Hrad Přimda

Přimda je zřícenina nejstaršího kamenného hradu v České republice.

Historie hradního objektu

Hrad Přimda sloužil již ve 13. století za vlády Přemyslovců jako strážní bod pohraničního přechodu na norimberské cestě, tehdejší význam hradu byl značný a kastelán Přimdy byl jedním z nejdůležitějších úředníků v přemyslovském státě.  Za vlády Jana Lucemburského byl hrad zastaven Vilémovi Zajícovi z Valdeka a královským majetkem pak hrad Přimda byl za vlády Karla IV. Václav IV. opět hrad zastavil a teprve v roce 1418 hrad dobylo královské vojsko, když byl v držení loupeživého rytíře Boreše z Rýzmburka. V roce 1429 hrad neúspěšně obléhali husité, když byl jeho majitelem katolík Jindřich Žito z Jivjan. V 15. a 16. století byl hrad opět často zastavován, např. pánům ze Švamberka, a od 18. století je hrad uváděn již jako pustý.

Současnost

V letech 2001 - 2010 byla zřícenina hradu staticky zajištěna, částečně restaurována a dnes je přístupná veřejnosti. Zřícenina hradu je dnes chráněna jako Národní kulturní památka ČR. Státní hrad Přimda je ve správě Národního památkového ústavu.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Přimda 
Web: Hrad Přimda

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Novogotický Templ - Rozhledna Novogotický Templ je oficiálně nejstarším vyhlídkovým objektem v České republice.
Rozhledna Funpark Most - Zábavní park ve městě Most na vrchu Šibeník v sobě zahrnuje 3D třípatrové bludiště, lanové centrum, dětské hřiště a vyhlídkovou věž s vnitřním točitým ocelovým schodištěm.
Rozhledna Třemšín (zaniklá) - Na vrchu Třemšín byla v roce 1888 postavena dřevěná rozhledna, která musela být po zásahu bleskem a následně kvůli neutěšenému technickému stavu po 27 letech demontována. V období od konce druhé světové války až do 70. let tu stála triangulační věž, kterou nahradila další dřevěná vyhlídková věž.
Rozhledna Vrškamýk - Rozhledna Vrškamýk je vyhlídková stavba z dřevěných trámků, vysoká 11 metrů, která se stala součástí rekreačního areálu v blízkosti zříceniny hradu Kamýk.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.