Zřícenina Oponického hradu

Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.

Matúš Čák Trenčanský a Apponyiové

Poprvé je hrad písemně zmiňován v roce 1300, nechal jej vystavět šlechtický rod Čakovců. Poslední a nejslavnější z rodu Matúš Čák Trenčanský umírá a v roce 1329 se novým majitelem hradu stává Mikuláš Gutkeled. Od roku 1389 jej tři roky vlastnil Dezider Kaplay a po něm Mikuláš Ewrs, první z rodu Apponyiů.

Hrad dobyli husité, ale odolal nájezdům Turků

V roce 1430 hradní pevnost dobyli husité a v té době se ještě dočkala stavebních zásahů a oprav. Hrad však začal pomalu chátrat, protože jeho vlastníky byli poměrně chudí majitelé. Do poloviny 17. století byl objekt podrobován alespoň základní údržbě a v této době také mohl úspěšně čelit nájezdu vojsk Osmanské říše.

Apponyiové hrad opouští v roce 1645

Po požáru v roce 1645 Oponický hrad jeho poslední majitelé definitivně opustili a přemístili se do podhradí. V tomto roce totiž vyvrcholil třicet let starý spor mezi dvěma bratry rodu Apponyiů.

Do dnešních dnů se dochovala pouze obvodová hradba kolem hradního jádra, část předhradí se širokým parkánem a západní opevnění s nárožní obrannou baštou. Dochoval se i zbytek velké hradní věže a část konstrukce  obytného paláce a hospodářských budov.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Oponice 

Místa v okolí

Svoradova jaskyňa - Svoradova jaskyňa je přírodní památka v Nitrianském kraji na Slovensku na severozápadním úpatí hory Zobor. 
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Radošinka - Nedaleko města Nitra byla postavena dřevěná rozhledna Radošinka.
Vzdálenost: 12km
Topoľčany - Topoľčany jsou okresním městem v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 27 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 13km
Nitriansky hrad - Nitriansky hrad je typickou dominantou krajského města, tyčí se na hradním vrchu přímo v jeho centru. Hradní komplex tvoří mohutné opevnění s předsazenými bastiony, katedrála a biskupský palác. V současné době je hrad sídlem biskupského úřadu.
Vzdálenost: 16km
Nitra - Nitra je okresní a krajské město ve Slovenské republice. Žije zde přibližně 78 tisíc obyvatel. Nitra je páté největší slovenské město.
Vzdálenost: 16km
Street Workout Park Nitra - Ve městě Nitra (městská část Chrenová) můžete využít velmi pěkné moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 16km
Rozhledna Horka Tribeč - V pohoří Tribeč byla postavena menší kovová rozhledna o dvou vyhlídkových patrech.
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.