Radobýl

Z vrcholu památné hory Radobýl spatříte jako na dlani Litoměřice, Lovosice, Labe, horu Říp, část Českého středohoří a Terezínskou kotlinu. Vrch Radobýl dokázali velmi pěkně popsat v dokumentárním cyklu Magické hory RNDr. Václav Cílek CSc. a Květa Fialová. 

Nejprve vápencový důl, pak podzemní továrna, nakonec úložiště jaderného odpadu

 

Nedaleko od hory Radobýl, pod vrcholem kopce Bídnice, byl v roce 1864 založen důl na těžbu vápence. V průběhu druhé světové války tento prostor využívali nacisté a sloužil jako přísně utajená podzemní továrna na výrobu leteckých součástí. Byla to pobočka koncentračního tábora Flossenbürg, kde bylo na práci v nelidských podmínkách nasazeno 18 000 vězňů. Podzemní prostory o délce zhruba 30 km jsou dnes zavalené a od roku 2001 je důl veřejnosti nepřístupný. Od roku 1964 se z malé části využívají podzemní prostory jako úložiště radioaktivního odpadu s nízkoúrovňovou radiací a měly by zde sloužit až do roku 2070.

 

Vrch Radobýl byl posledním kopcem, na který vystoupal Karel Hynek Mácha

 

Radobýl byl také osudný Karlu Hynku Máchovi. V neděli 23. října 1836 z jeho vrcholu zpozoroval v Litoměřicích požár. Spěchal pomáhat požár uhasit a napil se při tom kontaminované vody. Zemřel pravděpodobně na následky infekčního onemocnění o dva týdny později, 6. listopadu 1836.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.10.2020
Polojasno
9°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1020.5hPa
Vítr: 3.1m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Středa 21.10.
Polojasno
11°C
8°C
Čtvrtek
22.10.2020
Polojasno
19°C
13°C
Pátek
23.10.2020
Zataženo
16°C
11°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
15°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Žalhostice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Litoměřice - Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře. Královským městem se staly již na počátku 13. století. Historické jádro města je městskou památkovou rezervací, ve městě také sídlí biskupství litoměřické diecéze.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.