraje. Vlakové spojení zajistí pronajatý motorový vůz řady 831 (zálohou je motorový vůz řady 810).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Čížkovice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slopovo - Rozhledna Slopovo ve Slovenském rudohoří poskytuje velmi pěkný výhled do okolní krajiny.
Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.