Topoľčany

Topoľčany jsou okresním městem v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 27 tisíc obyvatel.

Oblast kolem Topoľčan začala být osídlována již v pravěku. Archeologické nálezy potvrdily sídliště a žárová pohřebiště z doby bronzové. Osídlování pokračovalo i v době slávy říše Římské a po příchodu Slovanů.

Osada Topoľčany je poprvé písemně připomínána v roce 1173. Na počátku 14. století již měly Topoľčany zajištěnou výsadu městských práv, jakožto poddanského města.

V letech 1431 – 1434 město obsadila husitská vojska, bylo to však již ke konci jejich slavné éry. Největší úpadek město zažilo na konci 16. století, v roce 1599 jej dobyla vojska Osmanské říše.

Dnes jsou Topoľčany významným průmyslovým centrem celé oblasti. Prosperuje tu elektrotechnická, potravinářská, dřevařská a oděvní výroba. Město dýchá i sportovním životem, byl tu vystavěn moderní zimní stadion a městské koupaliště. Topoľčany proslavili sportovci v odvětví házené, vodního póla a stolního tenisu. Každoročně se tu pořádá zajímavá sportovní akce obrovského rozsahu – Topoľčanský poľmaratón.

Město Topoľčany se může pochlubit netradiční kulturní záležitostí: V podchodu mezi vlakovým a autobusovým nádražím byl vybudován kulturní stánek, kde se mohou prezentovat různí umělci – výtvarníci, fotografové, herci, básníci, hudebníci a další. Ze známých osobností, které již tento prostor oslovil, jmenujme např. Danielu Krajčovou, Lucase Pernyho, Michala Hvoreckého, Dášu Fon Fľašu, Johnyho Foxe, Matthiase Beckmanna, Radoslava Repického, Miriamu Kardošovou a Ivanu Gálusovou.

Město Topoľčany proslavili např. bývalý rektor Trnavské univerzity Peter Blaho, premiér Robert Fico,, hokejisté Miroslav Šatan a Ľubomír Višňovský a rektor Ekonomické univerzity v Bratislavě Rudolf Sivák.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Krušovská
Topoľčany 

Místa v okolí

Zřícenina Oponického hradu - Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 13km
Kaštel Brodzany - Kaštel Brodzany je renesanční zámeček ze 17. století. Dnes je reprezentativním centrem ruského umění a ruské kultury na Slovensku. V jeho prostorách sídlí muzeum Alexandra Sergejeviče Puškina. Do expozice byly zařazeny i prostory bývalého majitele zámečku barona Friesenhofa a jeho charismatické dcery Natalie von Oldenburg.
Vzdálenost: 14km
Topoľčianský hrad - Topoľčiansky hrad pochází ze 13. století. Dnes z něj zbyla jen zřícenina se zastřešeným hradním palácem, která je však jednou z nejnavštěvovanějších na Slovensku. Hrad se vypíná na skalnatém výběžku Považského Inovce nad obcí Podhradie.
Vzdálenost: 15km
Marhát - Marhát je nejvyšší vrchol okresu Piešťany. Je jedním z kopců v pohoří Považský Inovec.
Vzdálenost: 16km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 17km
Partizánske - Partizánske je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 23 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 17km
Chráněná krajinná oblast Ponitří - Chráněná krajinná oblast Ponitří (slovensky Ponitrie) v sobě zahrnuje menší geomorfologické celky pohoří Vtáčnik a Tribeč. Na Slovensku bylo vyhlášeno celkem 14 chráněných krajinných oblastí.
Vzdálenost: 17km

Nová místa

+ přidat
Rybník Podsedek - Rybník Podsedek je jeden z nejmladších rybníků v Čechách, vznikl až v polovině 19. století nedaleko obce Lutová.
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.