Brezno

Brezno je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 22 tisíc obyvatel. Rozkládá se podél řeky Hron v údolí mezi horskými masivy Slovenského rudohoří a Nízkých Tater. 

Údolí Hronu bylo osídleno již v době bronzové

Osídlení oblasti v údolí Hronu se datuje podle četných archeologických nálezů do doby bronzové 1250 - 700 let před naším letopočtem. Byly zde nalezeny zajímavé bronzové nádoby a náramky, oštěp, sekera a další předměty, objevené zejména při výkopových pracech v lokalitě Banisko.

Nejstarší písemný záznam pochází z roku 1265, tehdy panovník Belo IV. vymezoval prostor pro loviště liptovským osadníkům.

Dva rozsáhlé požáry město téměř úplně zničily

V centru města na náměstí stál již v 15. století dřevěný kostel, který spolu s mnoha dalšími domy lehl popelem při rozsáhlém požáru v roce 1517. Název Brezno je poprvé oficiálně užíváno teprve v listině z roku 1560. 

Snad nejznámější postavou z dějin Brezna je rytíř Bombura, který má údajně značné zásluhy na záchraně města před vpády Turků.

Další rozsáhlý požár zachvátil Brezno 9. dubna 1779, tehdy shořelo 113 domů, kostel na Doubravce, radnice, fara, pivovar, hostinec a tři ze čtyř městských bran, které byly součástí opevnění.

V roce 2005 v průběhu výstavby obchodního domu Tesco, byly objeveny zajímavé nálezy z mladší doby bronzové, které se řadí k tzv. Lužické kultuře.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Brezno 

Místa v okolí

Ďumbier - Ďumbier je nejvyšší hora Nízkých Tater, vrcholové partie zřejmě připomínaly kořen zázvoru, odtud tedy patrně pochází její název (ďumbier je slovensky zázvor). Hora Ďumbier je součástí hlavního hřebene Nízkých tater, vedle ní se tyčí k nebesům Chopok, Krúpova hoľa a Štiavnica. 
Vzdálenost: 15km
Chopok - Chopok je třetí nejvyšší hora Nízkých Tater. Zároveň je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů celého Slovenska. Vypíná se nad terénem západně od nejvyšší hory Nízkých Tater – Ďumbieru, kde tvoří součást hlavního hřebenu hor.
Vzdálenost: 16km
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Vzdálenost: 18km
Tri kopce (Fabova hoľa) - Fabova hoľa je nejvyšší hora Veporských vrchů. Na jihozápadním svahu nedaleko pod vrcholem se nachází turistický rozcestník, který je zároveň nejvyšším bodem okresu Rimavská Sobota.
Vzdálenost: 19km
Konce - Konce je nejvyšší bod okresu Zvolen. Jedná se o zalesněný vrcholek v pohoří Poľana.
Vzdálenost: 21km
Drahová - Drahová je nejvyšší bod okresu Poltár. Je součástí pohoří Vejporské vrchy.
Vzdálenost: 22km
Poľana - Poľana je nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří a zároveň nejvyšší bod okresu Detva ve středním Slovensku, v Banskobystrickém kraji. Pohoří Poľana bylo vyhlášeno v roce 1981 Chráněnou krajinnou oblastí.
Vzdálenost: 23km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.