Dolný Kubín

Dolný Kubín je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel. Toto významné centrum Oravy oplývá bohatou historií, která sahá až do střední doby bronzové.

Osídlování Oravy již v době bronzové

Oblast v okolí Dolného Kubína byla osídlována již v pravěku. Archeologické nálezy odkryly stopy lužické kultury ze střední doby bronzové a halštatské kultury lidu oravského typu ze 7. století př. n. l. Osídlování pokračovalo i v době říše Římské a v době laténské kultury, byly tu nalezeny z tohoto období např. úlomky keramiky. Lidé se tehdy zabývali především chovem dobytka a pěstováním hrachu, cizrny a jáhel (prosa).

Skrze osadu v místech dnešního města vedla významná obchodní stezka, která propojila Jaderské moře s Baltickým. Žili tu Keltové, kteří čile obchodovali a užívali jako platidlo ražené mince. V období středověku se této stezce začalo říkat Solná.

Poddanská obec Oravského hradu

Dolný Kubín je poprvé písemně zmiňován v roce 1314.  Kubín se rozdělil na Vyšný a Dolný, přičemž  Dolný Kubín byl součástí královského majetku jakožto poddanská obec Oravského hradu. Rozvíjel se nejen jako centrum obchodu na solné stezce, nýbrž i jako řemeslnicko-rolnická osada. Vynikalo především řemeslo kamenické.

V roce 1558 přešlo oravské panství do rodu Turzů, byla tu latinská škola (pouze pro chlapce) a evangelický kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Proti Turzům bojovali Bočkajovi hajduci, kteří celou obec vypálili, obyvatelé uchránili alespoň holý život v lesních úkrytech.

V roce 1632 povýšil hrabě Kašpar Illesházy Dolný Kubín na městečko, byla opravena škola, nemocnice s útulkem a stavěly se nové renesanční domy. Císař Ferdinand II. O dva roky později přidělil městu další privilegia.

Rabování města dobyvačnými Litevci

Krušné období nastalo v 17. století, často se válčilo, bylo to období povstání a reformačních hnutí. Habsburkům pomáhali Litevci, kteří město rabovali, vypalovali a lidé trpěli jejich dobyvačnými výpady. Ušetřen nezůstal ani rychtářův dům, kde shořelo městské pečetidlo. Teprve na konci 17. století se Dolný Kubín začal vzpamatovávat z Litevských nájezdů.

Rozvoj města se nezastavil i přes epidemie moru a hladomor

V 18. století bylo město centrem Oravské župy a Toleranční patent Josefa II. Vrátil lidem náboženskou svobodu. Evangelíci si svůj kostel obnovili v roce 1784. V období klidu od válečných operací však přišel hladomor a epidemie moru. Přesto se Dolný Kubín nepřestal rozvíjet, byla postavena nová nemocnice, lékárna, kasárna, městský pivovar, první dřevěný most přes řeku Oravu, tržnice, mandl, fara a evangelická škola. Koncem 18. století tu vznikl obuvnický cech, který nahradila Řemeslná společnost a Okresní živnostenské společenství. Obchodní činností se zabývali především židé.

Společnost Čaplovičovej knihovny

V roce 1813 město poškodila povodeň a začalo se uvažovat o výstavbě Oravské přehrady. V letech 1893 – 1895 město zasáhly dva ničivé požáry a byly znovu postaveny župní dům, židovská synagoga a evangelický kostel.  V 19. století byl Dolný Kubín centrem Oravských národovců a vznikla tu Společnost Čaplovičovej knihovny, která čítala na 45 tisíc svazků.

Oravané uvítali vznik samostatné Československé republiky v roce 1918, ve městě vycházely noviny Naše Orava a působili tu významné osobnosti, např. Pavel Samuel Novák, Pavol Orzság Hviezdoslav, dr. Vladimír Pivko, Fridrich Medzihradský, dr. Ján Smetanay a další. Vznikl kulturně-vzdělávací spolek Hviezdoslavova beseda, pořádaly se literární večírky, koncerty, loutková divadla, nakupovaly se knihy, noviny a časopisy.  Významný byl i ženský spolek Živena, dobrovolnický hasičský spolek, Spolek oravských akademiků, pěvecký, cohotnický a hudební spolek.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Dolný Kubín 

Místa v okolí

Street Workout Park Dolný Kubín - Jeden z největších Street Workout parků na Slovensku (rozloha 210 m2) najdete ve městě Dolný Kubín. Slavnostní otevření tohoto velmi pěkného venkovního hřiště proběhlo 15.7.2016. Nachází se v něm 9 cvičebních prvků.
Vzdálenost: 1km
Ružomberok - Ružomberok je okresní město v Žilinském kraji na severu Slovenska. Univerzitní město na soutoku řek Revúca a Váh, centrum dolního Liptova, obývá přibližně 30 tisíc lidí.
Vzdálenost: 15km
Workout Park Ružomberok - Pro všechny zájemce je zdarma k dispozici venkovní cvičiště ve městě Ružomberok (AP Gym California Podhora).
Vzdálenost: 15km
Ružomberok - Ružomberok (maďarsky Rózsahegy) je malebné univerzitní město v severní části Slovenské republiky. Leží v Žilinském kraji na nejdelší slovenské řece Váh a žije v něm přibližně 30 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Chebnice - Rozhledna Chebnice je nízká dřevěná zastřešená vyhlídková stavba.
Vzdálenost: 14km
Veľký Rozsutec - Veľký Rozsutec je jeden z nejkrásnějších horských štítů na Slovensku. Pyramidální vrcholek z vápencových stěn se vypíná nad terén v kriváňské části pohoří Malá Fatra. Velký Rozsutec je mimochodem součástí loga Národního parku Malá Fatra.
Vzdálenost: 15km
Šútovská dolina - Šútovská dolina je Národní přírodní rezervace v Malé Fatře. Jedná se o údolí, které sestává ze tří částí: Přední a zadní Šutovky a Skalnité. Údolí začíná pod vrcholem hory Stoh a končí u ústí Šútovského potoka do řeky Váh.
Vzdálenost: 17km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.