Bílá Hora

Bílá Hora je jednou z nejznámějších pražských čtvrtí. Její součástí je i návrší Bílá hora s vrcholovou kótou v nadmořské výšce 381 m. Tato část Prahy je nechvalně proslulá bitvou na Bílé hoře 8. listopadu 1620, po které následovala tří set letá nadvláda Habsburků v Českých zemích. S bitvou na Bílé hoře souvisí také jedna z nejrozsáhlejších exekucí v Praze – poprava 27 českých pánů a měšťanů 21.6.1621.

Kratičká bitva pozměnila dějiny naší země na dlouhých 300 let

Bitva na Bílé hoře trvala pouhé dvě hodiny, přesto byla svými důsledky jednou z nejzávažnějších v dějinách naší země. Zúčastnilo se jí zhruba 48 tisíc vojáků. V té době již existoval známý letohrádek Hvězda, který byl svědkem prohrané bitvy a ukončení českého stavovského povstání. Po bitvě byl majetek mnoha českých šlechtických rodů zkonfiskován a Habsburkové s vůdci povstání zakročili tak tvrdě, že po hrůzné popravě včetně sekání údů a čtvrcení těl obětí nikdo v Českých zemích nepochyboval o jejich moci.

 

Bílá Hora se stala pražskou čtvrtí krátce před 2. světovou válkou, v roce 1937. Vedla tudy tramvajová doprava a bělohorský terén si zachoval v podstatě až dodnes svou původní podobu. Nebylo tu vystavěno žádné sídliště a nevede tudy ani žádná komunikace, která by do vzhledu Bílé hory výrazně zasáhla (kromě úseku 517 pražského okruhu). Za první republiky se na nedalekém Vypichu konaly každoroční vojenské přehlídky, kterým přihlížel na koni prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Stanice metra Bílá Hora a výstavba nové karlovarské komunikace 

Bílá hora se již brzy zřejmě dočká plánovaného otevření stanice metra. V roce 2015 byla zprovozněna stanice Nemocnice Motol, která se nachází ve svahu u Motolské nemocnice, a na rok 2017 je připravena další fáze - tentokrát vybudování stanice metra Bílá Hora, která by měla stát v místě dnešní tramvajové smyčky.

Okolí vrcholu návrší Bílé hory spadá pod katastrální území Praha – Ruzyně (dnes Praha 6), jižní část Bílé hory je zařazena pod městskou část Praha – Řepy (dnes Praha 17). Bílá hora hraničí na severu s oborou a letohrádkem Hvězda, na jihu je zaleseněna motolským svahem a na východě směrem k centru Prahy se rozléhá velká náhorní planina Vypich. Západní část přechází svou vilovou zástavbou plynule do starých Řep. Bílá Hora je v současné době propojena Karlovarskou silnicí, která má být nahrazena čtyřproudou komunikací, vedou tudy tramvajové a autobusové linky. Nedaleko tramvajového obratiště jistě nepřehlédnete výraznou dominantu poutního kostela Panny Marie Vítězné.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 20.1.2020
Polojasno
2°C
-3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1047.7hPa
Vítr: 1.2m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Úterý 21.1.
Jasno
2°C
-3°C
Středa
22.1.2020
Zataženo
6°C
1°C
Čtvrtek
23.1.2020
Polojasno
3°C
-4°C
Pátek
24.1.2020
Jasno
1°C
-5°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Workout park Fialka - Praha 6 - Řepy - V městské části Praha 6 - Řepy, v příjemném prostředí, nedaleko od BMX dráhy, se nachází velmi pěkné workout hřiště.
Vzdálenost: 2km
Vodní nádrž Džbán - Vodní nádrž (přehrada) Džbán je druhým nejrozsáhlejším přírodním koupalištěm v Praze. (První je Hostivařská přehrada). Zaujímá rozlohu 18 hektarů, je dlouhá přibližně 800 metrů, maximální hloubka činí 7,5 metru a hráz zadrží průměrně zhruba půl milionu kubíků vody.
Vzdálenost: 3km
Břevnovský klášter - Klášter i chrám sv. Markéty je možné kdykoliv navštívit, běžně se zde konají svatby, rodinné oslavy, konference.
Vzdálenost: 3km
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Vzdálenost: 4km
Fitpark "Za Dolejšákem" na Zličíně (Praha) - Fitpark "Za Dolejšákem" na Zličíně (Praha) včetně stolu na ping pong.
Vzdálenost: 3km
Ladronka - Ladronka je zajímavá pražská lokalita nedaleko břevnovské vilové čtvrti s krásnou vyhlídkou na oblast Motola. Prošla před několika lety nákladnou rekonstrukcí za 74 milionů korun, dnes se zde pořádají kulturní akce (Ladronkafest, Čarodějnice na Ladronce) a přilehlý park slouží bruslařům, cyklistům a pěším turistům.
Vzdálenost: 3km
Fitness hřiště Mistřínská (Praha-Zličín) - Fitness hřiště v ulici Mistřínská na Zličíně (Praha) se čtyřmi stanovišti.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Metelský rybník - Metelský rybník patří k největším vodním plochám v okolí Blatné, objem zadržované vody činí přes 700 tisíc kubíků. Jeho název souvisí s obcí, která se nachází v jeho blízkosti. Napájí jej stejnojmenný Metelský potok. 
Byňovský rybník - Byňovský rybník je jednou z nejstarších umělých vodních ploch na Jindřichohradecku. 
Selibovský rybník - Selibovský rybník se nachází v těsném sousedství s Tálinským rybníkem, který byl námětem známé jihočeské lidové písně.
Kemp Krásná Morava Olomouc - Kemp na okraji města Olomouc hned vedle vodáky oblíbené řeky Moravy. Z důvodu polohy je ideální pro vodáky, ale i pro všechny, kteří chtějí strávit pohodové dny v krásné přírodě, ale přitom na dosah krásného historického města.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: možnost ubytování v zámecké budově, nebo v chatách v zámeckém parku, kde je 11 chat. Ideální pro skupiny, školy a dětské tábory.

Nové restaurace

+ přidat
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.