Lovoš

Čedičová hora na okraji Českého středohoří tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města Lovosice. Její název pochází s největší pravděpodobností od staroslovanského kmene Lovošů. Vrcholové partie jsou chráněny od roku 1948 jako Národní přírodní rezervace.

Lovoš tvoří vlastně vrcholy dva – Malý a Velký Lovoš – jsou to výrazné kuželové výstupky, z nichž Malý Lovoš je výlevem sopečného magmatu. Spolu s ostatními vrcholky Českého středohoří patří k nejmalebnějším horám v České republice.

Chráněné druhy rostlin a ovocné sady

Svahy Lovoše pokrývá suťový les a travnaté a lesostepní porosty skalní stepi, vyskytují se zde chráněné druhy rostlinstva, např. koniklec luční, bělozářka liliovitá, kosatec bezlistý, třemdava bílá. Vhodné přírodní a povětrnostní podmínky tu umožnily v nižších partiích hory zakládat ovocné sady a nacisté tu za války dokonce zkoušeli pěstovat některé tropické rostliny, např. mandloně.

Turistická chata Klubu českých turistů Lovosice

Nedaleko vrcholu Lovoše stojí turistická chata, která slouží i jako vyhlídkový a telekomunikační bod. Její historie sahá až do konce 19. století, stavbu chaty si odhlasovali členové Lovosického středohorského spolku a v roce 1892 již sloužila veřejnosti. V roce 1918 ji však podpálili vandalové a chata lehla popelem. Nová chata byla postavena až v roce 1924, a to zásluhou především knížete Johana Schwarzenberga.

Chatu využíval německý Wehrmacht jako pozorovatelnu a válečná léta byla posledním obdobím, kdy chatu někdo obýval. Po válce začala postupně chátrat, až v roce 1977 proběhla její rozsáhlá rekonstrukce. Otevřena byla v roce 1981. Dnes je chata v provozu a patří Klubu českých turistů v Lovosicích.

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 18.1.2021
Zataženo
-3°C
1°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1021.7hPa
Vítr: 0.6m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Úterý 19.1.
Déšť se sněhem
2°C
2°C
Středa
20.1.2021
Polojasno
4°C
-5°C
Čtvrtek
21.1.2021
Skoro jasno
1°C
-3°C
Pátek
22.1.2021
Polojasno
6°C
-3°C

Kontakt

Adresa:
Velemín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Lovosice - Lovosice jsou dnes významným centrem zahraničních firem v oblasti strojírenství a elektrotechniky. Město se může pochlubit dlouholetou tradicí v chemickém a potravinářském průmyslu a oblast Lovosicka byla osídlena již 6 tisíc let před naším letopočtem. Archeologické nálezy dokazují, že toto místo bylo osídleno od pravěku až do dnešní doby nepřetržitě.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.
Rozhledna Jeřabina - Rozhledna Jeřabina je jednou z nejstarších vyhlídkových staveb na území České republiky. 
Rozhledna Janov u Děčína - V roce 2013 nechal mobilní operátor vztyčit poblíž obce Janov ocelový stožár.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.