Zřícenina hradu Kamýk

Zřícenina hradu Kamýk nedaleko stejnojmenné obce v Českém středohoří je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Kamenný hrad vznikl přibližně na počátku 14.století. Vybudoval jej Jindřich Kamýk z Pokratic na popud krále Jana Lucemburského.

Hrad je poprvé písemně zmíněn v roce 1319, tehdy jej měl Jindřich Kamýk v držení jako léno. S největší pravděpodobností  tu bylo vybíráno clo od plavidel plujících po Labi. Hrad Kamýk byl tedy zřejmě opěrným bodem královské moci podobně, jako hrad Střekov u Ústí nad Labem. Majitelé obou hradů tudíž měli povinnost vůči králi zakotvenou  v tzv. manské soustavě.

Hrad vystřídal za dobu své existence mnoho majitelů, z nichž nejvýznamnější byli Zajícové z Hazmburka. V roce 1428 husité plenili jeho blízké okolí, ale hrad samotný nájezdům odolal.

V roce 1547 byl renesančně rozšířen a restaurován, ovšem již v roce 1600 se uvádí jako opuštěný.

V roce 1632 jej vyplenili Sasové a od té doby byl již pustou zříceninou.

Na počátku 19. století údajně vyhořely zbytky dřevěné konstrukce krovů a dodnes z něj zbyly jen pozůstatky zdiva.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kamýk 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Gbely (Ostrý vrch) - Rozhledna Ostrý vrch je zděná stavba vyhlídkové věže s dřevěnou zastřešenou nástavbou.
Rozhledna Skalica - Rozhledna Skalica je součástí přístaviště Baťova kanálu. Jedná se o dřevěnou vyhlídkovou věž se 45 schody.
Rozhledna Šumárnik - Rozhledna Šumárnik je jednoduchá stavba dřevěné vyhlídky, která však poskytuje krásný výhled do krajiny.
Rozhledna Žalostná - Rozhledna Žalostná je jednoduchá stavba dřevěné vyhlídkové věže se sedlovou stříškou.

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.