Negrelliho viadukt (Karlínský viadukt)

Negrelliho viadukt je také znám pod názvem Karlínský viadukt. Starší název je viadukt Společnosti státní dráhy. Tato unikátní technická památka propojila Masarykovo nádraží v centru Prahy s ostrovem Štvanice a městskou částí Holešovice - Bubny. Jedná se o první pražský železniční most přes Vltavu, z historického hlediska. Dnes je třináctým pražským mostem, počítáme-li je směrem po proudu Vltavy.

Nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt je i v dnešní době stále nejdelší železniční most v České republice a zároveň třetí nejdelší most v ČR!

Viadukt začíná v městské části Nové Město (Praha 8) a je předělem hranice mezi Karlínem a Novým Městem v místech nad autobusovým nádražím Florenc.

Negrelliho viadukt vznikl na základě projektu Severní dráhy Olomouc – Praha – Drážďany v roce 1842. Samotná stavba probíhala v letech 1846 – 1849 a slavnostní uvedení do provozu se datuje na 1.6. 1850. Most v době svého vzniku sestával ze 76 pískovcových půlkruhových oblouků, z jednoho pískovcového segmentového oblouku a z osmi žulových segmentových oblouků. Rozpětí oblouků se pohybuje mezi 6 – 25 metry. Celková délka mostu činí 1110 metrů. Do roku 1910 to byl nejdelší most v Evropě.

Jan Perner a Alois Negrelli

Původně byla stavba tohoto díla svěřena Janu Pernerovi, který již na trati mezi Olomoucí a Prahou pracoval, zřejmě navrhl i místo, kudy viadukt povede, ale bohužel zahynul při nehodě a stavby se musel ujmout stavební inženýr Alois Negrelli.

Uvědomte si, že tehdy ještě nebyla Vltava regulována. Stavební materiál byl přivážen po vodě z Kamýku nad Vltavou a opracováván až přímo na místě stavby. Žula se dovážela ze Schwarzenberského lomu pod zámkem Orlík (dnes je již zatopen Orlickou přehradou). Pracovalo tu 3000 dělníků různých profesí a národností a ke stavbě posloužily již parní zdvihací mechanismy. Bylo to úcthodné dílo, šlo v té době o ojedinělou stavbu, protože tehdy se mosty běžně stavěly ještě ze dřeva.

V průběhu času se však most stal předmětem kritiky, již na počátku 20. století bránil v rozvoji a prostupnosti města. V letech 1952 – 1954 musely být tři mostní oblouky zbořeny kvůli zlepšení průjezdnosti motorových vozidel a nahrazeny překlady z předpjatého betonu. V roce 1981 proběhlo něco podobného nad Bubenským nábřežím.

Extrémní povodeň v roce 2002 viadukt přestál téměř bez úhony

Negrelliho viadukt dokonce ustál hrozivou extrémní povodeň z roku 2002, byl totiž navrhován podle zkušeností z povodně v roce 1845, tehdy byla hladina Vltavy jen asi o půl metru níže. Povodeň v roce 2002 však byla stále v rezervě, se kterou stavitelé mostu v polovině 19. století počítali.

Plánovaná rekonstrukce

Od roku 2017 do roku 2019 by měla proběhnout rekonstrukce, která se bude věnovat mostní konstrukci a železničním prvkům včetně zabezpečovacího, sdělovacího a silnoproudého zařízení a vedení trakce. Mělo by to také snížit hlučnost při průjezdu vlaků touto tratí. Nejvíce poškozené mostní oblouky by měly být rozebrány a z očíslovaných kamenů znovu sestaveny tak, jak tomu bylo původně.

Ke generální rekonstrukci stavby mělo dojít už v roce 2010, ale situaci zkomplikovaly neshody mezi majitelem jednoho pozemku v blízkosti mostu a SŽDC, která jej měla v úmyslu odkoupit.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 15.11.2019
Polojasno
11°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1003.3hPa
Vítr: 3.9m/s
z východo-jiho-východu
Zítra
Sobota 16.11.
Zataženo
10°C
6°C
Neděle
17.11.2019
Déšť
13°C
6°C
Pondělí
18.11.2019
Polojasno
7°C
1°C
Úterý
19.11.2019
Zataženo
12°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Památník Vítkov - Národní památník na Vítkově je znám díky jezdecké soše Jana Žižky od Bohumila Kafky, která je na Vítkově hoře nepřehlédnutelná. Jedná se totiž o největší sochu svého typu na světě.
Vzdálenost: 2km
Muzeum hlavního města Prahy - Muzeum hlavního města Prahy se řadí mezi největší české muzejní instituce. Hlavní budovu najdeme na Florencii v ulici Na Poříčí.
Vzdálenost: 1km
Armádní muzeum v Praze - Armádní muzeum se nachází v Praze na Žižkově. Je rozprostřeno v budovách Památníku národního osvobození.
Vzdálenost: 1km
Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Malá Provence - Posezení a ochutnávka domácích čajů v klidném zákoutí centra Prahy - v zahradnictví ve venkovském stylu "Malá Provence". Překvapení pro Vaše děti.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 2km
Obecní dům - Obecní dům byl původně nazýván „Reprezentační dům hlavního města Prahy“. Jedná se o jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze s novorenesančními prvky. Budova Obecního domu stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.
SKiPi Funpark a restaurace - SKiPi - to je multifunkční centrum s pestrou nabídkou atrakcí pro děti, ale i dospělí zde najdou své v prostorách příjemné restaurace s kavárnou. Můžete také navštívit rozsáhlou horolezeckou stěnu včetně boulderovky.
Rybník Přední Sax - Rybník Přední Sax se nachází nedaleko města Veselí nad Lužnicí. Byl založen Jindřichem IV. z Hradce na konci 15. století.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.