Radobýl

Z vrcholu památné hory Radobýl spatříte jako na dlani Litoměřice, Lovosice, Labe, horu Říp, část Českého středohoří a Terezínskou kotlinu. Vrch Radobýl dokázali velmi pěkně popsat v dokumentárním cyklu Magické hory RNDr. Václav Cílek CSc. a Květa Fialová. 

Nejprve vápencový důl, pak podzemní továrna, nakonec úložiště jaderného odpadu

 

Nedaleko od hory Radobýl, pod vrcholem kopce Bídnice, byl v roce 1864 založen důl na těžbu vápence. V průběhu druhé světové války tento prostor využívali nacisté a sloužil jako přísně utajená podzemní továrna na výrobu leteckých součástí. Byla to pobočka koncentračního tábora Flossenbürg, kde bylo na práci v nelidských podmínkách nasazeno 18 000 vězňů. Podzemní prostory o délce zhruba 30 km jsou dnes zavalené a od roku 2001 je důl veřejnosti nepřístupný. Od roku 1964 se z malé části využívají podzemní prostory jako úložiště radioaktivního odpadu s nízkoúrovňovou radiací a měly by zde sloužit až do roku 2070.

 

Vrch Radobýl byl posledním kopcem, na který vystoupal Karel Hynek Mácha

 

Radobýl byl také osudný Karlu Hynku Máchovi. V neděli 23. října 1836 z jeho vrcholu zpozoroval v Litoměřicích požár. Spěchal pomáhat požár uhasit a napil se při tom kontaminované vody. Zemřel pravděpodobně na následky infekčního onemocnění o dva týdny později, 6. listopadu 1836.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žalhostice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Žernosecké jezero - Žernosecké jezero vzniklo průsakem říční vody v bývalé pískovně, kde se dříve těžil štěrkopísek. Těžba probíhala v letech 1952 – 1977. Žernosecký pásek byl použit pro výstavbu přehrad Vltavské kaskády (Slapské přehrady, Orlické a Vrané nad Vltavou).
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.