Topoľčany

Topoľčany jsou okresním městem v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 27 tisíc obyvatel.

Oblast kolem Topoľčan začala být osídlována již v pravěku. Archeologické nálezy potvrdily sídliště a žárová pohřebiště z doby bronzové. Osídlování pokračovalo i v době slávy říše Římské a po příchodu Slovanů.

Osada Topoľčany je poprvé písemně připomínána v roce 1173. Na počátku 14. století již měly Topoľčany zajištěnou výsadu městských práv, jakožto poddanského města.

V letech 1431 – 1434 město obsadila husitská vojska, bylo to však již ke konci jejich slavné éry. Největší úpadek město zažilo na konci 16. století, v roce 1599 jej dobyla vojska Osmanské říše.

Dnes jsou Topoľčany významným průmyslovým centrem celé oblasti. Prosperuje tu elektrotechnická, potravinářská, dřevařská a oděvní výroba. Město dýchá i sportovním životem, byl tu vystavěn moderní zimní stadion a městské koupaliště. Topoľčany proslavili sportovci v odvětví házené, vodního póla a stolního tenisu. Každoročně se tu pořádá zajímavá sportovní akce obrovského rozsahu – Topoľčanský poľmaratón.

Město Topoľčany se může pochlubit netradiční kulturní záležitostí: V podchodu mezi vlakovým a autobusovým nádražím byl vybudován kulturní stánek, kde se mohou prezentovat různí umělci – výtvarníci, fotografové, herci, básníci, hudebníci a další. Ze známých osobností, které již tento prostor oslovil, jmenujme např. Danielu Krajčovou, Lucase Pernyho, Michala Hvoreckého, Dášu Fon Fľašu, Johnyho Foxe, Matthiase Beckmanna, Radoslava Repického, Miriamu Kardošovou a Ivanu Gálusovou.

Město Topoľčany proslavili např. bývalý rektor Trnavské univerzity Peter Blaho, premiér Robert Fico,, hokejisté Miroslav Šatan a Ľubomír Višňovský a rektor Ekonomické univerzity v Bratislavě Rudolf Sivák.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Krušovská
Topoľčany 

Místa v okolí

Zřícenina Oponického hradu - Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 13km
Kaštel Brodzany - Kaštel Brodzany je renesanční zámeček ze 17. století. Dnes je reprezentativním centrem ruského umění a ruské kultury na Slovensku. V jeho prostorách sídlí muzeum Alexandra Sergejeviče Puškina. Do expozice byly zařazeny i prostory bývalého majitele zámečku barona Friesenhofa a jeho charismatické dcery Natalie von Oldenburg.
Vzdálenost: 14km
Topoľčianský hrad - Topoľčiansky hrad pochází ze 13. století. Dnes z něj zbyla jen zřícenina se zastřešeným hradním palácem, která je však jednou z nejnavštěvovanějších na Slovensku. Hrad se vypíná na skalnatém výběžku Považského Inovce nad obcí Podhradie.
Vzdálenost: 15km
Marhát - Marhát je nejvyšší vrchol okresu Piešťany. Je jedním z kopců v pohoří Považský Inovec.
Vzdálenost: 16km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 17km
Partizánske - Partizánske je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 23 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 17km
Chráněná krajinná oblast Ponitří - Chráněná krajinná oblast Ponitří (slovensky Ponitrie) v sobě zahrnuje menší geomorfologické celky pohoří Vtáčnik a Tribeč. Na Slovensku bylo vyhlášeno celkem 14 chráněných krajinných oblastí.
Vzdálenost: 17km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.