Námestovo

Námestovo je od roku 1996 okresní město v Žilinském kraji na severozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 8 tisíc obyvatel. Katastr města částečně zasahuje do Oravské Magury, Oravské kotliny a do podbeskydské vrchoviny. Tato perla severní Oravy patří k nejkrásnějším městům na Slovensku, mimo jiné zásluhou Oravské přehrady.

Severní Orava byla osídlována od první poloviny 16. století po změnách vlastnicko-právních, které postihly tento královský majetek, užívaný vyššími královskými hodnostáři. V roce 1556 získal do zástavy od panovníka celou Oravu bývalý nitranský biskup a správce královské komory Fraňo Thurzo. Stal se správcem župy a od té doby se na Oravě zakládaly vesnice doslova v hojném počtu.

Solná stezka do Polska má pro rozvoj města obrovský význam

Osada Námestovo byla založena na valašském právu a vzhledem ke své výhodné poloze na solné obchodní stezce do Polska začal poměrně značný hospodářský rozvoj, který nakonec v 18. století vyústil v určitá privilegia. V roce 1776 udělila Marie Terezie městečku právo výročních trhů.

V 19. století se průmyslová revoluce projevila růstem výroby a obchodování s plátnem a Námestovo se stalo centrem kulturního a politického dění horní Oravy.

Utrpení na konci války a výstavba Oravské přehrady

Tragédii město zažilo na konci druhé světové války, kdy na Velikonoční pondělí 2.4.1945 bylo téměř celé zdemolováno v prudkých osvobozovacích bojích. Zahynulo při tom 64 místních obyvatel. Dalším drsným zásahem do struktury města byla výstavba Oravské přehrady. V roce 1953 byly zaplaveny dvě třetiny městské zástavby a postižení obyvatelé se museli vystěhovat.

Dnes je Námestovo pravidelným pořadatelem gospelového festivalu „Věřím pane“ a v oblasti sportu Mistrovství Evropy a Mistrovství světa v rychlých motorových člunech.

V Námestově se narodil Anton Bernolák – první kodifikátor spisovné slovenštiny. Krátce zde také žil jeden z nejvýznamnějších slovenských básníků Pavol Orzság Hviezdoslav.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Mláka
Námestovo 

Místa v okolí

Workout Park Námestovo - V okresním městě Námestovo byl postaven nový velmi pěkný Street Workout Park.
Vzdálenost: 2km
Tvrdošín - Tvrdošín je okresní město v Žilinském kraji, na severu Slovenské republiky. Bylo vystavěno na soutoku řek Oravica a Orava, zhruba 10 kilometrů od hranic s Polskem.
Vzdálenost: 10km
Rozhledna Zákamenné - Z krásné dřevěné rozhledny je pěkný výhled do okolní krajiny.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Šťaviny - Rozhledna Šťaviny je dřevěná vyhlídková stavba ze smrkového dřeva, která byla vybudována v rámci rekonstrukce naučné stezky Slaná Voda - Babia hora. 
Vzdálenost: 18km
Rozhledna Zuberec - Nedaleko obce Zuberec v okrese Tvrdošín v Žilinském kraji je postavena krásná, stylová dřevěná rozhledna.
Vzdálenost: 19km
Oravský hrad - Oravský hrad je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Slovenska. Hrad zaujímal strategickou pozici nad tzv. Uhersko-polskou obchodní stezkou, dříve známou jako jantarová stezka. Na začátku 16. století základ hradu tvořil obytný palác chráněný na bocích kruhovými baštami a v prostorách dolního hradu mohutným opevněním. Tato výrazná dominanta Oravy je dnes přístupná veřejnosti.
Vzdálenost: 19km
Babia Hora - Babia Hora je nejvyšší bod okresu Námestovo v Žilinském kraji na Slovensku. Tento majestátní vrcholový štít, který se vypíná nad údolím severní Oravy, je oblíbenou turistickou destinací na severovýchodě Slovenska.
Vzdálenost: 20km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Chebnice - Rozhledna Chebnice je nízká dřevěná zastřešená vyhlídková stavba.
Rozhledna Krušetnica - Rozhledna Krušetnica je stylová dřevěná vyhlídková věž o dvou patrech.
Rozhledna Štiavnik - Rozhledna Štiavnik na Slovensko-českém pomezí je dřevěná vyhlídková věž.
Kemp vranovská pláž - ubytování, zahrada, sport, relax - Kemp Vranovská pláž- ubytování na břehu vranovské přehrady, kde si vhodné ubytování najde opravdu každý. Možno spaní ve stanu, mobilheimech i v penzionu. Sportovní využití, krásná velká zahrada, aktivity pro děti i rodiče.

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.