Bílá Hora

Bílá Hora je jednou z nejznámějších pražských čtvrtí. Její součástí je i návrší Bílá hora s vrcholovou kótou v nadmořské výšce 381 m. Tato část Prahy je nechvalně proslulá bitvou na Bílé hoře 8. listopadu 1620, po které následovala tří set letá nadvláda Habsburků v Českých zemích. S bitvou na Bílé hoře souvisí také jedna z nejrozsáhlejších exekucí v Praze – poprava 27 českých pánů a měšťanů 21.6.1621.

Kratičká bitva pozměnila dějiny naší země na dlouhých 300 let

Bitva na Bílé hoře trvala pouhé dvě hodiny, přesto byla svými důsledky jednou z nejzávažnějších v dějinách naší země. Zúčastnilo se jí zhruba 48 tisíc vojáků. V té době již existoval známý letohrádek Hvězda, který byl svědkem prohrané bitvy a ukončení českého stavovského povstání. Po bitvě byl majetek mnoha českých šlechtických rodů zkonfiskován a Habsburkové s vůdci povstání zakročili tak tvrdě, že po hrůzné popravě včetně sekání údů a čtvrcení těl obětí nikdo v Českých zemích nepochyboval o jejich moci.

 

Bílá Hora se stala pražskou čtvrtí krátce před 2. světovou válkou, v roce 1937. Vedla tudy tramvajová doprava a bělohorský terén si zachoval v podstatě až dodnes svou původní podobu. Nebylo tu vystavěno žádné sídliště a nevede tudy ani žádná komunikace, která by do vzhledu Bílé hory výrazně zasáhla (kromě úseku 517 pražského okruhu). Za první republiky se na nedalekém Vypichu konaly každoroční vojenské přehlídky, kterým přihlížel na koni prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Stanice metra Bílá Hora a výstavba nové karlovarské komunikace 

Bílá hora se již brzy zřejmě dočká plánovaného otevření stanice metra. V roce 2015 byla zprovozněna stanice Nemocnice Motol, která se nachází ve svahu u Motolské nemocnice, a na rok 2017 je připravena další fáze - tentokrát vybudování stanice metra Bílá Hora, která by měla stát v místě dnešní tramvajové smyčky.

Okolí vrcholu návrší Bílé hory spadá pod katastrální území Praha – Ruzyně (dnes Praha 6), jižní část Bílé hory je zařazena pod městskou část Praha – Řepy (dnes Praha 17). Bílá hora hraničí na severu s oborou a letohrádkem Hvězda, na jihu je zaleseněna motolským svahem a na východě směrem k centru Prahy se rozléhá velká náhorní planina Vypich. Západní část přechází svou vilovou zástavbou plynule do starých Řep. Bílá Hora je v současné době propojena Karlovarskou silnicí, která má být nahrazena čtyřproudou komunikací, vedou tudy tramvajové a autobusové linky. Nedaleko tramvajového obratiště jistě nepřehlédnete výraznou dominantu poutního kostela Panny Marie Vítězné.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Rozhledna s tobogánem Praha Řepy - V řepském lesoparku ve stejnojmenné městské části byla vybudována v roce 2015 ocelová konstrukce vyhlídkové věže.
Vzdálenost: 1km
Workout park Fialka - Praha 6 - Řepy - V městské části Praha 6 - Řepy, v příjemném prostředí, nedaleko od BMX dráhy, se nachází velmi pěkné workout hřiště.
Vzdálenost: 2km
Vodní nádrž Džbán - Vodní nádrž (přehrada) Džbán je druhým nejrozsáhlejším přírodním koupalištěm v Praze. (První je Hostivařská přehrada). Zaujímá rozlohu 18 hektarů, je dlouhá přibližně 800 metrů, maximální hloubka činí 7,5 metru a hráz zadrží průměrně zhruba půl milionu kubíků vody.
Vzdálenost: 3km
Kluziště pro veřejnost v Praze - V Praze se otevírají kluziště pro veřejnost. Víte kam vyrazit?  I během letošní zimy se mohou Pražané těšit hned na několik kluzišť určených pro veřejnost. Sezona již na některých ledových plochách začala a bude pokračovat až do března. Projekt Kluziště Praha nabídne hned několik kluzišť, která si mohou zájemci pronajmout i na soukromou akci.
Vzdálenost: 2km
Břevnovský klášter - Klášter i chrám sv. Markéty je možné kdykoliv navštívit, běžně se zde konají svatby, rodinné oslavy, konference.
Vzdálenost: 3km
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Vzdálenost: 4km
Fitpark "Za Dolejšákem" na Zličíně (Praha) - Fitpark "Za Dolejšákem" na Zličíně (Praha) včetně stolu na ping pong.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.