Švestková dráha

Švestková dráha je přezdívka železniční trati Čížkovice – Obrnice. Jedná se o regionální dráhu, která byla kdysi známa pod označením 113 Lovosice – Most a zpět.

Historie Švestkové dráhy sahá až na konec 19. století

Švestková dráha byla postavena na konci 19. století, k jejímu slavnostnímu otevření došlo 19.12.1898. V době jejího vzniku sloužila především jako obslužná trať zemědělských podniků a pro přepravu dělníků do mosteckých dolů. Švestková dráha se jí začalo přezdívat podle švestkových sadů a alejí, které byly vysázeny podél tratě v předválečném a meziválečném období dvacátého století.

Od roku 1918 byla trať vedlejší tratí Praha – Most – Moldava a v průběhu druhé světové války tudy směřovaly vlaky až za hranice Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1944 byla postranní tratí Duchcov – Mladotice.

Hodinová projížďka motorovým vozem řady 831 

Dnes je Švestková dráha dlouhá necelých 35 kilometrů a vlaky jí v současné débě dokážou zdolat za rovnou hodinu. (V roce 1918 vzdálenost Obrnice – Čížkovice urazil vlak za 123 minut.)

V roce 2016 odkoupil Švestkovou dráhu Čížkovice – Obrnice výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha (jako jediný zájemce). Hodlá ji využívat jako zkušební trať pro vývoj zabezpečovací techniky a také pro víkendový provoz osobní dopravy. Před zahájením provozu bylo kolejiště rekonstruováno a osazeno zabezpečovací technikou na železničních přejezdech i ve stanicích.

V roce 2017 byl vydán jízdní řád pro linku T4 s víkendovým provozem dvou párů vlaků Lovosice – Most a jednoho páru Lovosice – Třebívlice. Měl by zde platit tarif objednavatele služby – Ústeckého kraje. Vlakové spojení zajistí pronajatý motorový vůz řady 831 (zálohou je motorový vůz řady 810).

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 22.2.2020
Zataženo
11°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018.9hPa
Vítr: 5.1m/s
z jiho-západu
Zítra
Neděle 23.2.
Déšť
8°C
6°C
Pondělí
24.2.2020
Zataženo
6°C
9°C
Úterý
25.2.2020
Polojasno
10°C
5°C
Středa
26.2.2020
Déšť se sněhem
6°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Čížkovice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rybník Vydýmač u Lomnice - Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Stvolová - Vesnička Stvolová se rozprostírá na severním okraji okresu Blansko. Jihovýchodní část katastrálního území obce je tvořena nivou řeky Svitavy a přiléhajícími mírnými svahy. Ostatní část zájmového území náleží Svitavské pahorkatině. Je vzdálena 6 km od města Letovice a 30 km od okresního města Blansko. Krajské město Brno je vzdáleno 55 km. Skládá se ze tří katastrálních území Stvolová, Skřib a Vlkov u Letovic. Osady Skřib a Vlkov u Letovic patří ke Stvolové od roku 1880 a tvoří společně obec politickou. Rozloha obce je 375 ha. Počet trvale přihlášených obyvatel k 1.1.2020 je 165.
Strpský rybník - Strpský rybník je významným hnízdištěm vodního ptactva, jsou tu k vidění bukač velký, bekasina otavní, vodouš šedý a dokonce vzácný moudivláček lužní a orel mořský. 
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté posezení, mini farma, francouzská zahrada, jezírko, bylinková zahrádka, ohniště, gril, ruské kuželky...

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.