Zámky
zobrazit v mapěSvé zámky si stavěli čeští panovníci, šlechtici, páni i duchovní. Na území České republiky se jich nachází téměř nepřeberné množství. Od nádherných reprezentačních zámků nádherně renovovaných, přes zámky zapomenuté často ve velmi špatném stavu. I české zámky měly také reprezentační funkci, a proto se setkáváme s mnoha stavebními skvosty.
Zámek Třeboň
- Zámek v Třeboni je jedním z našich nejrozsáhlejších zámeckých objektů. Nachází se v něm více než 100 obytných místností. Jádro zámku plynule navazuje na Masarykovo náměstí a spolu se zámeckým parkem tvoří neodmyslitelnou součást malebného jihočeského města na břehu rybníka Svět. Třeboňský zámek je ve vlastnictví státu pod správou Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.
Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou
- Zámek Karlova Koruna je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb v České republice. Vypíná se nad vrcholem kopce Chlumec na západním okraji města Chlumec nad Cidlinou.
Zámek Lysá nad Labem
- Dnešní barokní a klasicistní podoba zámku v Lysé nad Labem tvoří nepochybně jednu z výrazných dominant města. Zámek se vypíná nad Zámeckým vrchem, který byl vždy považován za strategický bod Polabské nížiny. Zámek byl vystavěn na místě původní tvrze z počátku 11. století, později zde stával hrad, jehož majitelem byl rod |Přemyslovců, a také byl v držení některých českých královen.
Zámek Krásné Březno
- Zámek Krásné Březno v okrese Ústí nad Labem je čtyřkřídlá barokní stavba s rohovými věžemi, s níž sousedí goticko-renesanční kostel sv. Floriána. Zámek je dnes chráněn jako Kulturní památka České republiky a sídlí zde Národní památkový ústav.
Zámek Ratibořice
- Ratibořický zámek vznikl přestavbou původní středověké tvrze z r. 1388 a jako barokní sídlo italského typu byl v l. 1702-1708 vybudován pro knížete Lorenza Piccolominiho. V l. 1825-1826 nechala zámek přestavět ve stylu pozdního středoevropského klasicismu a empíru vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská; ta měla zásluhu i na vzniku přírodně krajinářského parku, který se rozprostírá kolem památného objektu. Díky slavnému románu Boženy Němcové Babička vstoupil ratibořický zámek spolu s postavou K. V. Zaháňské do naší i světové literatury, podobně jako další známá místa spjatá s tímto dílem a nacházející se v Babiččině údolí – Staré bělidlo, Viktorčin splav, Ludrův mlýn aj. Zámek s dobovými interiéry z 19. století a nověji instalovanými salony najdeme asi 2 km severně od České Skalice na Náchodsku.
Zámek Hustopeče nad Bečvou
- Zámek Hustopeče nad Bečvou je renesanční zámek stojící asi deset kilometrů směrem na východ od Hranic na Moravě. Sídlí ve stejnojmenném městě – Hustopeče nad Bečvou.
Zámek Jemniště
- Barokní zámek Jemniště se nachází asi šest kilometrů směrem na východ od okresního města Benešov. Nedaleko zámku se nachází stejnojmenná vesnice.
Zámek Vlašim
- Zámek Vlašim je ve vlastnictví města Vlašim, sídlí zde Střední odborná škola a část objektu je využívána jako koncertní a obřadní síň. Přilehlý anglický park z konce 18. století je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků ve střední Evropě.
Zámek Krásný Dvůr
- Zámek Krásný Dvůr je barokní zámek nedaleko Podbořan v Ústeckém kraji, v okrese Louny. Součástí areálu je i rozsáhlý park o rozloze 96 hektarů z konce 18. století. Od roku 1958 je zámek i park chráněn jako kulturní památka ČSSR a v roce 2001 byl celý areál dokonce vyhlášen Národní kulturní památkou.
Zámek Zvolen
- Zvolenský zámek (hrad) v centru města Zvolena je Národní kulturní památkou Slovenské republiky. Jeho historie sahá až do 14. století.
Zámek Nižbor
- Překrásný zámek Nižbor provází zajímavá historie, na jeho místě stával kdysi gotický hrad založený Přemyslem Otakarem II. a byl významným královským sídlem i za vlády Karla IV. Dnes je zámek Nižbor po rozsáhlé a nákladné rekonstrukci opět přístupný veřejnosti.
Kaštel Strážky
- Kaštel Strážky na východním Slovensku je renesanční skvost, vyhlášený za Národní kulturní památku Slovenské republiky.
Zámek Loučeň
- Zámek Loučeň dnes vlastní soukromá společnost Loučeň a.s. Tento barokní skvost v okrese Nymburk je chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Zámek Veltrusy
- Státní zámek Veltrusy je v současné době ve správě Národního památkového ústavu. Zámek prošel v nedávné době generální rekonstrukcí a veškeré zámecké prostory jsou opět přístupné veřejnosti včetně hlavní budovy a rozsáhlého parku.
Zámek Lipník nad Bečvou
- Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.
Zámek Bruntál
- Zámek Bruntál se nachází přímo v centru okresního města, je jednou z nejvýznamnějších památek zdejšího kraje. Tento zajímavý historický objekt je dnes přístupný veřejnosti, jeho součástí je i zámecký park, vnitřní prostory zámku tvoří řada zajímavých expozic a exponátů (zbrojnice, knihovna, obrazy). Zámecký areál slouží rovněž jako regionální muzeum a pořádají se zde výstavy a další kulturní a společenské akce.
Zámek Žerotínů - Valašské Meziříčí
- V severní části města Valašské Meziříčí se nad levým břehem Rožnovské Bečvy rozkládá dvoupatrová trojkřídlá budova zámku Žerotínů. Zámek je působivý zejména svými barokními arkádami v přízemí a v prvním patře nádvoří.
Zámek Manětín
- Zámek Manětín v okrese Plzeň-sever je od roku 1958 chráněn jako Kulturní památka České republiky. Od roku 2001 je dokonce Národní kulturní památkou ČR. Je ve vlastnictví státu a spravuje jej Národní památkový ústav. Zámek Manětín je v současné době přístupný veřejnosti.
Zámek Moravský Krumlov
- Zámek Moravský Krumlov ze 17. století vznikl přestavbou hradního objektu z poloviny 13. století. Je obklopen anglickým parkem a je stále nepřehlédnutelnou dominantou města.
Zámek Třešť
- Zámek Třešť je novorenesančním skvostem stejnojmenné obce v jihlavském okrese. Při okraji přilehlého zámeckého anglického parku vede naučná stezka Špičák. Celý objekt je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka Československé socialistické republiky (České republiky).