Praha Masarykovo nádraží

Praha Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Kdysi nádraží na periferii města, dnes nádraží v jeho centru 

Vůbec prvním pražským kolejovým nádražím bylo tzv. nádraží Bruska Lánské koněspřežky (dnešní nádraží Praha-Dejvice) postavené v roce 1830. V dalším sledu se stavělo nádraží státní dráhy mezi ulicemi Hybernská a Blátivá (dnes Havlíčkova). Bylo to první nádraží parostrojní železnice v Praze a název Masarykovo nádraží získalo až mnohem později. Umístění nádraží a kolejiště navrhoval Jan Perner, stavby budov vedl architekt Antonín Jüngling. Tehdy šlo o stavbu na periferii města, v těsném sousedství městských hradeb, které byly proraženy tunelem. Tunel se na noc zavíral branami, což si dnes nikdo z nás neumí ani představit.

Nádraží státní dráhy (dnes Masarykovo) je nejstarší nádražní stavbou v Praze a zároveň nejstarším provozovaným koncovým nádražím v Evropě. Stavba nádražního objektu trvala 9 měsíců a pracovalo zde 4 tisíce dělníků, byla dokončena v roce 1845 a pražské státní nádraží se tehdy stalo koncovou stanicí železnice císařsko královské Severní státní dráhy Rakousko-Uherské monarchie. Pravidelný veřejný provoz byl na trati zahájen 1. září 1845, další stanicí byly až Běchovice, do Běchovic byla železnice dvoukolejná, dále pak jednokolejná.

Klasicistní, empírová stavba s nádechem novorenesance

Nádraží původně sestávalo ze dvou samostatných dvoupatrových budov, jedné příjezdové a druhé odjezdové. Dřevěné prosklené zastřešení nástupišť a haly mezi budovami podepřené litinovými sloupy pochází z roku 1862. O 7 let později tu vyrostla budova restaurace na rohu Hybernské a Havlíčkovy ulice. Nádražní budovy a zastřešení jsou postaveny ve stylu vrcholného empíru a klasicismu v kombinaci s tehdy moderní, nastupující architekturou romantické novorenesance. V roce 1922 byla k nádraží přistavena ještě pošta na východní straně odjezdové budovy. 

Severojižní magistrála uchránila nádraží před jeho zrušením

Menšího rozšíření prostoru se nádraží dočkalo v letech 1893 - 94 a výrazná změna vzhledu nádraží přišla v letech jeho rozsáhlé přestavby během druhé světové války (1938 - 1945) pod vedením architekta A. Parkmanna. Další změnu zaznamenalo nádraží v 80. letech 20. století při výstavbě trasy B pražského metra. (Již v 50. letech minulého století se uvažovalo o zrušení Masarykova nádraží (tehdy nádraží Praha-Střed), kolejiště totiž představovalo značnou překážku pro osobní automobilovou dopravu v centru města. Situaci vyřešilo až přemostění nádraží severojižní magistrálou v 70. letech. Magistrála tak umožnila přímé spojení z nádraží Praha-Střed na nádraží Praha-Vysočany a Praha-Holešovice, zánikem tzv. Hrabovské spojky však odpadla možnost propojení nádraží Praha-Střed s Hlavním nádražím (zejména manipulační jízdy nejkratší cestou cca 300 metrů mezi oběma stanicemi).

Poslední významná oprava nádraží proběhla v 90. letech ve snaze uvést budovy pokud možno do téměř původního vzhledu. V roce 2011 byla obnovena i odjezdová hala, ve které je umístěna bronzová busta T. G. Masaryka odhalená v roce 1990 za přítomnosti jeho vnuček.

Masarykovo nádraží změnilo svůj název sedmkrát 

Velmi zajímavé je i pojmenování dnešního Masarykova nádraží. Za posledních 170 let se jeho název změnil sedmkrát:

1. 1845 - 1862 Praha (Prag)

2. 1862 - 1919 Praha státní nádraží (Prag Staatsbahnhof)

3. 1919 - 1940 Praha Masarykovo nádraží (Prag Masarykbahnhof)

4. 1940 - 1945 Praha Hybernské nádraží (Prag Hibernerbahnhof)

5. 1945 - 1952 Praha Masarykovo nádraží

6. 1953 - 1990 Praha-Střed

7. od března 1990 až doposud Praha Masarykovo nádraží

 

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 23.10.2019
Zataženo
15°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.9hPa
Vítr: 2.6m/s
z východu
Zítra
Čtvrtek 24.10.
Skoro jasno
13°C
10°C
Pátek
25.10.2019
Skoro jasno
18°C
10°C
Sobota
26.10.2019
Jasno
20°C
12°C
Neděle
27.10.2019
Zataženo
19°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 1km
Jindřišská věž - Jindřišská věž patří mezi významné dominanty Prahy. Její založení se datuje ve 14. století.
Vzdálenost: 1km
Obecní dům - Obecní dům byl původně nazýván „Reprezentační dům hlavního města Prahy“. Jedná se o jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze s novorenesančními prvky. Budova Obecního domu stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km
Muzeum hlavního města Prahy - Muzeum hlavního města Prahy se řadí mezi největší české muzejní instituce. Hlavní budovu najdeme na Florencii v ulici Na Poříčí.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Veřejné bruslení Skalka Family Park - Skalka Family Park se nachází jen pár minut autem od Ostravy-Poruby, nabízí spoustu sportovních aktivit (lanové centrum, workoutové hřiště, horolezecká stěna…), a v zimním období také kluziště. Kluziště si lze pronajmout i pro soukromé účely. Pro Vaše děti nabízíme i možnost návštěvy kurzu bruslení.
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.