Bílá Hora

Bílá Hora je jednou z nejznámějších pražských čtvrtí. Její součástí je i návrší Bílá hora s vrcholovou kótou v nadmořské výšce 381 m. Tato část Prahy je nechvalně proslulá bitvou na Bílé hoře 8. listopadu 1620, po které následovala tří set letá nadvláda Habsburků v Českých zemích. S bitvou na Bílé hoře souvisí také jedna z nejrozsáhlejších exekucí v Praze – poprava 27 českých pánů a měšťanů 21.6.1621.

Kratičká bitva pozměnila dějiny naší země na dlouhých 300 let

Bitva na Bílé hoře trvala pouhé dvě hodiny, přesto byla svými důsledky jednou z nejzávažnějších v dějinách naší země. Zúčastnilo se jí zhruba 48 tisíc vojáků. V té době již existoval známý letohrádek Hvězda, který byl svědkem prohrané bitvy a ukončení českého stavovského povstání. Po bitvě byl majetek mnoha českých šlechtických rodů zkonfiskován a Habsburkové s vůdci povstání zakročili tak tvrdě, že po hrůzné popravě včetně sekání údů a čtvrcení těl obětí nikdo v Českých zemích nepochyboval o jejich moci.

 

Bílá Hora se stala pražskou čtvrtí krátce před 2. světovou válkou, v roce 1937. Vedla tudy tramvajová doprava a bělohorský terén si zachoval v podstatě až dodnes svou původní podobu. Nebylo tu vystavěno žádné sídliště a nevede tudy ani žádná komunikace, která by do vzhledu Bílé hory výrazně zasáhla (kromě úseku 517 pražského okruhu). Za první republiky se na nedalekém Vypichu konaly každoroční vojenské přehlídky, kterým přihlížel na koni prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Stanice metra Bílá Hora a výstavba nové karlovarské komunikace 

Bílá hora se již brzy zřejmě dočká plánovaného otevření stanice metra. V roce 2015 byla zprovozněna stanice Nemocnice Motol, která se nachází ve svahu u Motolské nemocnice, a na rok 2017 je připravena další fáze - tentokrát vybudování stanice metra Bílá Hora, která by měla stát v místě dnešní tramvajové smyčky.

Okolí vrcholu návrší Bílé hory spadá pod katastrální území Praha – Ruzyně (dnes Praha 6), jižní část Bílé hory je zařazena pod městskou část Praha – Řepy (dnes Praha 17). Bílá hora hraničí na severu s oborou a letohrádkem Hvězda, na jihu je zaleseněna motolským svahem a na východě směrem k centru Prahy se rozléhá velká náhorní planina Vypich. Západní část přechází svou vilovou zástavbou plynule do starých Řep. Bílá Hora je v současné době propojena Karlovarskou silnicí, která má být nahrazena čtyřproudou komunikací, vedou tudy tramvajové a autobusové linky. Nedaleko tramvajového obratiště jistě nepřehlédnete výraznou dominantu poutního kostela Panny Marie Vítězné.

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 19.7.2019
Zataženo
24°C
19°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.5hPa
Vítr: 1.6m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Sobota 20.7.
Zataženo
27°C
23°C
Neděle
21.7.2019
Skoro jasno
29°C
19°C
Pondělí
22.7.2019
Polojasno
28°C
19°C
Úterý
23.7.2019
Jasno
24°C
16°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Workout park Fialka - Praha 6 - Řepy - V městské části Praha 6 - Řepy, v příjemném prostředí, nedaleko od BMX dráhy, se nachází velmi pěkné workout hřiště.
Vzdálenost: 2km
Vodní nádrž Džbán - Vodní nádrž (přehrada) Džbán je druhým nejrozsáhlejším přírodním koupalištěm v Praze. (První je Hostivařská přehrada). Zaujímá rozlohu 18 hektarů, je dlouhá přibližně 800 metrů, maximální hloubka činí 7,5 metru a hráz zadrží průměrně zhruba půl milionu kubíků vody.
Vzdálenost: 3km
Břevnovský klášter - Klášter i chrám sv. Markéty je možné kdykoliv navštívit, běžně se zde konají svatby, rodinné oslavy, konference.
Vzdálenost: 3km
Fitpark "Za Dolejšákem" na Zličíně (Praha) - Fitpark "Za Dolejšákem" na Zličíně (Praha) včetně stolu na ping pong.
Vzdálenost: 3km
Ladronka - Ladronka je zajímavá pražská lokalita nedaleko břevnovské vilové čtvrti s krásnou vyhlídkou na oblast Motola. Prošla před několika lety nákladnou rekonstrukcí za 74 milionů korun, dnes se zde pořádají kulturní akce (Ladronkafest, Čarodějnice na Ladronce) a přilehlý park slouží bruslařům, cyklistům a pěším turistům.
Vzdálenost: 3km
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Vzdálenost: 4km
Fitness hřiště Mistřínská (Praha-Zličín) - Fitness hřiště v ulici Mistřínská na Zličíně (Praha) se čtyřmi stanovišti.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Granátník - Rozhledna Granátník je malá dřevěná stavba vyhlídkové věže s plošinou ve výšce 5 metrů nad zemí. Je postavena na úpatí stejnojmenného vrchu nad obcí Srnín v malebné oblasti Blanského lesa mezi Českým Krumlovem a Zlatou Korunou.
Rozhledna Čestice u Volyně - Nedaleko obce Čestice u Volyně byl v roce 1999 postaven telekomunikační stožár společnosti T-mobile.
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Rozhledna Děd - Rozhledna Děd je významnou dominantou města Berouna ve Středočeském kraji. Jedná se o cihlovou stavbu v novogotickém stylu s vyhlídkovým ochozem a s cimbuřím. Nahoru vede 23 schodů z kamene a 33 schodů z oceli. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.