Slovensko - Místa
celá ČRLomnický štít
- Lomnický štít je druhá nejvyšší hora Vysokých Tater a tím pádem i celého Slovenska. Byla zde vybudována nejvýše položená astronomická a meteorologická stanice na Slovensku a v roce 1957 také televizní retranslační stanice.
Námestovo
- Námestovo je od roku 1996 okresní město v Žilinském kraji na severozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 8 tisíc obyvatel. Katastr města částečně zasahuje do Oravské Magury, Oravské kotliny a do podbeskydské vrchoviny. Tato perla severní Oravy patří k nejkrásnějším městům na Slovensku, mimo jiné zásluhou Oravské přehrady.
Nové Zámky
- Nové Zámky (maďarsky Érsekújvár) je město na jižním Slovensku, kde žije přibližně 39 tisíc obyvatel. Město leží na důležité dopravní tepně mezi Bratislavou a Budapeští, v úrodné Podunajské nížině. Vhodné klimatické podmínky tu umožnily rozvoj potravinářského a konzervárenského průmyslu a díky poloze města se Nové Zámky staly významným železničním uzlem.
Bardejov
- Bardejov je okresní město v Prešovském kraji v oblasti Šariše. Je významné především jako lázeňská oblast s mnoha historickými památkami ve středověkém centru města, které bylo vyhlášeno Světovým dědictvím Unesco. Městem protéká řeka Topľa a v nedalekých Bardejovských kúpelích můžete ochutnat některý z osmi minerálních pramenů. Městská radnice je nejstarší renesanční stavbou na Slovensku.
Dolný Kubín
- Dolný Kubín je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel. Toto významné centrum Oravy oplývá bohatou historií, která sahá až do střední doby bronzové.
Senica
- Město Senica v Trnavském kraji na Slovensku je okresním městem s více než 20 tisíci obyvateli. Nachází se v Záhorské nížině na rozhraní s Myjavskou pahorkatinou v průměrné nadmořské výšce 208 metrů.
Gelnica
- Gelnica je okresní město v Košickém kraji na východním Slovensku. Bylo vystavěno v údolí řeky Hnilec, avšak první osídlení této lokality nastalo již v pravěku - v mladší době kamenné.
Brezno
- Brezno je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 22 tisíc obyvatel. Rozkládá se podél řeky Hron v údolí mezi horskými masivy Slovenského rudohoří a Nízkých Tater.
Zřícenina Oponického hradu
- Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Zřícenina hradu Blatnica
- Zřícenina hradu Blatnica nad stejnojmennou obcí v pohoří Velké Fatry na severu Slovenska je velmi dobře přístupná z chatové osady Gader nebo přímo z obce Blatnica.
Žiar nad Hronom
- Žiar nad Hronom je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 20 tisíc obyvatel.
Ružomberok
- Ružomberok (maďarsky Rózsahegy) je malebné univerzitní město v severní části Slovenské republiky. Leží v Žilinském kraji na nejdelší slovenské řece Váh a žije v něm přibližně 30 tisíc obyvatel.
Topoľčany
- Topoľčany jsou okresním městem v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 27 tisíc obyvatel.
Oáza sibiřského tygra Kostolná pri Dunaji
- Nedaleko Slnečných (Seneckých) jezer u obce Kostolná pri Dunaji vznikla chovná stanice sibiřských tygrů. Nenechte si ujít na Slovensku tuto unikátní podívanou.
Sitno
- Sitno je nejvyšší bod okresu Banská Štiavnica a zároveň nejvyšší vrchol pohoří Štiavnické vrchy. Nachází se přibližně 5 kilometrů jižním směrem od Banské Štiavnice.
Turnianský hrad
- Zřícenina Turnianského hradu pochází ze 14. století. Vypíná se na krasovém vrchu nad obcí Turňa nad Bodvou, nedaleko od hranic s Maďarskem.
Zřícenina hradu Čabraď
- Čabraď je zřícenina hradu poblíž obce Čabradský Vrbovok. Hrad byl vystavěn na jednom z vrcholků Krupinské vrchoviny nad údolím říčky Litavy. Původně se hrad jmenoval stejně jako říčka - Litava. Působivé místo, kde se tato zajímavá hradní zřícenina nachází, bylo osídleno již v pravěku lidem Lužické kultury.
Detva
- Detva je okresní město ve středním Slovensku v Banskobystrickém kraji.
Iľava
- Iľava je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně necelých 6 tisíc obyvatel. Město Iľava je poprvé hodnověrně písemně zmiňováno v roce 1339.
Važecká jeskyně
- Važecká jeskyně je podzemní krasový prostor v údolí Bílého Váhu na severním úpatí Nízkých Tater. Nachází se v okrese Liptovský Mikuláš poblíž obce Važec - odtud také pramení její název. Průměrná teplota uvnitř jeskyně je 7°C a vlhkost 94 %. Jeskyně je bohatě vyzdobena a je lákavým turistickým cílem.