Lovoš

Čedičová hora na okraji Českého středohoří tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města Lovosice. Její název pochází s největší pravděpodobností od staroslovanského kmene Lovošů. Vrcholové partie jsou chráněny od roku 1948 jako Národní přírodní rezervace.

Lovoš tvoří vlastně vrcholy dva – Malý a Velký Lovoš – jsou to výrazné kuželové výstupky, z nichž Malý Lovoš je výlevem sopečného magmatu. Spolu s ostatními vrcholky Českého středohoří patří k nejmalebnějším horám v České republice.

Chráněné druhy rostlin a ovocné sady

Svahy Lovoše pokrývá suťový les a travnaté a lesostepní porosty skalní stepi, vyskytují se zde chráněné druhy rostlinstva, např. koniklec luční, bělozářka liliovitá, kosatec bezlistý, třemdava bílá. Vhodné přírodní a povětrnostní podmínky tu umožnily v nižších partiích hory zakládat ovocné sady a nacisté tu za války dokonce zkoušeli pěstovat některé tropické rostliny, např. mandloně.

Turistická chata Klubu českých turistů Lovosice

Nedaleko vrcholu Lovoše stojí turistická chata, která slouží i jako vyhlídkový a telekomunikační bod. Její historie sahá až do konce 19. století, stavbu chaty si odhlasovali členové Lovosického středohorského spolku a v roce 1892 již sloužila veřejnosti. V roce 1918 ji však podpálili vandalové a chata lehla popelem. Nová chata byla postavena až v roce 1924, a to zásluhou především knížete Johana Schwarzenberga.

Chatu využíval německý Wehrmacht jako pozorovatelnu a válečná léta byla posledním obdobím, kdy chatu někdo obýval. Po válce začala postupně chátrat, až v roce 1977 proběhla její rozsáhlá rekonstrukce. Otevřena byla v roce 1981. Dnes je chata v provozu a patří Klubu českých turistů v Lovosicích.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Velemín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Lovosice - Lovosice jsou dnes významným centrem zahraničních firem v oblasti strojírenství a elektrotechniky. Město se může pochlubit dlouholetou tradicí v chemickém a potravinářském průmyslu a oblast Lovosicka byla osídlena již 6 tisíc let před naším letopočtem. Archeologické nálezy dokazují, že toto místo bylo osídleno od pravěku až do dnešní doby nepřetržitě.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Mydlářovský dům v Chrudimi - V Chrudimi se nachází tzv. Mydlářovský dům, jehož součástí je i vyhlídková věž, upravená proo veřejnost jako rozhledna.
Zámecká věž v Pardubicích - Zámecká věž v Pardubicích slouží jako veřejnosti přístupná rozhledna.
Radniční věž Uničov - Radniční věž v Uničově slouží jako rozhledna. Věž je vysoká 45 metrů a poskytuje velmi pěkný výhled na město a blízké okolí.
Rozhledna Bílovice nad Svitavou - Rozhledna v Bílovicích nad Svitavou je vysoká 29 metrů. Jedná se ocelovou konstrukci z roku 2021 s dřevěnými prvky, postavenou na železobetonových základech. Původní projekt z roku 2000 počítal s dřevěnou stavbou.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.