Bílá Hora

Bílá Hora je jednou z nejznámějších pražských čtvrtí. Její součástí je i návrší Bílá hora s vrcholovou kótou v nadmořské výšce 381 m. Tato část Prahy je nechvalně proslulá bitvou na Bílé hoře 8. listopadu 1620, po které následovala tří set letá nadvláda Habsburků v Českých zemích. S bitvou na Bílé hoře souvisí také jedna z nejrozsáhlejších exekucí v Praze – poprava 27 českých pánů a měšťanů 21.6.1621.

Kratičká bitva pozměnila dějiny naší země na dlouhých 300 let

Bitva na Bílé hoře trvala pouhé dvě hodiny, přesto byla svými důsledky jednou z nejzávažnějších v dějinách naší země. Zúčastnilo se jí zhruba 48 tisíc vojáků. V té době již existoval známý letohrádek Hvězda, který byl svědkem prohrané bitvy a ukončení českého stavovského povstání. Po bitvě byl majetek mnoha českých šlechtických rodů zkonfiskován a Habsburkové s vůdci povstání zakročili tak tvrdě, že po hrůzné popravě včetně sekání údů a čtvrcení těl obětí nikdo v Českých zemích nepochyboval o jejich moci.

 

Bílá Hora se stala pražskou čtvrtí krátce před 2. světovou válkou, v roce 1937. Vedla tudy tramvajová doprava a bělohorský terén si zachoval v podstatě až dodnes svou původní podobu. Nebylo tu vystavěno žádné sídliště a nevede tudy ani žádná komunikace, která by do vzhledu Bílé hory výrazně zasáhla (kromě úseku 517 pražského okruhu). Za první republiky se na nedalekém Vypichu konaly každoroční vojenské přehlídky, kterým přihlížel na koni prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Stanice metra Bílá Hora a výstavba nové karlovarské komunikace 

Bílá hora se již brzy zřejmě dočká plánovaného otevření stanice metra. V roce 2015 byla zprovozněna stanice Nemocnice Motol, která se nachází ve svahu u Motolské nemocnice, a na rok 2017 je připravena další fáze - tentokrát vybudování stanice metra Bílá Hora, která by měla stát v místě dnešní tramvajové smyčky.

Okolí vrcholu návrší Bílé hory spadá pod katastrální území Praha – Ruzyně (dnes Praha 6), jižní část Bílé hory je zařazena pod městskou část Praha – Řepy (dnes Praha 17). Bílá hora hraničí na severu s oborou a letohrádkem Hvězda, na jihu je zaleseněna motolským svahem a na východě směrem k centru Prahy se rozléhá velká náhorní planina Vypich. Západní část přechází svou vilovou zástavbou plynule do starých Řep. Bílá Hora je v současné době propojena Karlovarskou silnicí, která má být nahrazena čtyřproudou komunikací, vedou tudy tramvajové a autobusové linky. Nedaleko tramvajového obratiště jistě nepřehlédnete výraznou dominantu poutního kostela Panny Marie Vítězné.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 22.10.2019
Zataženo
13°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024.4hPa
Vítr: 0.5m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Středa 23.10.
Zataženo
14°C
9°C
Čtvrtek
24.10.2019
Polojasno
13°C
9°C
Pátek
25.10.2019
Skoro jasno
18°C
8°C
Sobota
26.10.2019
Jasno
19°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Workout park Fialka - Praha 6 - Řepy - V městské části Praha 6 - Řepy, v příjemném prostředí, nedaleko od BMX dráhy, se nachází velmi pěkné workout hřiště.
Vzdálenost: 2km
Vodní nádrž Džbán - Vodní nádrž (přehrada) Džbán je druhým nejrozsáhlejším přírodním koupalištěm v Praze. (První je Hostivařská přehrada). Zaujímá rozlohu 18 hektarů, je dlouhá přibližně 800 metrů, maximální hloubka činí 7,5 metru a hráz zadrží průměrně zhruba půl milionu kubíků vody.
Vzdálenost: 3km
Břevnovský klášter - Klášter i chrám sv. Markéty je možné kdykoliv navštívit, běžně se zde konají svatby, rodinné oslavy, konference.
Vzdálenost: 3km
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Vzdálenost: 4km
Fitpark "Za Dolejšákem" na Zličíně (Praha) - Fitpark "Za Dolejšákem" na Zličíně (Praha) včetně stolu na ping pong.
Vzdálenost: 3km
Ladronka - Ladronka je zajímavá pražská lokalita nedaleko břevnovské vilové čtvrti s krásnou vyhlídkou na oblast Motola. Prošla před několika lety nákladnou rekonstrukcí za 74 milionů korun, dnes se zde pořádají kulturní akce (Ladronkafest, Čarodějnice na Ladronce) a přilehlý park slouží bruslařům, cyklistům a pěším turistům.
Vzdálenost: 3km
Fitness hřiště Mistřínská (Praha-Zličín) - Fitness hřiště v ulici Mistřínská na Zličíně (Praha) se čtyřmi stanovišti.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Veřejné bruslení Skalka Family Park - Skalka Family Park se nachází jen pár minut autem od Ostravy-Poruby, nabízí spoustu sportovních aktivit (lanové centrum, workoutové hřiště, horolezecká stěna…), a v zimním období také kluziště. Kluziště si lze pronajmout i pro soukromé účely. Pro Vaše děti nabízíme i možnost návštěvy kurzu bruslení.
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.