Negrelliho viadukt (Karlínský viadukt)

Negrelliho viadukt je také znám pod názvem Karlínský viadukt. Starší název je viadukt Společnosti státní dráhy. Tato unikátní technická památka propojila Masarykovo nádraží v centru Prahy s ostrovem Štvanice a městskou částí Holešovice - Bubny. Jedná se o první pražský železniční most přes Vltavu, z historického hlediska. Dnes je třináctým pražským mostem, počítáme-li je směrem po proudu Vltavy.

Nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt je i v dnešní době stále nejdelší železniční most v České republice a zároveň třetí nejdelší most v ČR!

Viadukt začíná v městské části Nové Město (Praha 8) a je předělem hranice mezi Karlínem a Novým Městem v místech nad autobusovým nádražím Florenc.

Negrelliho viadukt vznikl na základě projektu Severní dráhy Olomouc – Praha – Drážďany v roce 1842. Samotná stavba probíhala v letech 1846 – 1849 a slavnostní uvedení do provozu se datuje na 1.6. 1850. Most v době svého vzniku sestával ze 76 pískovcových půlkruhových oblouků, z jednoho pískovcového segmentového oblouku a z osmi žulových segmentových oblouků. Rozpětí oblouků se pohybuje mezi 6 – 25 metry. Celková délka mostu činí 1110 metrů. Do roku 1910 to byl nejdelší most v Evropě.

Jan Perner a Alois Negrelli

Původně byla stavba tohoto díla svěřena Janu Pernerovi, který již na trati mezi Olomoucí a Prahou pracoval, zřejmě navrhl i místo, kudy viadukt povede, ale bohužel zahynul při nehodě a stavby se musel ujmout stavební inženýr Alois Negrelli.

Uvědomte si, že tehdy ještě nebyla Vltava regulována. Stavební materiál byl přivážen po vodě z Kamýku nad Vltavou a opracováván až přímo na místě stavby. Žula se dovážela ze Schwarzenberského lomu pod zámkem Orlík (dnes je již zatopen Orlickou přehradou). Pracovalo tu 3000 dělníků různých profesí a národností a ke stavbě posloužily již parní zdvihací mechanismy. Bylo to úcthodné dílo, šlo v té době o ojedinělou stavbu, protože tehdy se mosty běžně stavěly ještě ze dřeva.

V průběhu času se však most stal předmětem kritiky, již na počátku 20. století bránil v rozvoji a prostupnosti města. V letech 1952 – 1954 musely být tři mostní oblouky zbořeny kvůli zlepšení průjezdnosti motorových vozidel a nahrazeny překlady z předpjatého betonu. V roce 1981 proběhlo něco podobného nad Bubenským nábřežím.

Extrémní povodeň v roce 2002 viadukt přestál téměř bez úhony

Negrelliho viadukt dokonce ustál hrozivou extrémní povodeň z roku 2002, byl totiž navrhován podle zkušeností z povodně v roce 1845, tehdy byla hladina Vltavy jen asi o půl metru níže. Povodeň v roce 2002 však byla stále v rezervě, se kterou stavitelé mostu v polovině 19. století počítali.

Plánovaná rekonstrukce

Od roku 2017 do roku 2019 by měla proběhnout rekonstrukce, která se bude věnovat mostní konstrukci a železničním prvkům včetně zabezpečovacího, sdělovacího a silnoproudého zařízení a vedení trakce. Mělo by to také snížit hlučnost při průjezdu vlaků touto tratí. Nejvíce poškozené mostní oblouky by měly být rozebrány a z očíslovaných kamenů znovu sestaveny tak, jak tomu bylo původně.

Ke generální rekonstrukci stavby mělo dojít už v roce 2010, ale situaci zkomplikovaly neshody mezi majitelem jednoho pozemku v blízkosti mostu a SŽDC, která jej měla v úmyslu odkoupit.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 4.12.2020
Polojasno
4°C
1°C
Srážky: 0mm
Tlak: 997hPa
Vítr: 3.3m/s
z jiho-východu
Zítra
Sobota 5.12.
Skoro jasno
9°C
7°C
Neděle
6.12.2020
Zataženo
10°C
8°C
Pondělí
7.12.2020
Zataženo
6°C
2°C
Úterý
8.12.2020
Zataženo
6°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Památník Vítkov - Národní památník na Vítkově je znám díky jezdecké soše Jana Žižky od Bohumila Kafky, která je na Vítkově hoře nepřehlédnutelná. Jedná se totiž o největší sochu svého typu na světě.
Vzdálenost: 2km
Muzeum hlavního města Prahy - Muzeum hlavního města Prahy se řadí mezi největší české muzejní instituce. Hlavní budovu najdeme na Florencii v ulici Na Poříčí.
Vzdálenost: 1km
Armádní muzeum v Praze - Armádní muzeum se nachází v Praze na Žižkově. Je rozprostřeno v budovách Památníku národního osvobození.
Vzdálenost: 1km
Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 2km
Malá Provence - Posezení a ochutnávka domácích čajů v klidném zákoutí centra Prahy - v zahradnictví ve venkovském stylu "Malá Provence". Překvapení pro Vaše děti.
Vzdálenost: 1km
Anežský klášter - Anežský klášter byl založen v letech 1233-1234 Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I. Anežka osobně se pak stala jeho první abatyší. Klášter se nachází v severovýchodní části historického území Starého Města.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slovácký dvůr - Rozhledna Slovácký dvůr je celodřevěná stavba, vysoká 11 metrů. Byla vztyčena v roce 2014 uvnitř sportovního areálu Slovácký dvůr s ubytovacími objekty v Ostrožské Nové Vsi. 
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.
Rozhledna Rovnina - Rozhledna Rovnina je telekomunikační stožár z ocelových nosníků, vysoký 50 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.