Zámek Žihobce, útočiště vrápenců malých v Pošumaví

Mnoho rodů se vystřídalo ve středověké tvrzi Žihobce nedaleko Kašperských Hor, která se postupně měnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Dnes zde sídlí letouni z rodu vrápenců. Půda zámku se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.

První písemná zmínka o Žihobcích pochází z roku 1045. Vladykové ze Žihobec jsou zmiňováni až do počátku 16. století, později se i Pošumavím valily dějiny a majitelé se zde rychle střídali. Tvrz byla několikrát vypálena a později přebudována v renesančním stylu. Koncem 17. století nechal Ferdinand Isellin z Lanau sídlo přestavět na barokní zámek, v němž pak s rodinou žil.

V roce 1919 budovu zámeckého skleníku odkoupila obec, která jej přestavěla pro potřeby místního divadelního spolku. Žihobce jsou tak nejspíš jedinou vesnicí v Čechách, která má budovu určenou výhradně pro divadelní účely. V Žihobcích také byla v roce 1921 zřízena první měšťanská škola v bývalém sušickém okrese a základní škola v budově zámku existuje dodnes. V současnosti si prostory zámku mezi sebe škola dělí s Muzeem Lamberská stezka a infocentrem, otevřenými zde v roce 2012.

 

Vyhřátá zámecká půda je dnes sídlem mateřské kolonie vrápenců malých. Každoročně od května do srpna se tu zdržuje skupina samic, které tu přivádějí na svět svá mláďata. Lokalita je odborníky sledována již od 70. let 20. století. Tehdy se na půdě vyskytovalo jen několik jedinců. V 80. letech dokonce kolonie z půdy téměř vymizela. Od roku 2000 početnost kolonie v Žihobcích opět narůstá, v současnosti se zde vyskytuje cca 150 samic. Jedná se o největší letní kolonii vrápenců malých v jihozápadních Čechách. Zámek Žihobce byl v roce 2009 vyhlášen v rámci soustavy chráněných území NATURA 2000 jako tzv. evropsky významná lokalita (EVL) pro tento druh.

 

Návštěvníci se o zdejších okřídlených obyvatelích mohou dozvědět více přímo z výkladu průvodců. Děti i dospělí si prohlídku zámku mohou zpestřit i s pomocí pracovních listů s netopýří tematikou, které obdrží na pokladně zámku.

 

Místem, kde se lze setkat i s dalšími druhy netopýrů, je zámecký park. Staré stromy s dutinami slouží jako úkryty např. pro netopýra rezavého, stromového či vodního. Netopýři však přilétají do parku také na lov potravy, kterou nacházejí v blízkosti stromů a nad travními porosty. Celkem zde bylo zjištěno 13 druhů letounů. Zájemcům o podrobnější informace lze doporučit zhruba kilometr dlouhou okružní naučnou stezku „Netopýřím parkem“. Na celkem pěti panelech se dozvíte vše o historii Žihobec, zámku a šlechtického rodu Lamberků. Prohlédnete si také unikátní „broukoviště“, které bylo vybudováno z pokácených stromů při revitalizaci parku. Ležící dřevo je významným biotopem pro nejrůznější hmyz, ten pak tvoří potravu třeba právě pro netopýry. Poslední tabule Vás se životem těchto tajuplných nočních lovců podrobněji seznámí. 

 

Více informací o letounech (nejen) na tomto zámku zde:http://napude.sousednetopyr.cz

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 6.5.2021
Zataženo
9°C
7°C
Srážky: 0.3mm
Tlak: 1011.6hPa
Vítr: 5.8m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Pátek 7.5.
Deštivo
8°C
3°C
Sobota
8.5.2021
Polojasno
14°C
9°C
Neděle
9.5.2021
Polojasno
23°C
12°C
Pondělí
10.5.2021
Jasno
24°C
17°C

Kontakt

Adresa:
Žihobce 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.
Rozhledna Eliška - Rozhledna Eliška je dřevěná stavba z roku 2014, vysoká 24 metrů. Vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže.
Rozhledna Vlčí hora (Krásná Lípa) - Rozhledna Vlčí hora je vyhlídková věž čtvercového půdorysu na kamenné podezdívce, obložená dřevem.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.