Zřícenina hradu Kamýk

Zřícenina hradu Kamýk nedaleko stejnojmenné obce v Českém středohoří je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Kamenný hrad vznikl přibližně na počátku 14.století. Vybudoval jej Jindřich Kamýk z Pokratic na popud krále Jana Lucemburského.

Hrad je poprvé písemně zmíněn v roce 1319, tehdy jej měl Jindřich Kamýk v držení jako léno. S největší pravděpodobností  tu bylo vybíráno clo od plavidel plujících po Labi. Hrad Kamýk byl tedy zřejmě opěrným bodem královské moci podobně, jako hrad Střekov u Ústí nad Labem. Majitelé obou hradů tudíž měli povinnost vůči králi zakotvenou  v tzv. manské soustavě.

Hrad vystřídal za dobu své existence mnoho majitelů, z nichž nejvýznamnější byli Zajícové z Hazmburka. V roce 1428 husité plenili jeho blízké okolí, ale hrad samotný nájezdům odolal.

V roce 1547 byl renesančně rozšířen a restaurován, ovšem již v roce 1600 se uvádí jako opuštěný.

V roce 1632 jej vyplenili Sasové a od té doby byl již pustou zříceninou.

Na počátku 19. století údajně vyhořely zbytky dřevěné konstrukce krovů a dodnes z něj zbyly jen pozůstatky zdiva.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 23.1.2021
Déšť se sněhem
1°C
-3°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 993.6hPa
Vítr: 4.4m/s
z severo-západu
Zítra
Neděle 24.1.
Sněžení
-1°C
-2°C
Pondělí
25.1.2021
Zataženo
-1°C
-5°C
Úterý
26.1.2021
Skoro jasno
0°C
-2°C
Středa
27.1.2021
Skoro jasno
1°C
-5°C

Kontakt

Adresa:
Kamýk 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.
Rozhledna Mostka - Rozhledna Mostka patří k nejstarším kamenným stavbám tohoto druhu v České republice. byla postavena v roce 1910 podle projektu akademického architekta V. Krause.
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.