Zámek Žihobce, útočiště vrápenců malých v Pošumaví

Mnoho rodů se vystřídalo ve středověké tvrzi Žihobce nedaleko Kašperských Hor, která se postupně měnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Dnes zde sídlí letouni z rodu vrápenců. Půda zámku se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.

První písemná zmínka o Žihobcích pochází z roku 1045. Vladykové ze Žihobec jsou zmiňováni až do počátku 16. století, později se i Pošumavím valily dějiny a majitelé se zde rychle střídali. Tvrz byla několikrát vypálena a později přebudována v renesančním stylu. Koncem 17. století nechal Ferdinand Isellin z Lanau sídlo přestavět na barokní zámek, v němž pak s rodinou žil.

V roce 1919 budovu zámeckého skleníku odkoupila obec, která jej přestavěla pro potřeby místního divadelního spolku. Žihobce jsou tak nejspíš jedinou vesnicí v Čechách, která má budovu určenou výhradně pro divadelní účely. V Žihobcích také byla v roce 1921 zřízena první měšťanská škola v bývalém sušickém okrese a základní škola v budově zámku existuje dodnes. V současnosti si prostory zámku mezi sebe škola dělí s Muzeem Lamberská stezka a infocentrem, otevřenými zde v roce 2012.

 

Vyhřátá zámecká půda je dnes sídlem mateřské kolonie vrápenců malých. Každoročně od května do srpna se tu zdržuje skupina samic, které tu přivádějí na svět svá mláďata. Lokalita je odborníky sledována již od 70. let 20. století. Tehdy se na půdě vyskytovalo jen několik jedinců. V 80. letech dokonce kolonie z půdy téměř vymizela. Od roku 2000 početnost kolonie v Žihobcích opět narůstá, v současnosti se zde vyskytuje cca 150 samic. Jedná se o největší letní kolonii vrápenců malých v jihozápadních Čechách. Zámek Žihobce byl v roce 2009 vyhlášen v rámci soustavy chráněných území NATURA 2000 jako tzv. evropsky významná lokalita (EVL) pro tento druh.

 

Návštěvníci se o zdejších okřídlených obyvatelích mohou dozvědět více přímo z výkladu průvodců. Děti i dospělí si prohlídku zámku mohou zpestřit i s pomocí pracovních listů s netopýří tematikou, které obdrží na pokladně zámku.

 

Místem, kde se lze setkat i s dalšími druhy netopýrů, je zámecký park. Staré stromy s dutinami slouží jako úkryty např. pro netopýra rezavého, stromového či vodního. Netopýři však přilétají do parku také na lov potravy, kterou nacházejí v blízkosti stromů a nad travními porosty. Celkem zde bylo zjištěno 13 druhů letounů. Zájemcům o podrobnější informace lze doporučit zhruba kilometr dlouhou okružní naučnou stezku „Netopýřím parkem“. Na celkem pěti panelech se dozvíte vše o historii Žihobec, zámku a šlechtického rodu Lamberků. Prohlédnete si také unikátní „broukoviště“, které bylo vybudováno z pokácených stromů při revitalizaci parku. Ležící dřevo je významným biotopem pro nejrůznější hmyz, ten pak tvoří potravu třeba právě pro netopýry. Poslední tabule Vás se životem těchto tajuplných nočních lovců podrobněji seznámí. 

 

Více informací o letounech (nejen) na tomto zámku zde:http://napude.sousednetopyr.cz

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 8.8.2020
Jasno
27°C
20°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.7hPa
Vítr: 2.3m/s
z východo-severo-východu
Zítra
Neděle 9.8.
Skoro jasno
26°C
20°C
Pondělí
10.8.2020
Skoro jasno
26°C
19°C
Úterý
11.8.2020
Déšť
22°C
16°C
Středa
12.8.2020
Skoro jasno
25°C
17°C

Kontakt

Adresa:
Žihobce 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.
Rozhledna Tobiášův vrch - Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.