Plzeňský kraj - Památky
celá ČRZřícenina hradu Gutštejn
- Zřícenina hradu Gutštejn patří k nejzajímavějším hradním zříceninám západních Čech. Vypíná se nad potokem Hadovka v členitém kopcovitém terénu nedaleko od Konstantinových Lázní. Od roku 1958 je hrad Gutštejn kulturní památkou ČSSR (České republiky).
Zřícenina hradu Netřeb
- Zřícenina hradu Netřeb nedaleko obce Kanice se vypíná na území stejnojmenné přírodní rezervace 800 let starých tisů. Od roku 1958 je stavba hradu chráněna jako kulturní památka.
Zámek Žihobce, útočiště vrápenců malých v Pošumaví
- Mnoho rodů se vystřídalo ve středověké tvrzi Žihobce nedaleko Kašperských Hor, která se postupně měnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Dnes zde sídlí letouni z rodu vrápenců. Půda zámku se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.
Hrad Přimda
- Přimda je zřícenina nejstaršího kamenného hradu v České republice.
Zámek Nahošice
- Zámek Nahošice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Domažlice. Jedná se o jednopatrovou budovu obdélníkového tvaru. V současné době je zámek v soukromém vlastnictví a je veřejnosti nepřístupný.
Zámek Lužany
- Zámek Lužany nedaleko od městečka Přeštice se nachází v malebném kraji jižního Plzeňska na levém břehu řeky Úhlavy. Je ze tří stran obklopen rozsáhlým parkem, který plynule navazuje v renesanční užitkovou zahradu. Zámecký areál je včetně parku chráněn od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.
Zřícenina hradu Lopata
- Hrad Lopata stával nad údolím Kornatického potoka. Dnes jsou jeho zbytky součástí stejnojmenné rezervace a jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Hrad zažil velmi krušná období a nakonec byl v roce 1432 zapálen a pobořen.
Zámek Bezdružice
- Zámek Bezdružice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Tachov. V současné době je však pro veřejnost celý objekt včetně restaurace uzavřen.
Hrad Roupov
- Hrad Roupov vznikl ve 13. století, zakladatelem hradu byl Držek z Roupova, potomek rodu Drslaviců.
Zřícenina hradu Budětice
- Zřícenina hradu Budětice se nachází těsně pod vrcholem hory Džbán nedaleko obce Vlkonice. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.
Zámek Liblín
- Zámek Liblín se nachází v centru obce Liblín v okrese Rokycany. Obec velmi dobře znají vodáci, plující po řece Berounce - v Liblíně je již mnoho let v provozu vyhlášený vodácký kemp. Barokní zámek s klasicistní úpravou je dnes veřejnosti nepřístupný, slouží jako Domov sociálních služeb (ústav sociální péče).
Hrad Nový Herštejn
- Hrad Nový Herštejn založil s největší pravděpodobností Bušek II. Z Velhartic v polovině 14. století, jehož jméno je svázáno s Karlem IV. Podle některých pramenů však zakladatelem hradu byl Protivec z Herštejna již na konci 13. století. Dochované zdivo ovšem pochází ze 14. století.
Zámek Bor
- Podobě dnešního zámku předcházel gotický hrad ze 13. století, který vznikl jako vodní pevnost, jehož základ tvořila vysoká válcová obranná věž.
Zámek Luhov
- Barokní soukromý zámek Luhov se nachází v okresu Plzeň Sever nedaleko přehrady Hracholusky. Otevřeno pro veřejnost má pouze o víkendech od května do září.
Hrad a zámek Klenová
- Hrad a zámek Klenová nedaleko Klatov byl v roce 1958 vyhlášen kulturní památkou České republiky.
Zřícenina hradu Litice
- Zřícenina hradu Litice nad soutokem Radbuzy a Litického potoka je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky.
Zámek Březina
- Březina je empírový zámeček ve stejnojmenné obci v okrese Rokycany.
Zřícenina hradu Klabava
- Zřícenina hradu Klabava nad řekou Klabavou pochází z počátku 14. století. Velká část hradního komplexu byla zničena v polovině 19. století při výstavbě železnice z Berouna do Plzně.
Čeňkova pila
- Čeňkova pila je areál bývalé vodní pily na řece Vydře, těsně před jejím soutokem s říčkou Křemelnou. Čeňkova pila se uvádí též jako významný bod při splouvání řeky Otavy. Ostatně, soutokem říček Křemelné a Vydry řeka Otava vzniká.
Plzeň - Hlavní nádraží
- Výpravní budova Hlavního nádraží v Plzni i s jejím okolím byla v roce 2000 vyhlášena Kulturní památkou České republiky. Výpravní budova je v majetku Českých drah a železniční uzel je plně elektrifikovaný. Toto centrální železniční nádraží v Plzni je v provozu již od roku 1862.