Topoľčany

Topoľčany jsou okresním městem v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 27 tisíc obyvatel.

Oblast kolem Topoľčan začala být osídlována již v pravěku. Archeologické nálezy potvrdily sídliště a žárová pohřebiště z doby bronzové. Osídlování pokračovalo i v době slávy říše Římské a po příchodu Slovanů.

Osada Topoľčany je poprvé písemně připomínána v roce 1173. Na počátku 14. století již měly Topoľčany zajištěnou výsadu městských práv, jakožto poddanského města.

V letech 1431 – 1434 město obsadila husitská vojska, bylo to však již ke konci jejich slavné éry. Největší úpadek město zažilo na konci 16. století, v roce 1599 jej dobyla vojska Osmanské říše.

Dnes jsou Topoľčany významným průmyslovým centrem celé oblasti. Prosperuje tu elektrotechnická, potravinářská, dřevařská a oděvní výroba. Město dýchá i sportovním životem, byl tu vystavěn moderní zimní stadion a městské koupaliště. Topoľčany proslavili sportovci v odvětví házené, vodního póla a stolního tenisu. Každoročně se tu pořádá zajímavá sportovní akce obrovského rozsahu – Topoľčanský poľmaratón.

Město Topoľčany se může pochlubit netradiční kulturní záležitostí: V podchodu mezi vlakovým a autobusovým nádražím byl vybudován kulturní stánek, kde se mohou prezentovat různí umělci – výtvarníci, fotografové, herci, básníci, hudebníci a další. Ze známých osobností, které již tento prostor oslovil, jmenujme např. Danielu Krajčovou, Lucase Pernyho, Michala Hvoreckého, Dášu Fon Fľašu, Johnyho Foxe, Matthiase Beckmanna, Radoslava Repického, Miriamu Kardošovou a Ivanu Gálusovou.

Město Topoľčany proslavili např. bývalý rektor Trnavské univerzity Peter Blaho, premiér Robert Fico,, hokejisté Miroslav Šatan a Ľubomír Višňovský a rektor Ekonomické univerzity v Bratislavě Rudolf Sivák.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Krušovská
Topoľčany 

Místa v okolí

Zřícenina Oponického hradu - Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 13km
Kaštel Brodzany - Kaštel Brodzany je renesanční zámeček ze 17. století. Dnes je reprezentativním centrem ruského umění a ruské kultury na Slovensku. V jeho prostorách sídlí muzeum Alexandra Sergejeviče Puškina. Do expozice byly zařazeny i prostory bývalého majitele zámečku barona Friesenhofa a jeho charismatické dcery Natalie von Oldenburg.
Vzdálenost: 14km
Topoľčianský hrad - Topoľčiansky hrad pochází ze 13. století. Dnes z něj zbyla jen zřícenina se zastřešeným hradním palácem, která je však jednou z nejnavštěvovanějších na Slovensku. Hrad se vypíná na skalnatém výběžku Považského Inovce nad obcí Podhradie.
Vzdálenost: 15km
Marhát - Marhát je nejvyšší vrchol okresu Piešťany. Je jedním z kopců v pohoří Považský Inovec.
Vzdálenost: 16km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 17km
Partizánske - Partizánske je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 23 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 17km
Chráněná krajinná oblast Ponitří - Chráněná krajinná oblast Ponitří (slovensky Ponitrie) v sobě zahrnuje menší geomorfologické celky pohoří Vtáčnik a Tribeč. Na Slovensku bylo vyhlášeno celkem 14 chráněných krajinných oblastí.
Vzdálenost: 17km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Prosečský hřeben - Kamenná rozhledna Prosečský hřeben je součástí turistické chaty s restaurací. Byla postavena v roce 1932.
Rozhledna Petřín (Jablonec nad Nisou) - Rozhledna s názvem Petřín o výšce 20 metrů je zděná stavba z roku 1906. Je součástí přilehlého horského hotelu s restaurací.
Rozhledna Špičák (Stará Lípa) - Rozhledna Špičák v okrese Česká Lípa je zděná cihlová stavba z roku 1885. Rozhledna je vysoká 14 metrů.
Rozhledna Raisova chata - Raisova chata byla postavena v roce 1925 zásluhou německých a českých turistických nadšenců. Součástí chaty byla i otočná vyhlídková věž, vysoká 10 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 7 metrů nad zemí.

Nové ubytování

+ přidat
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.